Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 26.7.2018 18:00 |
Koniec | 20.9.2018 18:00 |
Miesto | Kasárne Kulturpark |
Adresa | Kukučínova 2, Košice, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Kasárne Kulturpark +421 55 69 64 279 office@k13.sk |
Do „stovežatej“, ale aj iných českých a moravských miest stále chodia hľadať inšpiráciu a pravidelne tam aj vystavujú. Aj kvôli tomuto prepojeniu je výstava usporiadaná pri príležitosti 100. výročia Československej republiky. Vzdáva hold tomuto jubileu a chce byť aktuálnym pripomenutím o nadčasovom spojení generácií a rôznych výtvarných programov.
Ako sa hovorí, v živote je všetko po prvý raz a aj v tomto prípade ide o premiéru týchto výtvarných umelcov na spoločnej výstave v Košiciach. Ich diela uvidia návštevníci v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku od 26. júla do 20. septembra.
„Kurátorskou snahou bolo reprezentatívne predstaviť všetkých troch autorov v rámci ich samostatných a originálnych výtvarných výpovedí, ale zároveň aj v kontexte dvoch generácií, ktoré na seba kontinuálne nadväzujú a tvorivo sa rozvíjajú. Božena Augustínová bude na výstave zastúpená kolekciou netkaných tapisérií a obrazov (olej), Andrej Augustín obrazmi (akryl, olej) a objektmi z porcelánu a Martin Augustín zase vystaví svoje obrazy, vytvorené v kombinovanej technike na japonskom papieri. Tie sa v roku 2017 objavili aj vo výpravnej knihe Texty v obrazoch, obrazy v textoch (spolu s Kamilom Peterajom),“ približuje výstavu kurátor Ľudovít Petránsky.
Všestranná umelkyňa Božena Augustínová sa narodila a vyrastala v dedinke Topolná na Morave. Vyštudovala umeleckú priemyslovku v Uherskom Hradišti a odvtedy ju už umenie neopustilo. Z jej ateliéru vzišli stovky jedinečných výtvorov. Venovala sa plagátovej tvorbe, ilustráciám pre deti, maľovaniu aj voľnej grafike. Ťažiskom však bola textilná tvorba technikou všestranná umelkyňa, najmä však tvorkyňa netkanej tapisérie Artprotis a Arttex. Ide o československú a slovenskú ochrannú známku, registrovanú textilnú techniku prešívania a vpichovania vlneného rúna, ktoré umožňuje maľovať textilným vláknom. Bohatou zahraničnou výstavnou činnosťou sa pričinila o šírenie jej jedinečnosti vo svete. Najmä jej úsilie vstupovať do vlneného rúna ďalšími prvkami, aplikáciami, drapériami, výšivkami, obrazovými či fotografickými citátmi prispelo k tomu, že ju možno považovať za prekurzora dovtedy netušených možností týchto techník.
Andrej s bratom Martinom išli od detstva v maminých šľapajach a dnes sú z nich známi maliari. Vyrastali v prostredí ateliéru a bolo prirodzené, že v tom pokračovali. Obaja síce študovali grafický dizajn v Prahe, ale venujú sa mu len málo. Andrejove obrazy sú plné rozprávkovej fantázie, hravosti, radostných farieb a len občas z nich vanie nostalgia. Z diel Martina pulzuje duch a vôňa Paríža, sú ako krehké listy spomienok na Francúzsko, jeho krásy, aj na zašlé časy.
Vernisáž: 26. 7. 2018 o 18:00 hod.
Trvanie výstavy: do 20.09.2018