Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 15.2.2017 19:00 |
Koniec | 17.3.2017 19:00 |
Miesto | Šopa Gallery |
Adresa | Hlavná 40, Košice, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Šopa Gallery 0911 224 391 info@sopagallery.sk |
V novom umeleckom smerovaní Borisa Sirku je zreteľný výrazný posun od prevažne figurálnej naratívnej maľby k takmer abstraktnej sérii, v ktorej sa venuje zobrazovaniu minerálov v neidentifikovateľných prostrediach. Autorským zámerom je skúmanie pomeru dôležitosti človeka k našej planéte ako geologickému celku. Jeho cieľom však nie je hľadanie riešenia geologického problému, môžeme to vnímať skôr ako akýsi psychologický „ponor“ do vzťahu medzi horninami ako zdrojom života a jeho užívateľom. Trvácnejší protiklad k ľudskému bytiu s kryštálovou krehkosťou.
Sérii najnovších veľkých plátien predchádzal maliarsky projekt, formou ktorého Sirka vyrozprával „trippy“ zážitky z festivalu Norberg a jeho priľahlých lesov. Osvojil si novú farebnosť s dominantnými krikľavými farbami. Tie sa dostali aj na minerály a horniny, ktoré tak pôsobia magickým až nadprirodzeným dojmom. Symbolika, kult a mysticizmus spoločne s linkovitosťou maliarskeho gesta v Sirkovej tvorbe pretrvali, zmenila sa len téma a formálny prejav.
Michal Stolárik, kritik a kurátor súčasného umenia
Boris Sirka (1981) patrí v rámci slovenskej mladej maľby k najlepšie rozpoznateľným autorom. V roku 2006 absolvoval magisterské štúdium na Fakulte umení TU v Košiciach u prof. Rudolfa Sikoru, v súčasnosti pôsobí ako doktorand v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby u prof. Petra Rónaia. Charakteristickým rysom jeho tvorby je zvolený žáner, ktorého možnosti neustále objavuje a posúva do nových rovín. Opakovane spracováva "temné" témy inšpirované literárnymi či filmovými predlohami, alebo (urbánnymi) legendami rôznych kultúr. Podobne ako iní maliari pracuje v ohraničených, uzatvorených cykloch. Zmeny programu u Sirku znamenajú vždy striktný prechod z jednej fázy do druhej, náhlu zmenu vyjadrovania, nové myšlienky a tematickú oblasť.
Široká škála vplyvov od black metalu, cyber punku, japonského hororu, komiksov a neo-Gothicu cez barokové zátišie a slovanskú mytológiu až po naratívnosť rôznych žánrov porna sa odzrkadľuje aj v jeho zvukovej tvorbe, najvýraznejšie v projektoch BIOS, БРАДА a Æ.
Na vernisáži zahrá audiovizuálny projekt BIOS, ktorý funguje od roku 2010 (spolu s grafickým dizajnérom Jozefom Tušanom). Žánrovo sa pohybujú niekde vo vodách drone, noise, ambient, minimal industrial a BM. Zvláštnosťou je ich neopakovanosť vystúpení, kedže zvukové kompozície vznikajú priamo počas vystúpenia. V súčasnosti im vyšiel album s rovnomenným nazvom Fluorescent Minerals pod vydavateľstvom Exitab a tento počin je nominovaný do 9. ročníka Radio_Head Awards v žánrovej kategórii Experimentálna hudba za nahrávku roka.
Vernisáž: 15.2.2017 o 19:00 hod.
Výstava potrvá od 16.2 - 17.3.2017
Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice
Otváracie hodiny: Po-Pia, 16:00 – 18:00
Tento projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.