Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie predĺžené

Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kvantová éra za dverami?

Znovu som si pripomenul dobu, keď som niekedy pred viacerými desiatkami rokov pri pohľade na počítače mal dojem, že sú to síce pekné a zaujímavé veci, ale ich praktické využitie pre architektúru a domácnosť je v nedohľadne. Dnes to isté zažívam pri kvantových počítačoch.
Tech
Red 119.08.2016
5580+5
Kvantová éra za dverami?

Kvantové počítače boli donedávna témou blízkou sci-fi. Pracujú s úplne inou fyzikou a fyzikálnymi vlastnosťami objektov, vrátane takých exotických javov ako je kvantová superpozícia a kvantové previazanie. Svet kvantových počítačov je úplne odlišný od klasického sveta "obyčajných" počítačov, ako ho poznáme dnes. Možnosti sú však obrovské, najmä v tých oblastiach, ktoré dnešné diskrétne počítače nedokážu pokryť. To čo bolo donedávna možné iba v teoretickej oblasti sa v poslednej dobe dostáva do praxe. Zhmotnenie nadobudlo podobu prvých fyzicky dostupných hardverových zariadení, ktoré (zdá sa) začínajú aj fungovať. Niektoré úlohy sa dajú lepšie modelovať na konvenčnom, iné na kvantovom systéme. Je potrebné uvedomiť si potenciál ale aj slabiny oboch možností. Ak by vývoj išiel tak rýchlo, ako v predchádzajúcich rokoch, tak možno to čo je dnes ešte u väčšiny ľudí veľkou neznámou, bude zanedlho bežným nástrojom. (Črtá sa však aj riziko, že paralelne s hardvérom sa bude prekotne rozvíjať aj oblasť softvérová - samoučiace sa algoritmy (alebo celý vedný odbor, ktorý teraz nazývame "umelá inteligencia" (AI)) a prežijú iba architekti, ktorí budú vedieť prekvapiť, priniesť niečo viac...:-).

K tejto úvahe ma priviedli správy, ktoré sa objavili v posledných dňoch. 

Napríklad informácia o prvom preprogramovateľnom kvantovom počítači ktorý je k dispozícii, zdroj: Sciencealert. Alebo tohtotýždenná správa o tom, že Čína vypustila na obežnú dráhu kvantový satelit pre pre overenie bezpečnej komunikácie prenosom kvantového kľúča z vesmíru na Zem.

Zdá sa, že z oblasti teórie sa využitie kvantovej fyziky a matematiky dostáva do oblasti reálnej praxe. Preteky sa začali. A my sa môžeme začať tešiť (alebo obávať ?). V každom prípade by sme mali byť však pripravení a sledovať nové trendy. 

Ako sme v priebehu mnohých rokov zmenili svoj vzťak ku klasickým počítačom, od ich vnímania ako exotických zariadení určených iba pre špecializované vedecké (a armádne) použitie, až po dnešok - keď každý z nás má minimálne jeden stále so sebou vo vrecku (a ostatné v rôznych podobách okolo seba) - tak asi niečo podobné nás čaká aj oblasti kvantovej matematiky.

Nie je to ľahko uchopiteľná téma. Pre všetkých záujemcov, ktorí by sa chceli dozvedieť viac, prikladáme video (prednášku Pavla Cejnara z Matematicko-fyzikální fakulty UK v Prahe), približujúce problematiku kvantových počítačov, ktoré by mohlo byť stráviteľné pre všetkých ktorých bavila stredoškolská matematika a fyzika:

9389
Youtube

Alebo odporúčame aj kratšiu podobu vo forme článku "Úvod do problematiky štandardných kvantových počítačov", ktorý vyšiel na portáli Osel.cz.

Štefan Moravčík

Vložené
17. august 2016
0
558
Je potrebné uviesť celé meno (nie pseudonym, inak bude príspevok vymazaný), e-mail, ani telefón nie sú pre verejnosť viditeľné

Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.

Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu

Zatiaľ bez komentárov

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím