Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Dňa 8. marca 2018 prebehlo na Fakulte architektúry otvorenie Dňa otvorených dverí v rámci projektu Women’s creativity since the Modern Movement – MoMoWo (Tvorivosť žien od čias moderného hnutia) [1]. Malo formu neformálnej diskusie s troma členkami občianskeho druženia WOVEN (Anna Cséfalvay, Danica Pišteková a Veronika Trnovská) moderovanej Ninou Bartošovou. Na začiatku architektky, kamarátky a bývalé spolužiačky z Katedry architektonickej tvorby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave formou prezentácie predstavili toto združenie, spôsob akým pristupujú k tvorbe aj vlastné projekty. Okrem participácie na rôznych súťažiach, projektoch, galerijných inštaláciách a výstavných systémoch, od roku 2013 organizujú v spolupráci s VŠMU aj [1:1] WORKSHOP. [2] Ten je určený pre študentov architektúry a dizajnu a zameriava sa na stavanie drevených konštrukcií v reálnej mierke, pričom tohtoročný šiesty ročník sa bude konať v Lučenci.
Celé podujatie sa nieslo vo veľmi uvoľnenej a priateľskej atmosfére. Architektky s humorom objasnili pôvod názvu WOWEN (popletené) a vysvetlili, že združenie nevznikalo s myšlienkou vytvoriť ženské zoskupenie, ale naopak, ženské zloženie sa odvinulo od ich blízkych vzťahov. Následne sa diskutovalo o témach ako väčší počet mužov ako žien na pozíciách architektov, o tom, či existuje „ženská architektúra“, ako skĺbiť rodinu s prácou, platové podmienky, ale aj o konkrétnych príkladoch diskriminácie na školách a v praxi. Hoci sa jednalo o komorné stretnutie, publikum sa do diskusie aktívne zapájalo.
Vybraní účastníci po diskusii navštívili spoločne ateliér ARCHITEKTI mikulaj&mikulajova, kde im porozprávala architektka Andrea Ambrovičová Mikulajová o svojej tvorbe, ale aj o postavení ženy v profesii architektky. Do diskusie sa zapojila aj architektka Jana Matlovičová, ktorá v ateliéri pracuje od roku 2015. Ateliér sa zameriava na realizácie obytnej architektúry, administratívy, interiérovej tvorby a mestského prostredia. Autorom projektov sa podarilo získať niekoľko významných ocenení na medzinárodných architektonických súťažiach a ich projekty sú často publikované v domácich aj zahraničných odborných periodikách.
Program organizovanej skupiny účastníkov vyvrcholil návštevou ateliéru JRKVC, ktorý vedie Peter Jurkovič, kde sa o svoje skúsenosti z praxe podelila Kristína Tomanová. Popri práci v ateliéri tento rok končí štúdium na Fakulte architektúry. Jej diplomovú prácu vedie architekt Števo Polakovič z ateliéru gutgut, sídliaci v spoločných priestoroch. Po chvíli sa preto do diskusie zapojila aj architektka Jana Benková, ktorá sa v rámci gutgut vo podieľala napríklad na návrhu a realizácii projektu Mlynica v Bratislave. Z praxe má bohaté skúsenosti, nakoľko v ateliéri pôsobí už desiaty rok. Necítila potrebu sa zvlášť vyjadrovať k postaveniu žien, nakoľko v ateliéri diskrimináciu nepociťuje a projekty gutgut sú dielom zmiešaného kolektívu žien a mužov.
Do podujatia sa okrem spomenutých ateliérov zapojili aj ďalšie dva ateliéry, kam už návštevy neboli skupinovo organizované. Jedným bol ateliér DVOJKA (2ka) a s ním krajinná architektka a urbanistka Ivana Pasečná, ktorá ateliér vedie spoločne s manželom, architektom Petrom Pasečným. Okrem aktívnej projekčnej činnosti získal ateliér vysoké umiestnenia vo vyše desiatke architektonických súťaží, a tiež sa môže pochváliť nomináciou na cenu za architektúru CE-ZA-AR 2016, za návrh exteriérových úprav Digital parku v Bratislave, ktorý vznikol v spolupráci s architektom Igorom Markom. Poslednou architektkou zapojenou do Dňa otvorených dverí bola architektka Zuzana Kráľovičová, ktorá popri vlastných aktivitách zameraných predovšetkým na interiérový dizajn, spolupracuje na projektoch aj s manželom, architektom Richardom Kráľovičom. Zuzana má niekoľkoročné skúsenosti z praxe z londýnskych ateliérov, ako aj z ateliéru Siebert Talaš v Bratislave, ktoré od roku 2013 využíva vo vlastnej tvorbe.
Podujatie Deň otvorených dverí MoMoWo, i keď prebehlo v komornom duchu, potvrdilo, že témy zaoberajúce sa ženami v prostredí architektúry sú stále aktuálne. Nie preto, že by ich prístup k tvorbe, alebo ich schopnosti vyžadovali špeciálnu kategóriu, ale preto, aby spoločnosť viac prispievala k tvorbe prostredia, v ktorom sa žena môže realizovať. Aby sa prestalo vnímať materstvo ako prekážka kariéry, aby boli ženy dostatočne finančne ohodnotené a neboli stavané pred voľbu: kariéra alebo rodina. Pozitívnym momentom podujatia bolo, že architektky, ktoré sa do podujatia zapojili, sa neorientovali len na diskrimináciu, ale vyzdvihovali predovšetkým pozitíva vzájomnej spolupráce žien a mužov v architektonickej praxi. Účastníci tak mali možnosť stretnúť sa s konkrétnymi architektkami, zoznámiť sa s ich prácou a nechať sa inšpirovať nadšením pre tvorbu, ktoré rezonovalo pri jednotlivých stretnutiach.
text: Katarína Ondrušová, Nina Bartošová
[1] MoMoWo je štvorročný neziskový projekt spolupráce viacerých európskych inštitúcií, ktorý je spolufinancovaný programom Kreatívna Európa Európskej únie v rámci podprogramu Kultúra. Vedený je Polytechnikou v Turíne, a spolupracuje na ňom portugalský Instituto de Arte, Design e Empresa Universitário, španielska Universidad de Oviedo, holandská Vrije Universiteit Amsterdam, Výskumné centrum Slovinskej akadémie vied a taliansky inštitút Istituto Superiore sui Sistemi Territoriali per l'Innovazione. Slovenská technická univerzita v Bratislave nahradila francúzskeho partnera Université Grenoble Alpes v poslednom roku trvania projektu. Riešiteľkami projektu za FA STU sú Henrieta Moravčíková a Nina Bartošová.
[2] Pre viac informácií o združení aj projektoch autoriek môžete navštíviť ich webovú stránku: https://www.woven.sk.