Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. máj 2017
0
164

Slovenská národná galéria a nórske Národné múzeum umenia sprístupnili zbierky a dáta bez hraníc

Projekt Slovenskej národnej galérie a nórskeho Národného múzea umenia Nasjonalmuseet s názvom Umenie, zbierky a dáta bez hraníc sa skončil. Východiskom projektu boli online katalógy vyvinuté oboma národnými inštitúciami – nórsky Samling a slovenský Web umenia. Keďže digitálne technológie a internet sú spolu s fyzickou návštevou galérie jedným z hlavných prístupových bodov k zbierkam, cieľom projektu bolo otvoriť ich v digitálnej podobe verejnosti v ešte väčšej miere. Počas trvania projektu prebehla séria workshopov, podujatie Art Data Hackathon, podarilo sa vylepšiť funkčnosť webstránok a rozšíriť partnerskú základňu zvýšením počtu zúčastnených galérií.
Slovenská národná galéria a nórske Národné múzeum umenia  sprístupnili zbierky a dáta bez hraníc

Spoločné východiská oboch inštitúcií prirodzene ponúkli možnosť výmeny vedomostí a zručností, zdieľanie technológií a prípravu podobnej digitálnej stratégie. Intenzívna spolupráca vyvrcholila počas dvoch workshopov a podujatia Art Data Hackathon. Prvý workshop sa odohral v Bratislave a bol zameraný na predstavenie projektov oboch partnerov v oblasti systémov pre správu zbierok a online zbierok. Účastníci workshopu diskutovali o skúsenostiach s vývojom Webu umenia a Samlingu, ich jednotlivých funkciách (tagovanie, zobrazovanie a voľné sprístupňovanie obrázkov vo vysokom rozlíšení), o spôsoboch zapojenia návštevníkov do tvorby obsahu (anotácia diel, spätná väzba) a s tým spojených výzvach (moderovanie obsahu, kontrola kvality), ako aj o a ďalších plánoch (ako napríklad príprava anglickej verzie Webu umenia). Nórski partneri projektu sa vďaka prehliadke digitalizačného pracoviska oboznámili aj s digitalizáciou zbierok a projektom Digitálna galéria. Projekt, počas ktorého bola veľká časť zbierok zdigitalizovaná vo vysokej kvalite, predznamenal vznik Webu umenia.

Workshop k projektu v Bratislave
Workshop k projektu v Bratislavefoto: Peter Gáll

Hlavným podujatím realizovaným v rámci projektu bol Art Data Hackathon. Jeho medzinárodný charakter predurčilo okrem účasti nórskeho partnera aj to, že prebiehal v anglickom jazyku. Podujatie zaznamenalo úspech u organizátorov i účastníkov, ktorí pracovali na inovatívnych projektoch prepájajúcich umenie, softvér a technológie. Tímy boli vytvorené tak, aby sa v nich spojili a dopĺňali schopnosti a zručnosti súťažiacich s rôznymi zameraniami (programovanie, grafický dizajn, marketing). K dispozícii mali dáta o umeleckých dielach zo zbierok SNG a Nasjonalmuseet, biografie autorov, zdrojové kódy a API s dokumentáciou či trojrozmerný model rekonštrukcie budovy SNG. Účastníci sa tiež mohli zapojiť do rôznych workshopov (práca s dátami z galérií, práca s OpenCV, kolaborácia pomocou platformy GitHub). Medzi mentormi, ktorí boli účastníkom k dispozícii počas celého podujatia, boli generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá, vedúci kurátor Zbierok starého umenia Dušan Buran, vizuálna umelkyňa Amalia Roxana Filip, programátor Matej Fandl, členovia platformy lab.SNG i odborní zamestnanci z nórskeho Nasjonalmuseet. Jeden z víťazných projektov s názvom Vampart bol sprístupnený aj online a stretol sa s pozitívnou odozvou širšej verejnosti aj odborníkov. Video z priebehu podujatia je taktiež prístupné na webe.

Art Data Hackathon
Art Data Hackathonfoto: Gabriel Kuchta
Art Data Hackathon, prezentácia projektu Klima
Art Data Hackathon, prezentácia projektu Klimafoto: Gabriel Kuchta

Art Data Hackathon a ďalšie využitie víťazných projektov boli vyhodnotené počas nasledujúceho workshopu v Osle. Takisto tu bol podrobnejšie prediskutovaný a načrtnutý vývoj Webu umenia

a Samlingu – napríklad rozšírenie profilov umelcov na Webe umenia o životopisy umelcov z Wikipédie, alebo automatická identifikácia štýlov a žánrov obrazov pomocou "machine learningu" (projekt Nasjonalmuseet). Účastníci workshopu zo SNG sa oboznámili s prácou viacerých oddelení – Oddelenie digitálnej fotografie a Media Design Group. Pracovníci Oddelenia digitálnej fotografie Nasjonalmuseet sa po nadviazaní prvotného kontaktu stretli v marci 2017 s pracovníkmi Oddelenia digitálnych technológií SNG, ktorí im prezentovali ich skúsenosti s digitalizáciou.

Workshop k projektu v Osle
Workshop k projektu v Oslefoto: lab.SNG

Podstatnou časťou projektu Umenie, zbierky a dáta bez hraníc bol vývoj Webu umenia, online katalógu diel výtvarného umenia zo slovenských štátnych galérií. Z používateľského hľadiska bude najviditeľnejšou zmenou anglická verzia webu – funkcionalita, ktorá umožní vyhľadávanie a prezeranie informácií o dielach; používateľom bude sprístupnená už čoskoro. Počas trvania projektu sa rozšíril počet zapojených galérií z 5 na 7 – pribudla Nitrianska galéria a Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici. Ako nadstavba Webu umenia bola v rámci projektu vyvinutá webstránka Sen × skutočnosť – udalosti slovenského štátu v 4 kapitolách, ktorá rozširuje výstavu o umení a propagande v rokoch 1939 – 1945 o historické súvislosti. Webstránka, ktorá má podobu longform článku, vznikla aj vďaka komponentom Webu umenia – využíva napríklad funkciu zoom pre zobrazovanie obrázkov vo vysokom rozlíšení. Prepojenie oboch stránok tiež výrazne prispelo k ich návštevnosti – Web umenia počas trvania projektu navštívilo viac ako 103 000 používateľov, webstránku Sen × skutočnosť – udalosti slovenského štátu v 4 kapitolách viac ako 18 000 používateľov.

Autor – profil autora s odkazom na diela a s prepojeniami na relevantné miesta a osobnosti
Autor – profil autora s odkazom na diela a s prepojeniami na relevantné miesta a osobnostiScreenshot z Webu umenia
Dielo – stránka diela zo zbierok Nitrianskej galérie, ktorá pribudla na Web umenia počas projektu.
Dielo – stránka diela zo zbierok Nitrianskej galérie, ktorá pribudla na Web umenia počas projektu.Screenshot z Webu umenia
Katalóg – katalóg s dielami zo zbierok Stredoslovenskej galérie, ktorá pribudla na Web umenia počas projektu.
Katalóg – katalóg s dielami zo zbierok Stredoslovenskej galérie, ktorá pribudla na Web umenia počas projektu.Screenshot z Webu umenia
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím