Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Dovolíme si z článku odcitovať jeho úvod a záver, celý ho nájdete na adrese goo.gl/fmB136 ...
Pamiatkari a architekti vyzývajú verejnosť, aby upozornila na dobre obnovené pamiatky, ale aj na tie v ohrození. Pri pamiatkach nie sme právnym štátom, hovorí architekt, vysokoškolský pedagóg a prezident pamiatkarskeho združenia ICOMOS Slovensko Pavel Gregor.
Všetci, ktorí prispievajú k ochrane, obnove a prezentácii kultúrneho dedidičstva Slovenska, sa môžu odteraz uchádzať o Národnú cenu ICOMOS Slovensko – dedičstvo pre budúcnosť. Verejnosť môže hlasovať aj o nomináciách na anticenua o ohrozenej pamiatke roka.
Nenapĺňa vás pocitom zmaru fakt, že napriek vášmu a inému úsiliu sa tu naďalej mnohé pamiatky ničia nevhodnými zásahmi, ktoré často posvätí dokonca pamiatkový úrad? Za všetky spomeniem prípad bývalej nemocnice na Bezručovej v Bratislave.
Isto, je tu aj pocit frustrácie. Vždy hovorím, že obvykle nejde o odborný, ale o politický problém. Chápal by som, že sú tu rôzne skupiny s iným odborným názorom. Prax je taká, že na odbornom názore sa všetci väčšinou zhodneme, ale zámer investora sa často presadí cez politické rozhodnutie, cez veľmi silný tlak investora. Je to, žiaľ, mocensky presadené.
Ako hodnotíte celkový stav na Slovensku, v zmysle vzťahu spoločnosti k hodnotám pamiatok a architektúry?
V tomto ohľade asi momentálne nie sme právnym štátom, keďže tu nie je vymožitelnosť práva. Presnejšie, je veľmi slabá. Nerozumiem tomu, ako sa môže stať, že stavebník dostane kolaudáciu a po nej si vynúti radikálnu zmenu. To je napríklad prípad vežiaku na Šancovej ulici v Bratislave. A potom sa úradníci čudujú, že sa tomu musia venovať, že sa musia vyjadrovať k niečomu, čo sa nemalo stať. Štát ťahá za kratší koniec, a to je zlé.
Ale ako sa vraví, všetko zlé je aj na niečo dobré. Ak hovoríme o našom kultúrnom dedičstve, či o konkrétnych pamiatkach, zákon hovorí o pamiatkovom fonde a zákonodarca logicky považuje za pamiatku iba to, čo je v zmysle zákona za pamiatku vyhlásené. V skutočnosti však naše kultúrne dedičstvo tvorí všetko, čoho hodnoty si spoločnosť, teda my všetci, uvedomuje. A paradoxne, práve tie najvypuklejšie negatívne akcie z posledného obdobia (ako napríklad bratislavské PKO, búranie industriálnej architektúry a iné) určite prispeli k oveľa výraznejším aktivitám verejnosti na jej ochranu. A o to predsa ide. Nemôžeme iba kritizovať pamiatkové úrady za ich činnosť či nečinnosť. Sme to predovšetkým my všetci, kto si musí hodnoty nášho spoločného kultúrneho dedičstva najprv uvedomiť a následne ich chrániť a prezentovať.
...
Na pozitívnu výnimočnú aktivitu a obnovu pamiatok či na citlivý vstup novej architektúry do historického prostredia môžete upozorniť tu: Národná cena ICOMOS Slovensko.
O nevhodnom zásahu do pamiatky, jej asanácii či o negatívnom diele môžete hlasovať tu: Anticena.
A na ohrozenú pamiatku môžete upozorniť tu: Ohrozená pamiatka roka.