Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Kniha Prevádzači – Urbex na Slovensku je výsledkom dvojročného cestovania po zabudnutých budovách a lokalitách na Slovensku. Spája v sebe netradičný cestopis so záujmom o odchádzajúcu architektúru. Kniha Juraja Floreka s autentickým textom a kvalitnými fotografiami je historicky prvou publikáciou o fenoméne urban exploration (Urbex) na Slovensku. Vychádza v spolupráci vydavateľstiev O.K.O. a SLOVART.
Pozývame na krst knihy, ktorý sa uskutoční v utorok 27. marca 2018 o 18:00 v Novej Cvernovke na Račianskej ulici 78 v Bratislave. Okrem prezentácie autora o urban exploringu a vzniku knihy samotnej, vystúpi aj hudobný hosť Stroon. Knihu pokrstí prezident Ústavu urbánnej speleológie. Podrobnosti nájdete vo facebookovej udalosti.
Kniha má 23 kapitol, každá je venovaná jednému z tradičných regiónov Slovenska. Autorom textu aj fotografií je vizuálny umelec a dychtivý prieskumník Juraj Florek. Kniha je okrem dobrodružného záznamu jednotlivých prieskumov aj sondou do pocitov mladej generácie na Slovensku a jej vyrovnávania sa so súčasnou post-industriálnou situáciou. Fakty o histórii navštívených miest sa držia na potrebnom minime, aby lokality zostali uchránené pred bežným turizmom. Text podaný skoro až denníkovou formou zaznamenáva všetko, tak ako sa stalo, bez cenzúry a zbytočných servítok.
„Urbex v sebe spája rozpoznanie historického významu lokality a jej autentickej krásy s prvkami adrenalínu a kreatívneho riešenia problémov.” Ninjalicious, urbánny prieskumník z Toronta
Najlepší spôsob, ako spoznať neobjavené zákutia je osloviť v každom regióne niekoho, kto takpovediac pozná každú dieru v chodníku a ukáže vám zabudnuté lokality svojho mesta. Vďaka svojej kamarátskej povahe Juraj postupne navštevoval ľudí – prevádzačov, ktorí ho povodili najbizarnejšími lokalitami svojho regiónu, alebo sa s ním podujali preskúmať nejaký nový. Táto pracovná metóda určila aj názov knihy – Prevádzači.
Objavovanie je sprevádzané poctivou dávkou adrenalínu a priznaním všetkých prieskumníckych úspechov, ale aj zlyhaní. Aj keď v urbexových kruhoch prirodzene funguje súťaživosť, Juraj Florek to berie športovo. Prevádzači sú hlavne o kamarátstve, dobrodružstve, ale aj poukazovaní na to, ako na Slovensku postupne prichádzame o naše priemyselné dedičstvo.
„Táto kategória architektúry je zvláštne previazaná so sebavedomím krajiny. Každou ďalšou zatvorenou alebo zbúranou fabrikou toto sebavedomie klesá a majitelia komplexov, ktoré ešte ostali, nemajú motiváciu a inšpiráciu tieto stavby zachraňovať.“ Juraj Florek, Denník N, september 2017
Úvodné kapitoly knihy objasňujú pojem Urban Exploration, krátku históriu Urbexu vo svete, ako aj na Slovensku. Knihu nebude treba čítať s atlasom Slovenska, graficky zjednodušená mapa vás zorientuje v každej časti. V závere knihy nechýba slovník pojmov, kľúč k žargónu Urban Exploringu, ktorý sa tiahne naprieč celou knihou.
Kniha Prevádzači má 304 strán a vyše 250 fotografií z miest, o ktorých pravdepodobne ani neviete, že existujú. Dizajn knihy navrhla Katarína Czikorová. Vychádza v marci 2018 vo Vydavateľstve O.K.O. v spolupráci s Vydavateľstvom SLOVART.
Ak vás nebavia len pekne ilustrovaní turistickí sprievodcovia s informáciami o hradoch, zámkoch a folklórnych festivaloch ale radšej máte „Sex, drugs and rock‘n‘roll“ toto je kniha pre vás.