Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. jún 2016
0
290

Ploché objektívy na fotoaparátoch?

Článok uverejnený v magazíne Science ponúka pohľad na možnú budúcnosť optických technológií. Budúce šošovky fotoaparátov by mohli byť tenšie ako ľudský vlas.
Ploché objektívy na fotoaparátoch?

Najnovší príklad použitia metamateriálov predstavili výskumníci z Harvardovej univerzity. Zverejnené video ukazuje namiesto zakriveného kusa skla, známeho z fotoaparátov a ďalekohľadov, vrstvu priehľadného kremeňa, tenšiu než ľudský vlas, pokrytú miliónmi stĺpikov z nanočiastočiek oxidu titaničitého. Tie sú usporiadané do špeciálnych vzorov, ktoré lámu a sústreďujú dopadajúce svetlo.

187632
Youtube

Každý konkrétny vzor sa zameriava na svetlo inej farby. V podstate teda robí to isté ako sklená šošovka, ibaže bez skla. Na vytvorenie presných vzorov sú potrebné zložité počítačové kalkulácie, aby sa replikoval zaostrovací efekt tradičného objektívu.

Porovnanie metaobjektívu a bežného mikroskopového objektívu
Porovnanie metaobjektívu a bežného mikroskopového objektívu

Prototyp metašošovky má priemer 2 mm, ale iba z dôvodu obmedzenia výrobným zariadením Harvardovej univerzity. V zásade platí, že metóda umožňuje akúkoľvek veľkosť. Presný charakter šošovky závisí od rozloženia a kompozície stĺpikov.

Tím pracoval s kremíkom, ktorý funguje dobre v infračervenej oblasti. Iné materiály možno použiť na výrobu ultrafialovej šošovky. Odlišné ohnisko sa dá dosiahnuť zmenou veľkosti, rozstupu a orientácie stĺpikov.

Okrem malých rozmerov, nízkej hmotnosti a zvýšenia kvality má nový „metaobjektív“ aj ďalšiu výhodu – dá sa ľahko vyrábať vo veľkom. Šošovky sú totiž planárne, a tak ich možno vyrábať vo fabrikách na výrobu počítačových čipov.

Zdroj: partnerský Pcrevue, Petapixel, BBC

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím