Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Z verejnej diskusie vzišlo nasledovné komuniké, ktoré odráža obsah a tón prezentácií a diskusných príspevkov a ktoré na konci verejnej diskusie prečítal RNDr. Vladimír Mišík, PhD:
Verejnosť ako aj odborníci so znepokojením sledujú prípravu kontroverzného zámeru na prehradenie starého koryta Dunaja vodnými dielami v delikátnom území vnútrozemskej Dunajskej delty. Znepokojujúce je najmä to, že zámer sa pripravuje v tichosti, bez možnosti širokej odbornej aj verejnej diskusie, bez zapojenia špičkových pracovníkov vodohospodárskeho výskumu a najmä bez zapojenia ďalších dôležitých aktérov v území. Zámer je v priamom rozpore s výsledkami a závermi viacerých aktuálnych výskumných úloh a európskych projektov.
Realizáciou tohto zámeru by prišlo k porušeniu požiadaviek Európskej rámcovej smernice o vode, smernice o biotopoch, Belehradského dohovoru o režime plavby na Dunaji, ako aj Spoločného vyhlásenia o hlavných zásadách rozvoja vnútrozemskej lodnej dopravy, ochrane životného prostredia v povodí rieky Dunaj a Manuálu najlepšej praxe pri udržateľnom plánovaní vodných ciest. Okrem toho realizácia tohto zámeru ohrozí ďalšie zdroje pitnej podzemnej vody Žitného ostrova a prakticky zlikviduje prírodný potenciál územia pre vznik Národného parku Podunajsko, ktorého vytvorenie podporuje široká skupina vedeckej obce a samospráv.
Nevhodnosť postupu správcu toku v tomto priestore dokazuje v týchto dňoch aj nezmyselný a drastický výrub brehových porastov Dunaja, ktorý tu správca toku realizuje pod pláštikom protipovodňovej ochrany. Takýto prístup považujeme na základe požiadaviek na adaptáciu krajiny na klimatickú zmenu za neprijateľný a na základe dnešných vedeckých poznatkov za prekonaný.
Sme presvedčení, že profesionálna a intelektuálna úroveň a kapacita našich odborníkov rôznych relevantných odvetví umožňuje nájsť vhodné riešenie, ktoré dokáže splniť komplexné zadanie pre zachovanie a zlepšenie podmienok z hľadiska potrieb vodného hospodárstva, ekosystémov, plavby – najmä športovej a rekreačnej, a teda aj smerníc EÚ, ktoré sú pre SR záväzné.
Vyzývame Ministra životného prostredia SR a Splnomocnenca vlády SR pre výstavbu a prevádzku VD Gabčíkovo, aby zastavili prípravu kontroverzného zámeru výstavby vodných diel v pôvodnom koryte Dunaja a aby začali proces definovania komplexného zadania na hľadanie optimálneho riešenia za účasti odborníkov a zástupcov zainteresovaných aktérov v danom území. Realizácia nákladného projektu s vážnymi negatívnymi dôsledkami z verejných zdrojov je v civilizovanej krajine možná jedine za podmienky, že takýto zámer nebude v rozpore s legislatívou EÚ a musí mať širokú podporu zúčastnených strán a verejnosti, čo v tomto prípade splnené nie je.
Odkaz na petíciu: www.ekoforum.sk/peticia/dunaj