Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. november 2016
0
361

Víťazný projekt Art Data Hackathonu je prístupný online

Druhý ročník podujatia s názvom Art Data Hackathon, ktoré pripravila Slovenská národná galéria v rámci projektu Umenie, zbierky a dáta bez hraníc s partnerom, nórskym Nasjonalmuseet, zaznamenal úspech u organizátorov i účastníkov. Tímy boli vytvorené tak, aby sa schopnosti a zručnosti súťažiacich čo najlepšie dopĺňali – spojením účastníkov s rôznymi zameraniami (programovanie, grafický dizajn, marketing) vzniklo 5 súťažných tímov s 3–4 členmi. Výsledok práce jedného z víťazných tímov je dostupný aj online.
Víťazný projekt Art Data Hackathonu je prístupný online

Účastníci Art Data Hackathonu pracovali počas 24 hodín na inovatívnych projektoch spájajúcich umenie, softvér a technológie. K dispozícii mali dáta o umeleckých dielach zo zbierok SNG a Nasjonalmuseet, biografie autorov, zdrojové kódy a API s dokumentáciou či trojrozmerný model rekonštrukcie budovy SNG. Počas Hackathonu sa tiež mohli zapojiť do rôznych workshopov – práca s dátami z galérií, práca s OpenCV, kolaborácia pomocou platformy Github. Medzi mentormi, ktorí boli účastníkom k dispozícii počas celého podujatia, boli generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá, vedúci kurátor Zbierok starého umenia Dušan Buran, vizuálna umelkyňa Amalia Roxana Filip, programátor Matej Fandl, členovia platformy lab.SNG i odborní zamestnanci z nórskeho Nasjonalmuseet. Medzinárodný charakter podujatia predurčila účasť nórskeho partnera, jeho vedenie v anglickom jazyku i záverečné hudobné vystúpenie viedenského producenta Cid Rim-a.

foto: Gabriel Kuchta

O víťazoch v kategóriách Najlepší koncept, Najlepšia prezentácia a Najlepší prototyp (hlavná cena) rozhodlo „nesúťažiace obecenstvo“ – fanúšikovia umenia a technológií, ktorí zavítali na Art Data Hackathon do galerijnej kaviarne Berlinka.

Víťazom v kategórii Najlepší prototyp sa stal tím s názvom Klima. Súťažiaci v tíme sa rozhodli vytvoriť aplikáciu pre iOS, ktorá podľa aktuálneho počasia a dennej doby vyberie zo zbierok Nasjonalmuseet vhodné výtvarné dielo a zobrazí ho spolu s klimatickými údajmi a odkazom na galériu (aj s informáciou, ako dlho je v daný deň ešte otvorená, resp. o koľko hodín sa otvára). Aplikácia sa potenciálne dá použiť aj vo forme infopanelu vo verejnom priestore.

Tím s názvom VampArt rozpracoval ideu vyhľadávania umeleckých diel podľa tváre návštevníka webstránky – po vložení fotky sa zobrazia portréty zo zbierok SNG a Nasjonalmuseet, ktoré algoritmus vyhodnotil ako podobné. Pokiaľ algoritmus nájde podobizne užívateľa z dávnejšej minulosti, znamená to, že užívateľ je nestarnúci upír. Výsledok práce tohto tímu získal ocenenia v kategóriách Najlepšia prezentácia a Najlepší koncept a je dostupný online 

foto: Gabriel Kuchta

Súťažiaci v tíme The Mirror vytvorili prototyp softvéru pre interaktívny objekt v galérii, ktorý pri konkrétnom vystavenom diele zosníma tvár návštevníka a pretransformuje ho do výtvarného štýlu, korešpondujúceho so súvisiacim dielom. The Mirror vytvorí portrét návštevníka galérie a ten sa tak stáva pomyselným modelom pre dotyčného umelca. Tím The Mirror taktiež získal ocenenie v kategórii Najlepší koncept.

Ďalší tím pracoval na programe s názvom Composition Analyzer, ktorý z vloženého výtvarného diela vyextrahuje kompozičné línie a základné tvary. Tieto môžu potom slúžiť ako základ pre poster alebo vzdelávací materiál.

167
Vimeo

Tím Art Flies pracoval s virtuálnou realitou pre Google Cardboard. Užívateľ sa pohybuje po trojrozmernom priestore, kde sa v „kŕdľoch“ pohybujú lietajúce objekty, reprezentujúce výtvarné diela. Užívateľ ich môže chytať a vytvárať z nich vlastnú zbierku. S pomocou atmosférických zvukových stôp chcú autori vytvoriť relaxačný zážitok.

Nesúťažný projekt Photobooth taktiež narábal s tvárou užívateľa a jeho fotografiu transformoval do rôznych výtvarných štýlov. Vzniká tak koláž rôznych výtvarných spracovaní, pripomínajúci pop-artové variácie portrétov.

Art Data Hackathon sa konal v galerijnej kaviarni Berlinka v termíne 7. – 8. október 2016.

foto: Gabriel Kuchta
foto: Gabriel Kuchta
foto: Gabriel Kuchta
foto: Gabriel Kuchta
foto: Gabriel Kuchta
foto: Gabriel Kuchta
foto: Gabriel Kuchta
foto: Gabriel Kuchta
foto: Gabriel Kuchta
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím