Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Účastníci konferencie, predstavitelia verejných inštitúcií a občianskych organizácií, sa dozvedeli podrobnosti o novom projekte, na ktorom sa zúčastňuje 11 organizácií z 8 európskych krajín. Projekt je podporený z fondov ERDF a IPA prostredníctvom Dunajského transnárodného programu.
Zelený pás je územie pozdĺž bývalej hranice medzi východnou a západnou Európou. Toto územie naprieč Európou meria 12.500 km a zahŕňa vzácnu zachovanú prírodu i pamiatky bývalej Železnej opony. D2C identifikuje ekologické koridory, spájajúce chránené prírodné územia a územia NATURA 2000, umožňujúce migráciu zveri a vytvárajúce potrebnú zelenú infraštruktúru v Európe. Určenie týchto koridorov je dôležité pre ich ochranu a pre zacelenie úsekov, v ktorých sú prerušené. Projekt využije najmodernejšie metódy diaľkového prieskumu Zeme a geografické informačné systémy. Na konferencii boli taktiež odprezentované informácie o 3-ročnom projekte D2C, o jeho cieľoch a metódach.
Výstupy projektu budú určené pre rôzne sektory. Medzinárodné a národné inštitúcie a orgány využijú pri svojej práci a rozhodovaní princípy a odporúčania, navrhnuté pre plánovanie a ekologický manažment krajiny. Na miestnej a regionálnej úrovni budú zase vykonané detailné analýzy a návrhy, ktoré budú prerokované so zainteresovanými stranami v 6 pilotných regiónoch tak, aby miestni aktéri na úrovní miest, dedín a aj vlastníkov a správcov pozemkov prispeli k zachovaniu či rozvoju ekologických koridorov.
“Studená vojna nám neplánovane zanechala unikátnu neporušenú prírodu pozdĺž hranice medzi Východom a Západom. Európsky Zelený pás je dnes dôležitou súčasťou Pan-Európskej ekologickej siete a prispieva k Zelenej infraštruktúre EÚ. Prepojenie prírodných oblastí a na ne naviazané ekosystémové služby sú však ohrozované intenzívnym využívaním krajiny, preto je hlavným cieľom projektu vypracovanie medzinárodného konceptu zlepšenia prepojenia prírodných oblastí a rozšírenia na ne naviazaných ekosystémových služieb. Výsledky projektu prispejú nielen k rozvoju Zelenej infraštruktúry EÚ, ale aj k naplneniu Dunajskej stratégie,” hovorí Melanie Kreutz z nemeckej organizácie BUND Bavorsko, ktorá je vedúcim partnerom projektu.
Na Slovensku je projekt zameraný najmä na časť Záhoria, ktorá sa nachádza medzi riekou Morava a Malými Karpatami. Ivan Koubek, slovenský koordinátor Európskeho Zeleného pásu, Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR je partnerom projektu),: “Práve na Slovensku sa Zelený pás prelína s ďalšou dôležitou európskou ekologickou sieťou, Alpsko-Karpatským koridorom, preto má veľký význam pre biodiverzitu v Európe. Projekt DaRe to Connect vytvára dobrú príležitosť pre zachovanie a zlepšenie tohto ekologického prepojenia v cezhraničnom kontexte, čo je veľmi potrebné.”
Spoluorganizátorom konferencie bola Nadácia Ekopolis, ďalší slovenský partner projektu D2C. ”V oblasti Európskeho Zeleného pásu sme aktívni už viac ako 15 rokov a to najmä pri rozvoji cykloturistiky. Venujeme sa diaľkovej cykloturistickej trase EuroVelo 13 Cesta Železnej opony, ktorá v značnej miere závisí na zachovanom prírodnom prostredí. Preto je tento projekt pre nás dôležitý,” hovorí Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis. “Navyše, projekt je zameraný na oblasť Zeleného pásu neďaleko Bratislavy, čo umožňuje využívanie významného prírodného a kultúrneho dedičstva pre rekreáciu mestských obyvateľov, čo je tiež témou, ktorej sa dlhodobo venujeme.”, dopĺňa Medveď.
Načítavam diskusiu...