Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Slovenská komora architektov dáva do pozornosti zahájenie medzirezortného pripomienkového konania ku návrhom stavebnej legislatívy, ktoré sú zverejnené na stránke: https://www.slov-lex.sk/vyhladavanie-legislativneho-procesu?filter=11. Pozornosť je potrebné venovať predovšetkým návrhu zákona o územnom plánovaní a návrhu zákona o výstavbe (balík obsahuje ešte návrh novely kompetenčného zákona); v druhom rade návrhom vykonávacích vyhlášok, pričom je zrejmé, že tieto zatiaľ nekorešpondujú s návrhmi zákonov a budú ešte upravované.
Základnú informáciu o novej legislatíve a spôsobe jej prípravy zaslala SKA vo februári prostredníctvom newslettera 4/2021. Informovala tiež o spoločnom predbežnom stanovisku SKA a SKSI, kde sa uplatnili zásadné výhrady ku navrhovaným procesom územného plánovania a výstavby, ktoré dnešný nevyhovujúci systém potvrdzujú, či komplikujú, ku spôsobu elektronizácie procesov a jej časovému nábehu, ako aj ku vydeľovaniu užšej kategórie licencovaných projektantov z radov autorizovaných architektov a inžinierov ako podmienky na vstup do elektronických procesov povoľovania stavieb.
V ostatnom období sa konzultačná spolupráca s úradom podpredsedu vlády pre legislatívu predsa len rozbehla a najmä návrh zákona o územnom plánovaní doznal kvalitatívny posun. V texte boli zapracované princípy na zjednodušenie územnoplánovacej dokumentácie s vymedzením záväznej časti priamo v zákone, čiastočne i proces jej obstarávania a schvaľovania, upravená bola odborná terminológia. Do návrhu zákona o výstavbe boli v zásade prevzaté komorou navrhované ustanovenia o stupňoch projektovej dokumentácie vrátane dosiaľ zákonom nedefinovaného vykonávacieho projektu, či o projektantovi, definujúce nielen generálneho projektanta, ale aj autora architektonického riešenia a ich oprávnenia pri navrhovaní, projektovaní a zhotovovaní stavby s odlíšením projektového a autorského dohľadu spolu s väčšinou presadzovaných kompetencií. Z návrhu bola po tlaku oboch komôr vypustená zamýšľaná kategória licencovaných projektantov (a spracovateľov ÚPD), certifikovaných štátnym Úradom pre územné plánovanie a výstavbu.
SKA napriek tomu naďalej vidí v oboch návrhoch systémové chyby, procesné zložitosti, vecné nedostatky a nepreviazanosti jednotlivých častí a zákonov navzájom, ktoré bude v pracovnej skupine pre legislatívu za našu komoru dôsledne pripomienkovať. Základným dokumentom komory je desatoro téz pre legislatívu, zverejnených na webstránke, ako i skúsenosti z doterajších pokusov o prípravu stavebného zákona, prebiehajúcich od roku 2000. Peripetie jednotlivých legislatívnych iniciatív i stanoviská komory, ktoré hájila, sú stručne popísané v prehľadoch činnosti pracovnej skupiny pre legislatívu, zverejnených v jednotlivých Ročenkách SKA.
SKA je pripravená zohľadniť aj Vaše podnety, pripomienky a názory. Vzhľadom na to, že medzirezortné pripomienkové konanie končí v stredu 26.5.2021 a komora musí zaslať konsolidovaný súbor so vzájomne súladnými pripomienkami, bude možné pracovať s tými, ktoré získame najneskôr do piatka 21.5. Svoje pripomienky môžete samozrejme zasielať aj na právny a informačný portál Slov-Lex; ich vyhodnotením sa tak bude zaoberať priamo predkladateľ zákona.
S pozdravom,
Ing. arch. Juraj Šujan
člen predstavenstva SKA
predseda prac. skupiny pre legislatívu
Nová legislatíva v územnom plánovaní a výstavbe: