Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. máj 2015
0
367

Biedermeier v SNG

Výstava zameraná na tzv. „obdobie pokoja“ - biedermeier ponúkne divákovi pohľad na náš výtvarný materiál, obľúbené žánre ako portrét, krajinomaľba, zátišie a žánrové obrázky, z obdobia rokov 1815-1848, doplnené o drobné úžitkové predmety a nábytok. Dôraz bude kladený na reprezentačnú kultúru človeka (šľachtic, mešťan) v tomto období, formovanie občianskeho priestoru.
Začiatok18.6.2015
10:00
Koniec1.11.2015
18:00
MiestoEsterházyho palác
AdresaNámestie Ľudovíta Štúra 4,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktJana Švantnerová,
+421-2-20 49 62 43
info@sng.sk

Biedermeierovská kultúra sa stala dôležitým politickým nástrojom na zachovanie sociálnej stability monarchie. Ústredným fenoménom biedermeieru bolo súkromie, domáci život rodiny, ktorý ponúka vlastný priestor na realizáciu, ale aj rozvoj interiérového vybavenia s dôrazom na praktickosť a komfort. Zároveň sa vytvorila platforma pre moderné zmýšľanie pri zariaďovaní interiérov.

Peter Michal Bohúň, Podobizeň umelcovej manželky 1853
Peter Michal Bohúň, Podobizeň umelcovej manželky 1853

Hlavné tematické okruhy budú reflektovať prejav mierového obdobia v strednej Európe po Viedenskom kongrese, súdobú cenzúru a centralizmus Viedne, revolučný rok 1848; kult rodiny a domáceho prostredia, budovanie rodinných väzieb; zbožnosť a sakralita, posilnenie viery a zároveň citový svet človeka; vyššiu a nižšiu spoločnosť a vzájomné ovplyvňovanie umeleckého vkusu, modernizáciu príbytkov; živú a neživú príroda, krajinomaľbu i zátišia, výlety do prírody; dôležitá bude problematika modernizácia spoločnosti, cestovanie a turistika (vlaková a parná doprava, kúpele, Tatry); nové technické vynálezy (móda, daguerotypia a pod.), zároveň rozvoj nových technológií a tvarových riešení pre dobový dizajn; pomerne veľa materiálu sa zachovalo z portrétnej reprezentácia, štylizácie jednotlivých spoločenských vrstiev, sebaprezentácie; v menšej miere sa na výstave objavia žánrové a historické témy.

 Ignác Klimkovič, Váza so záhradnými kvetmi 1840 – 1853
Ignác Klimkovič, Váza so záhradnými kvetmi 1840 – 1853

Na výstave budú prezentované primárne diela zo slovenských galerijných a muzeálnych zbierok ako aj niekoľko diel a predmetov z maďarských a českých zbierok s provenienciou nášho dnešného územia.

Ignác Klimkovič, Váza so záhradnými kvetmi 1840 – 1853
Ignác Klimkovič, Váza so záhradnými kvetmi 1840 – 1853

Vystavujúci autori:
Franz Eybl, Friedrich von Amerling, Anton Einsle, Jozef Ginovský, Peter Michal Bohúň, Jozef Božetech Klemens, Vojtech Klimkovics (Klimkovič), Imrich Klimkovics, Štefan Ferenczy, Ladislav Dunajský, Ferdinand von Lütgendorff, Jakub Marastoni, Friedrich Lieder, Ján Rombauer, Jozef Czauczik, Anton Canzi, Ján Erhlinger, Eduard Gurk, Adam Alexander Ehrenreich, Sebastián Majsch a ďalší. Zároveň budú na výstave prezentovaní dizajnéri a návrhári úžitkových predmetov ako napríklad Ján Justh z Kežmarku (nábytok), Jozef Oppitz z Košíc (sklo), Ján Hanff tiež z Košíc (zlatník), Matej Rombauer z Prešova (zlatník), Samuel Libay z Banskej Bystrice (zlatník), členovia rodiny Becker z Bratislavy (zlatníci), Anton Thalmer, Ferdinand Hoffmann, Francz Lobmaier (hodinári) ako i predmety stupavskej, kremnickej a košickej maneniny a sklární v Zlatne.

Ján Rombauer, Podobizeň muža s fúzikmi 1826
Ján Rombauer, Podobizeň muža s fúzikmi 1826

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím