Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Súčasné umenie prináša na vidiek organizácia Periférne centrá, o.z. so sídlom v obci Dúbravica už od roku 2009. Je zaradená v celoslovenskom združení ANTENA – sieť pre nezávislú kultúru a unikátnym projektom KUNSTDORF premieňa rádovú slovenskú obec so 400 obyvateľmi a jej najbližšie okolie na jedinečnú galériu súčasného umenia v krajine. Tvrdohlavo decentralizuje umeleckú scénu, presúva ju z miest jej prirodzeného výskytu a posolstvo dnešného vážneho umenia (nie krásnych remesiel, či insitnosti) ponúka periférii kultúrneho života tam, kde je vrcholom len každonedeľná trojkombinácia kostol-krčma-futbal, a raz za rok deň obce s chvíľkou folklórnych vystúpení plus Mikuláš a deň detí.
Súčasných, prevažne mladých tvorcov, ktorí si postupne získavajú svoje miesto na slovenskej i medzinárodnej scéne, láka z centier záujmu nielen originalita spoločenského kontextu, ale aj miestne prostredie samotné. Malebné, zvlnené, podpolianske, bez zásadne rušivých vplyvov ľudskej činnosti. Tiché a dokonalé miesto na formuláciu závažných myšlienok.
V Bratislave existuje možnosť odkonzultovať svoje idei s intelektuálnou špičkou, ale ráno si po čerstvú sladkú žinčicu a ovčí syr rovno za bačom na salaš na bicykli neskočíte. V košickej Tabačke máte skvelý program každý deň, no v Dúbravici Vás večer budú rušiť iba svrčky. Aj cez deň je to vlastne tak.
Ak chcete tento projekt podporiť, môžete to urobiť tu: https://www.startlab.sk/projekty/80-d47--chatka--zahradny-atelier/
Myšlienka decentralizácie umenia, resp. jeho delegácie na netradičné, resp. v chápaní slovenského historického kontextu maximálne tradičné a čím ďalej tým viac „tragičné“ miesta, vznikla z popudu úzkej skupiny študentov z Akadémie Umení. Jedinou osobou, ktorá stojí za Periférnymi centrami od začiatku v roku 2009 do súčasnosti je dúbravický rodák Andrej Poliak, vizuálny umelec, momentálne doktorand na Fakulte výtvarných umení Akadémie Umení v Banskej Bystrici. Tento projekt by ale nebol tým čím je bez Igora Babiaka, Jána Kostolanského, Jána Viazaničku, či Mexičana Carlosa Carmodamedinu. Spolu s inými mladými kolegami tvorili a prezentovali svoje intervencie vo viacerých slovenských obciach – perifériách, dokonca v slovenskej obci v Rumunsku, v Hute. Neskôr, cca. v roku 2011 sa natrvalo usadili s projektom Artoday a následne so spomínaným Kunstdorf v obci Dúbravica. Šesť rokov preto dostávali priestor pre svoju tvorbu najmä vizuálni umelci.
Prvým serióznym architektonickým zásahom v dúbravickom katastri bolo UNIMO – krajinný nomád prevezený z neďalekých detvianskych lazov v rámci projektu LANDSCAPE REVISITED ´02. V roku 2012 ho umiestnili v jeho prirodzenom habitate nad obcou ako vyhliadkovú vežu, v ktorej dokáže luxusne prespať každý skromný pútnik so skautskými maniermi. Tak to chceli aj jeho tvorcovia, architekti Martin Bosík, Martin Lepej a Róbert Sekula.
Na UNIME sa v Periférnych centrách naučili, že síce môže byť niečo nominované na CE.ZA.AR-a, no aj tak sa to môže bez údržby behom troch rokov dostať do stavu, ktorý ohrozuje zdravie náhodných užívateľov a obdivovateľov. Výklopné otvárateľné balkónové platá sú minulosťou a fasádna osb doska natretá syntetickou farbou odoláva podpolianskemu podnebiu len s veľkými problémami.
Zdravie neohrozujúcim, dokonca telo i ducha povznášajúcim, najlákavejším a najfunkčnejším objektom krajinnej galérie KUNSTDORF je stredoslovenská saunovacia koliba pri potoku od H3T ateliéru z Prahy. V zimnom období niet týždňa, kedy by sauna ostala chladnou a bežne sa užíva tri, štyri i päťkrát v týždni. Príspevok za jej použitie je dobrovoľný, no dokáže si zarobiť na drevo, sviečky i rekonštrukciu pece, či nové, dôslednejšie zateplenie a nové topoľové povrchy v interiéri. Obľubujú ju miestni, priatelia Periférnych centier z celého Slovenska, nezainteresovaní Banskobystričania, ale z času na čas do nej zavítajú aj „veľkomestskí menežéri“ túžiaci po „exotike“. Každopádne pri každom saunovaní v saunovacej kolibe sa Vám o svete pod hviezdami a sebe samom naskytnú úplne iné myšlienky ako pri tuctovom wellnese v aquaparku s lacným poľským obkladom.
Periférne centrá sa však programovo začali orientovať aj na architektúru a dizajn až koncom roku 2014, keď po Unime a saune zamerali na architektúru a dizajn formát LANDSCAPE REVISITED a v celoročne prebiehajúcom projekte Kunstdorf otvorili dielňu dizajnu a architektúry U gazdov. Lanscape Revisited je každoročný formát umeleckého rezidenčného kempu, ktorý ponúka nový pohľad na vidiecku krajinu okolo Dúbravice. Výstupom predchádzajúcich ročníkov 2011 a 2013 boli prevažne inštalácie v krajine a landart.
Jeho preorientovaním na architektúru a dizajn vzniklo niekoľko úžitkových predmetov a drobných architektúr, čo ocenili aj miestni obyvatelia na čele so starostkou obce.
Túto autentickú architektúru nájdete aj na stránkach Ročenky slovenskej architektúry 2014/2015 vydanej vydavateľstvom Slovart.
Objektom s najzaujímavejším a najdramatickejším príbehom je D 47 – záhradný ateliér pre rezidenčné pobyty jednotlivcov. Totižto je tvorený na pokračovanie, proces stále trvá a zúčastnilo sa ho už niekoľko autorov. Preto si zaslúži pokračovanie v samostatnom článku ...
Funkčná inštalácia s jemne naivnou formou, no o to silnejším posolstvom. Dedina hore nohami Martina Fabiana.
Dizajnér Ján "Johny" Štofko v bývalom sídle Periférnych centier v dome U gazdov.
https://www.startlab.sk/projekty/80-d47--chatka--zahradny-atelier/
text: Martin Fabian