Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Hlavný architekt môže výraznou mierou ovplyvniť budúcu podobu mesta. Obsadenie tejto funkcie bolo preto jednou z priorít volebného programu súčasného primátora Nitra Mareka Hattasa. Z výberového konania, ktoré bolo vypísané 28. februára, vzišiel víťazne Viktor Šabík. Do funkcie by mal nastúpiť v priebehu nasledujúcich týždňov. Šabík tak po 25 rokoch pôsobenia v slobodnom povolaní, počas ktorých sa okrem architektúry venoval aj urbanizmu a pedagogickej činnosti, rozšíri svoje pole pôsobnosti o pozíciu hlavného architekta. Pri tejto príležitosti sme pripravili krátky rozhovor:
ARCHINFO: Nitra má po viacerých rokoch opäť hlavného architekta. Aké zmeny môže priniesť obsadenie tejto funkcie?
Viktor Šabík: Pevne verím, že samé pozitívne. Trocha čerstvého vetra nikdy nezaškodí.
ARCHINFO: Čo bolo pre Vás, ako architekta so zabehnutým ateliérom, hlavnou motiváciou pre účasť vo výberovom konaní?
Viktor Šabík: Ja sa celý život učím a som veľmi zvedavý. Nie je veľa momentov v živote praktikujuceho, kreatívneho architekta, kedy príde výzva vyliezť z ateliéru inde ako na stavbu a zmeniť nastavenie. Nitra stojí na prahu zmeny svojej paradigmy, kedy sa z mekky poľnohospodárstva začína meniť na mesto so silným priemyslom. Veľa ľudí z veľmi rozličných profesií, blízkych aj vzdialených, ma presviedčalo, nech idem do toho. Až som bol prekvapený. Som presvedčený o tom, že Nitra má historickú šancu zmeniť svoju kvalitu života, aj keď teraz, po príchode JLR a spustení výroby, to vyzerá ako veľmi podcenený proces bez cieľavedomého plánovania. Vždy je zaujímavé byť blízko takýchto procesov a mať možnosť ovplyvniť ich. V roku 2002 sme v Nitre zorganizovali konferenciu s názvom Nitra mesto bez ambícií (?). Bola to taká undergroundová konferencia, organizovaná architektom, politológom, hercom a občianskym aktivistom. Ja som sa vo svojej prezentácii zameral na stav, kde sa Nitra nachádza, kam chce smerovať. Premietol som tam dosť veľa zvláštnych obrázkov, ktoré v súvislostiach pomenovania Nitry ako Matky miest dosť iritovali. Pritom to boli zábery z ulíc nášho mesta. V tom období diaľnica končila v Nitre a na Slovensku ešte nebolo ani náhodou počuť o nejakom priemyselnom parku. Nitra si driemala pokojným spánkom provinčného mestečka, ja som dochádzal do svojho ateliéru do Bratislavy. Načrtol som možnosti, kam by sa Nitra mohla v budúcnosti rozvíjať. My sme v roku 1999 vyhrali súťaž na rozvojové územie medzi riekou a severným obchvatom, čo je plocha o rozhlohe 300 ha a nachádza sa prakticky v centre mesta. Okrem iného som vtedy citoval slávneho futurológa Alvina Tofflera, ktorý vo svojej knihe Šok z budúcnosti píše, že mestá nerastú prirodzenou natalitou, ale nejakým impulzom, skokovo, náhlym prírastkom obyvateľstva, ktoré sa začne sťahovať do mesta za prácou. Vtedy som hovoril, že v Nitre sa takáto udalosť môže stať, nakoľko má na to ideálne predpoklady a keď sa to stane, mali by sme byť pripravení. Nikto ma nepočúval a teraz nachystaní nie sme. Tak to beriem aj tak rochu osobne. Mal som vtedy viac apelovať. :-)
ARCHINFO: Aké sú Vaše priority a plány pre rozvoj mesta v krátkodobom a dlhodobom horizonte?
Viktor Šabík: Mestá u nás sú, na rozdiel od vyspelej Európy, väčšinou akýmisi udržiavačmi status quo. Nepodieľajú sa aktívne na svojom rozvoji. Aspoň mne sa to tak javí. Sme do veľkej miery odkázaní na privátne investície a tam ťahajú samosprávy za kratší koniec. Ja by som rád aktívne vstupoval do týchto procesov a mám sen, že mesto Nitra, ktoré má dlhodobo povesť anti investorského mesta, zmeni svoju klímu. Bolo by fajn vybudovať novú, lepšiu značku.
ARCHINFO: Aké faktory by mal zohľadňovať nový územný plán?
Viktor Šabík: Nový územný plán by sa mal predovšetkým vyrovnať s mnohými novými skutočnosťami a zohľadniť reálne potreby obyvateľov a vlastníkov pozemkov. Chceme aktualizovať dáta, dobre ich spracovať a zadať parametre pre spracovateľa územného plánu, aj formou územných plánov zón. Neviem čo stihneme reálne spracovať, ale ten plán by mal byť nadčasový.
ARCHINFO: Aké sú Vaše predstavy o úlohe a fungovaní útvaru hlavného architekta?
Viktor Šabík: ÚHA v Nitre má bohatú históriu existencie už od šesťdesiatych rokov, kedy tu pôsobil napríklad aj M.M. Scheer ako externý poradca. Mám predstavu o akomsi kreatívnom centre na Radnici a budem od mestského parlamentu požadovať silný mandát pre Hlavného architekta, podriadeného priamo primátorovi. Moj kamoš, Martin Beďatš, hlavný architekt v Trenčíne, dostal od Richarda Rybníčka pred desiatimi rokmi titul primátor pre architektúru. Dosť ma tie slová inšpirovali, keď to zaznelo na konferencii "Nitra hlavný architekt", ktorú tu chalani zorganizovali vo februári v synagóge v Nitre. Celkovo si myslím, že atmosféra sa tu dosť zmenila za ten čas, čo som v roku 2006 zaliezol do azylu svojho ateliéru na Hrade a venoval sa architektúre a zmene toho, čo viem aspoň do určitej miery ovplyvniť. Títo mladí ľudia sú veľkou nádejou pre naše mesto a myslím, že sa nám bude dobre spolupracovať. Je to nákazlivé.
ARCHINFO: Ako vnímate úlohu architektonických súťaží pri budúcom formovaní mesta?
Viktor Šabík: Som úprimne presvedčený o tom, že súťaž je najlepšou možnou formou pre všetkých zúčastnených. Zažil som roky 1990 - 1992 ako študent architektúry. Boli to úžasné, veľmi nádejné roky pre budúcnosť architektúry u nás, vyhliadky a atmosféra boli skvelé. Napokon, v tých rokoch som aj začal chodiť na ÚHA v Nitre častejšie, nakoľko sme tu vyhrali dve súťaže a dalších dvoch sme sa zúčastnili. Potom prišla obrovská zmena, súťaže sa postupne vytratili a predbehli nás všetky krajiny bývalého Ost bloku, vrátane Rumunska a Bulharska. Postupne sa tu v tom naučili všetci plávať a utrpela tým kvalita prostredia, vytváraného človekom. Samozrejme súťaže, všetky možné formy, sa u nás stanú prioritnou formou vyhľadávania najlepších možných riešení. Myslím, že nastal čas začať meniť klímu v spoločnosti.
Viktor Šabík *1969, Nitra
Vyštudoval Fakultu architektúry STU, v súčasnosti vedie architektonický ateliér BARAK architekti.
Ocenenia: