Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 13.2.2018 17:00 |
Koniec | 13.2.2018 18:00 |
Miesto | Pretórium |
Adresa | Námestie Štefana Moysesa 25, Banská Bystrica, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Pretórium |
ARCHITEKTONICKO-HISTORICKÝ VÝVOJ PRETÓRIA
utorok 13. februára 2018 o 17.00
Pretórium, Nám. Š. Moysesa 25, Banská Bystrica
Pozývame Vás na prednášku a komentovanú prehliadku po budove Pretória s historikom umenia Miroslavom Surom, ktorý predstaví jeho históriu a architektúru.
Architektúra Pretória patrí k najvýznamnejším renesančným pamiatkam na Slovensku. Objekt bol pôvodne vybudovaný ako bašta, ktorá bola v 15. storočí súčasťou mestského hradu.
Po roku 1560 bola k bašte z vnútornej časti dispozície za hradbami pristavaná z dvoch strán otvorená, polkruhovo ukončená arkáda na poschodí s arkádovou chodbou. Tretia časť súvisiacej prístavby zo strany vstupu do mestského hradu je bez arkádovej chodby riešená ako kompaktná hmota. V zostávajúcich priestoroch sa zrejme využívali aj vedľajšie priestory pre úrad richtára, notára, pisára a časť ako archív. Stavba bola sčasti podpivničená, tento priestor slúžil potrebám mestskej judikatúry. Výstavbu novej loggie realizoval staviteľ Peregrínus v rokoch 1564 – 1565, aby vyhovel požiadavkám mestskej rady o zabezpečenie priestorov pre schádzanie sa mešťanov.
Po veľkom požiari v roku 1761 prestal objekt slúžiť ako radnica a jej činnosť sa presunula na námestie.V roku 1803 bola budova zásadne prestavaná pre potreby rímskokatolíckej školy. Objekt sa prestavbou stal solitérom. Zbúraním časti hradobných múrov a vybudovaním okien na všetkých stranách dispozície sa úplne potlačil fortifikačný charakter budovy. Vonkajšie fasády boli upravené v barokovo-klasicistickom duchu. Počas celého 19. storočia slúžil objekt najmä školským potrebám.
V roku 1944 sa opäť pristúpilo k úplnej rekonštrukcii neskorobarokového objektu vo funkcionalistickom duchu. Rozsah prestavby mal taký zásadný charakter, že z pôvodného objektu Pretória sa zachovali len vonkajšie murivá, klenba suterénu a klenby malej časti priestorov prízemia.
V roku 1956 bola v budove zriadená prvá expozícia Múzea SNP a okolie Pretória v priestore hradného areálu zaplnené ťažkou vojenskou technikou – Múzeom zbraní. Po výstavbe novej budovy Pamätníka SNP (1969) objekt prevzala Oblastná galéria. V roku 1970 bol interiér budovy rekonštruovaný a zariadený podľa návrhov dizajnéra Viktora Holubára a sprístupnený verejnosti pre výstavné účely, ktorým slúži dodnes.
Spracované podľa Sura, Miroslav: Pretórium (In: Banská Bystrica/Pamiatková rezervácia, 1982) a Sura, Miroslav: Pretórium (In: Renesancia, edit. Rusina a kol., 2009).
Sprievodné podujatie k výstave Mám rada pozornosť /výstava/, ktorý je výsledkom umeleckého výskumu, ktorý pracuje s priestorom budovy Pretória SSG v Banskej Bystrici. Zaoberá sa umeleckou a teoretickou reflexiou historickej budovy a myšlienkou otvorenosti galerijnej inštitúcie, ktorá v nej v súčasnosti pôsobí. Výstava venovaná Pretóriu vychádza z iniciatívy vytvarníčky Lucie Luptákovej, ktorá sa reflexiou tohto priestoru zaoberá už niekoľko rokov a ktorá k participácii na projekte prizvala ďalších hostí: Janu Kapelovú, Mateja Gavulu a Oldřicha Morysa.
Ďalší sprievodný program k výstave:
27. 2. 2018, 17.00 h. Pretórium, prvé sídlo Múzea SNP a jeho expozície / Tatiana Babušíková
13. 3. 2018, 17.00 h. Komentovaná prehliadka výstavy / Zuzana L. Majlingová
27. 3. 2018, 17.00 h. Viktor Holubár – Interiér Oblastnej galérie v Pretóriu / René Baďura
10. 4. 2018, 17.00 h. Performatívna recenzia výstavy / Ivana Komanická
Realizujeme v rámci programu festivalu Stredoslovenskej galérie Prvý človek bol umelec 3.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu