Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. október 2016
0
112

Biafra ducha - študenti z tretieho sveta v Československu

Výstavný projekt skúma prehliadané súvislosti medzi kultúrnou a politickou renesanciou v šesťdesiatych rokoch v Československu a projektom dekolonizácie. Dočasný pobyt študentov z krajín tretieho sveta v Československu slúži ako rámec k prehodnoteniu udalostí kľúčových pre našu kultúrnu identitu.
Začiatok6.10.2016
18:00
Koniec26.11.2016
19:00
MiestoTranzit
AdresaBeskydská 12,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktTranzit
office.sk@tranzit.org

Kurátorka: Tereza Stejskalová
Spolupráca: Zbyněk Baladrán

Vernisáž: 6. 10. 2016 o 18.00
Komentovaná prehliadka kurátorkou výstavy o 17:00
Miesto: tranzit sk, Beskydská 12, Bratislava
Trvanie výstavy: 7.10. – 26.11. 2016

Otvorené: streda – sobota, 14:00 – 19:00

Z VIEDNE AUTOBUSOM NA VERNISÁŽ ZADARMO:
ERSTE Foundation ponúka bezplatnú cestu autobusom z Viedne do Bratislavy a späť

Štvrtok 6. októbra 2016
16:15 Miesto stretnutia pred hotelom Le Meridien
16:30 Odchod z Viedne
20:00 Odchod z Bratislavy
21:00 Predpokladaný čas príchodu späť do Viedne pred hotel Le Meridien

Na autobus je potrebné sa zaregistorvať. Koniec registrácie : 3. októbra 2016.
Pre registráciu a podrobné informácie prosím nasledujte tento link

Prosím nezabudnite si priniesť pas alebo občiansky preukaz.

Výstavný projekt skúma prehliadané súvislosti medzi kultúrnou a politickou renesanciou v šesťdesiatych rokoch v Československu a projektom dekolonizácie. Dočasný pobyt študentov z krajín tretieho sveta v Československu slúži ako rámec k prehodnoteniu udalostí kľúčových pre našu kultúrnu identitu.

Výstava predstavuje filmy, plagáty a fotografie Afričanov a Ázijcov, ktorí študovali v Československu v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, ako obrazy internacionalizmu a kultúrnej výmeny. Vykresľuje aj portrét československého umenia, konkrétne Československej novej vlny, ktorú ovplyvnila prítomnosťou študentov z krajín tretieho sveta. Zároveň je možné povedať, že kultúrna avantgarda šesťdesiatych rokov v Československu mala vplyv na prístup týchto študentov k umeniu a kultúre a zohrala tak rolu v kultúrnej emancipácii krajín s koloniálnou minulosťou. Československá nová vlna sa prvý krát objavuje v kontexte diela významných filmárov z tretieho sveta, ktorí študovali na pražskej FAMU, ako Nabil Maleh zo Sýrie, Mohammed Lakhdar-Hamina z Alžírska, Karimi Nosratollah z Iránu, ale aj tých, ktorých osudy po návrate domov ostávajú neznáme.
Obrazy dopĺňajú archívne dokumenty, ako napríklad noviny Fórum, ktoré v rokoch 1968-1969 vydávala Univerzita 17. novembra, vysoká škola zriadená pre študentov z krajín tretieho sveta v Československu. Fórum fungovalo ako platforma pre študentov, kam mohli prvý krát otvorene písať o svojich nezriedka problematických skúsenostiach z pobytu v Československu, reflektovať svoje štúdiá a svoje zážitky s miestnymi zvykmi a ľuďmi. Rasizmus a xenofóbia predstavovali do tej doby v socialistickej spoločnosti tabu a v oficiálnych médiach o nich nenájdeme zmienku. Archívne dokumenty Univerzity 17. novembra však vypovedajú o diskriminácii, neporozumení a dokonca aj o fyzickom násilí. Československo ponúkalo štipendiá krajinám tretieho sveta zo solidarity s antikoloniálnymi hnutiami (i keď mocenský zápas v rámci Studenej vojny tiež hral svoju rolu). Obyvatelia Československa ale neboli dostatočne informovaní o tom, prečo boli títo študenti do Československa pozvaní a mali preto pomerne skreslenú predstavu o ich kultúrnom pozadí.

Návštevníci majú možnosť zoznámiť sa s politickým a kultúrnym hnutím v Československu očami študentov z krajín tretieho sveta aj preto, že niektorí z nich boli priamymi účastníkmi vtedajších udalostí. Výstava kladie dôraz na skutočnosť, že úsilie Pražskej jari dosiahnuť demokratický komunizmus a demokratickú kultúru bolo aj pokusom vyrovnať sa s existujúcim vytesňovaním rasizmu a problémov vyvstávajúcich z koexistencie radikálne odlišných kultúr. Bolo to práve počas Pražskej jari, kedy sa o týchto otázkach prvý krát otvorene diskutovalo.

Aj v duchu tejto tradície sa projekt snaží aktualizovať, sprítomniť, neľahkú interakciu s kultúrnou inakosťou. I keď výstava vychádza z dlhodobého výskumu, nejde o historiografickú výstavu. Radi by sme o nej uvažovali ako o umelecko-kurátorskom projekte, ako o politickom návrhu chápať tieto prepojenia a výmeny ako dôležité dedičstvo.

Nadácia ERSTE je hlavným partnerom iniciatívy tranzit.
Projekt je realizovaný v spolupráci s tranzit.cz. Tento projekt bol podporený Ministerstvom kultúry Českej republiky.

Špeciálne poďakovanie: Dorota Kenderová, VŠVU, KROKUS Galéria

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím