Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) od svojho vzniku intenzívne pracuje na tom, aby sa udržateľná výstavba stala štandardom. Už desať rokov organizuje semináre, konferencie, vzdelávacie aktivity pre odbornú verejnosť, ale aj pre stredné a vysoké školy. Spolupracuje na medzinárodných projektoch v oblasti udržateľnosti a prispieva k tvorbe novej legislatívy v oblasti stavebníctva, uviedol Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC.
Trendy vo svetovej architektúre a stavebníctve motivovali v roku 2010 šesť spoločností, aby vytvorili platformu, ktorá by aj na Slovensku usmernila stavebníctvo smerom k udržateľnosti. Ako vysvetlil Pavol Kukura, rady pre zelené budovy, ktoré už pracovali vo viacerých krajinách celého sveta, boli dobrým príkladom a tak bola Slovenská rada pre zelené budovy 22. novembra 2010 oficiálne zaregistrovaná. Na zakladajúcej členskej schôdzi v máji 2011 už mala 23 členov.
Certifikované budovy sú už vo všetkých kategóriách
„Od nášho vzniku sledujeme skutočne míľové kroky udržateľného stavebníctva na Slovensku. Reálna výstavba certifikovaných udržateľných budov na Slovensku začala v roku 2012, kedy sa postavila prvá takáto budova - montážna hala AUSK ALPS v Trenčíne. V roku 2013 sa už výstavba zintenzívnila a pribudlo ďalších šesť budov. Po roku 2014 už vidíme každoročný nárast certifikovaných udržateľných budov a Slovensko sa môže v súčasnosti pochváliť aj budovami s najvyššou úrovňou certifikácií - LEED Platinum a BREEAM Outstanding,“ uviedol predseda predstavenstva SKGBC. Dnes sa už prakticky nepostaví žiadna veľká administratívna budova, ktorá by nemala certifikát udržateľnosti. Máme certifikované budovy vo všetkých kategóriách – administratívne budovy, bytové domy, logistické aj priemyselné budovy.
„Postúpili sme aj na ďalší kvalitatívny stupeň v udržateľnom stavebníctve – slovenské budovy už majú aj certifikát BREEAM Communities a ašpirujú na certifikácie WELL pre zdravé vnútorné prostredie,“ pochválil pokrok Pavol Kukura.
Pavol Kukura je presvedčený, že slovenská architektúra a stavebníctvo je na dobrej ceste k udržateľnosti a bude v nej pokračovať. „Súčasné požiadavky na redukciu zmeny klímy a uhlíkovú neutralitu ani inú cestu nedovolia. Výrazne tak prispejeme k dosiahnutiu klimatických cieľov, ktoré si stanovala EÚ na budúce obdobia,“ dodal predseda SKGBC.
Viac ako 50 členských spoločností
SKGBC prispieva k dosahovaniu globálnych cieľov pre zmiernenie klimatickej krízy v stavebnom sektore spoločne s viac ako 50 členskými spoločnosťami, medzi ktoré patrí aj Saint-Gobain. „Našimi členmi sú stavebné spoločnosti, výrobcovia materiálov, architekti, projektanti, certifikátori a dodávatelia služieb. V ostatnom čase sa naše rady rozšírili o právnické kancelárie aktívne v stavebníctve a energetike,“ opísala Hana Ovesná, výkonná riaditeľka SKGBC.
Posledné obdobie prinieslo zmeny v životnom štýle a v práci, ktoré sa preniesli aj do prezentácie aktivít SKGBC. „Online seminármi oslovujeme širokú odbornú verejnosť a propagujeme aktuálne témy, ktoré v našom sektore rezonujú. Venujeme sa témam ako je energetická trieda A0, renovácia a adaptácia budov na klimatickú zmenu, zdravé a udržateľné bývanie, inovatívne technologické prístupy v riadení budov a podobne. Práve členské spoločnosti aktívne predstavujú svoje aktuálne riešenia pre znižovanie uhlíkovej stopy a pre energetickú efektívnosť. Vytvárame odbornú diskusiu a závery prezentujeme v dostupných médiách,“ vysvetlila Hana Ovesná, ktorá vyzdvihla prístup členských spoločností.
Vďaka záujmu médií môžeme plniť našu misiu
Podľa výkonnej riaditeľky sa SKGBC stalo odborným partnerom v téme udržateľnosti pre viaceré médiá. „Sme vďační, že novinári siahajú po témach, za ktoré sa zasadzujeme a môžeme takto plniť svoju misiu,“ vyjadrila svoju radosť Hana Ovesná, keďže aj v roku 2020 sa stala SKGBC zdrojom informácií a názorov pre viac ako 270 článkov.
SKGBC už desať rokov organizuje odborné semináre a konferencie. „Veľmi si cením, že naše pozvania priali aj významné osobnosti, ako Ján Budaj, minister životného prostredia, Martin Hojsík, poslanec Európskeho parlamentu alebo Peter Beňuška, bývalý hlavný architekt Európskej komisie spolu s významnými osobnosťami aktívnymi v našom sektore,“ povedala Hana Ovesná, ktorá ocenila, že sa čoraz viac spoločností pridáva ku spoločnej ceste udržateľnosti a zároveň vyzvala aj ďalších, aby sa pripojili. „Ak sa chceme stať uhlíkovo neutrálnymi, tak musíme spoločne bojovať za tento cieľ,“ dodala výkonná riaditeľka SKGBC.
Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) je hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku. Zasadzuje sa o to, aby navrhované a novopostavené budovy mali zdravé vnútorné prostredie a zároveň sa v nich nemrhalo energiou a inými zdrojmi.