Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Slovenská komora architektov, samosprávna stavovská organizácia združujúca profesionálov a profesionálky v oblasti architektúry, krajinnej architektúry a územného plánovania, sleduje so znepokojením aktuálne dianie v oblasti kultúrnej politiky štátu.
Našej profesie sa obzvlášť dotýka dianie okolo Pamiatkového úradu SR. Zásadné zníženie jeho rozpočtu vedúce k prepúšťaniu zamestnancov a zamestnankýň môže byť, pre už teraz personálne a finančne podhodnotenú inštitúciu, likvidačné. Napriek faktu, že ministerstvo kultúry opakovane deklarovalo ochranu kultúrneho dedičstva a starostlivosť o národné kultúrne pamiatky ako jednu zo svojich priorít, takéto kroky voči najvyššej odbornej autorite pamiatkovej starostlivosti vypovedajú o opaku.
Obavy v nás vyvoláva tiež zaradenie poslaneckého návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 49/2002 Z.z. o ochrane pamiatkového fondu na prerokovanie v Národnej rade bez primeranej predchádzajúcej odbornej diskusie. Veríme, že otvorenie tohto zákona nebude v konečnom dôsledku viesť k zásadnému okliešteniu právomocí Pamiatkového úradu či dokonca presunutiu jeho agendy pod inú inštitúciu. Ochrana kultúrnych pamiatok, ako i vymožiteľnosť práva v tejto oblasti, by sa tým neúnosne oslabili v prospech neodborných zásahov.
Architekti pri výkone svojej profesie mnohokrát riešia názorové rozdiely so zástupcami pamiatkových úradov. Tieto strety sú však spravidla konštruktívne, založené na odbornej diskusii s erudovaným partnerom, ktorých spoločným cieľom je kvalitná a rešpektujúca tvorba v pamiatkovom prostredí. Oslabením právomocí pamiatkových úradov by došlo nielen k odsúdeniahodnému mrhaniu ich dlhodobo budovaných personálnych a odborných kapacít, ale najmä k ohrozeniu či nenávratnej strate nášho historického a kultúrneho dedičstva v dôsledku možného zanedbania profesionálnej odbornej starostlivosti. Slovenská komora architektov preto považuje za nevyhnutné, aby legislatívne návrhy týkajúce sa ochrany pamiatkového fondu boli predmetom širšej spoločenskej diskusie a odborného konsenzu.
Predstavenstvo Slovenskej komory architektov
a
Správna rada Inštitútu Slovenskej komory architektov