Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Výskumno-vývojové oddelenie SCD, ktoré realizuje a prezentuje svoje aktivity pod značkou INOLAB, v posledných mesiacoch rozvíjalo v rámci cezhraničného projektu „Dizajn a inovácie. Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe“ viaceré zaujímavé projekty. Jedným z nich je sofvér H.U.R.B.A.N. selector, dizajnérska platforma, ktorá rozširuje možnosti dizajnéra v digitálnom navrhovaní, bádaní a experimentovaní s novými 3D tvarmi.
H.U.R.B.A.N. selector je výskumno-vývojovou spoluprácou medzi tímom INOLAB-u a štúdiom Subdigital. Na prvotnom zadaní sa intenzívne podieľal Maroš Schmidt, ktorý vedie Výskumno-vývojové oddelenie SCD INOLAB a ktorý je zároveň svojou pôvodnou profesiou priemyselný dizajnér so špecializáciou na transport dizajn. Za samotný vývoj bolo zodpovedné štúdio Subdigital, v ktorom na softvéri pracovali najmä Ján Tóth ako odborník na architektúru softvérov a programovacie jazyky, Ján Pernecký ako developer geometrickej funkcionality a Ondrej Slinták, skúsený vývojár a programátor.
Dôležitými medzníkmi bola prezentácia sofvéru v rámci výstavy Human by Design v Bratislave (Galéria Satelit, september 2019) a Viedni (Museum für angewandte Kunst, marec 2020) a tiež predstavenie softvéru v rámci Večera otvorených dverí v Inolabe (Slovenské centrum dizajnu, december 2019), ktoré boli zdrojom prvých reakcií od potenciálnych užívateľov softvéru.
Softvér funguje na princípe tvarového prelínania digitálnych 3D objektov a výberu nových tvarových kompozícií. Jeho názov je odvodený od sídla SCD - Hurbanových kasární a zároveň odkazuje k základnému princípu softvéru, (nekonečnému) výberu z potenciálnych tvarových možností dizajnovaného objektu.
Ako približuje jeden zo spolutvorcov softvéru Ján Pernecký zo štúdia Subdigital: “H.U.R.B.A.N. selector je navrhnutý tak, aby práca užívateľa vyzerala ako modelovanie v bežnom 3D softvéri, ale aby pri tom zároveň generoval parametrický model. Vďaka tomu má možnosť vrátiť sa k akémukoľvek predchádzajúcemu kroku a zmeniť mu parametre. Užívateľ si vlastne prirodzeným spôsobom navrhne pracovný proces a potom mu môže meniť nastavenia a hľadať najvhodnejší výsledok – v tomto prípade najzaujímavejšiu 3D formu. Vyberá teda z mnohých možnost – preto slovo selector v názve.”
H.U.R.B.A.N. selector je napísaný od úplných základov v modernom jazyku Rust, pričom sa jedná o jeden z prvých 3D geometrických softvérov napísaných v tomto jazyku. Inštaluje sa ako samostatná aplikácia a na svoje fungovanie nepotrebuje žiadne ďalšie doplnky, ani pripojenie na internet. Je bezplatne dostupný na stiahnutie priamo na webstránke SCD. Vďaka projektu Dizajn a inovácie tak vznikol plnohodnotný nástroj ihneď pripravený na používanie komunitou dizajnérov a študentov dizajnu, ale aj príbuzných odborov. Ambíciou SCD je pokračovať v rozvíjaní možností a nových funkcií tohto softvéru a tiež v ďalšom budovaní používateľského rozhrania, ktoré bude zodpovedať jeho unikátnym vlastnostiam. Pre ďalší vývoj je dôležitá spätná väzba od užívateľov softvéru. Aj z tohto dôvodu SCD plánuje predstavenie a testovanie H.U.R.B.A.N. selectora medzi dizajnérmi a na školách. S ohľadom na aktuálne obmedzenia v dôsledku pandémie sa však tieto plány odsunuli zataľ na jeseň 2020.
H.U.R.B.A.N. selector vznikol v rámci cyklu aktivít projektu „Dizajn a inovácie. Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe“ podporeného programom spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika–Rakúsko 2014 – 2020. Viac informácií o samotnom softvéri, autorskom tme, projekte Dizajn a inovácie a ďalších aktivitách INOLABu je k dispozícii na webstránke SCD.