Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V utorok 11. marca 2025 sa na pôde Technickej univerzity vo Zvolene konal už šiesty ročník konferencie a výstavy pre odbornú verejnosť s názvom Deň drevostavieb. O úspechu podujatia svedči aj účasť takmer 300 odborníkov z radov architektov, projektantov, realizačných firiem alebo študentov a viac ako 110 spoločností z oboru drevostavieb.
Konferencia spojená s výstavou stavebných materiálov pre drevostavby a praktickými ukážkami priniesla pohľad a skúsenosti praxe pri realizácii drevostavieb, ktoré aj na Slovensku zaznamenávajú stále vyššiu popularitu. Prednášky boli zamerané na témy architektonických a konštrukčných prístupov a riešení – noviniek a inovácií v materiáloch a technológii drevostavieb z pohľadu architektúry, stavebnej fyziky, energetickej efektívnosti a trvalo udržateľnej výstavby, v centre pozornosti boli aj súčasné fasádne systémy, hybridné stavby, nadstavby a certifikácia drevostavieb.
Architektúra drevostavieb je a bude jednou z kľúčových tém konferencie
Napríklad Ing. arch. Andrej Švec z ateliéru Architekti Šercel Švec na konferencii predstavil realizácie, búrajúce klasické predstavy o drevostavbe. Inšpiratívne boli napríklad zapustené konštrukcie z CLT pod hranou terénu, vyššia svetlá výška priestoru než u klasických stavieb, vsadené veľké okenné otvory, extenzívna zeleň na strechách drevostavieb alebo exponovanie nosných drevených konštrukcií v interiéru aj exteriéru. „Prezentácia Andreja Šveca bola inšpiratívna nielen pre účastníkov konferencie, ale aj pre nás ako organizátorov. Prístup ateliéru Šercel Švec k drevu ako živému materiálu ukázal, že drevostavby vedia naplniť predstavy investorov a architekti s nimi môžu ponúknuť aj neštandardné a inovatívne riešenia, ktoré posúvajú hranice drevostavieb. Už dnes premýšľame o budúcom ročníku a jednou z oblastí, na ktorú sa budeme chcieť zamerať, bude aj architektúra a jej možnosti v oblasti drevostavieb.“ povedala Ing. arch. Katarína Šmejkalová, technická a marketingová špecialistka James Hardie Europe.
Atraktivitu konferencie zvýraznila aj možnosť zdieľať skúsenosti, zaujímavá panelová diskusia či príležitosť klásť otázky počas celého dňa online.
Práve takýto interaktívny prístup, spolu s možnosťou účastníkov vybrať si vopred témy prednášok, prispeli k tomu, že na konferencii sa zúčastnilo takmer tristo registrovaných účastníkov. Pozitívne ohlasy po skončení podujatia i reportáž v regionálnej televízii už len dokreslili veľký záujem a prestíž podujatia.
V tejto súvislosti Dipl.Ing. (FH) Jaroslav Benák, technický riaditeľ James Hardie Europe uviedol: „Som rád, že problematika drevostavieb zaujala široké spektrum odborníkov, ktorí sa drevostavbám na Slovensku venujú. Veľký úspech tohto ročníku je pre nás záväzkom, aby sme aj naďalej podporovali popularitu drevostavieb a ponúkali riešenia, ktoré pomáhajú architektom, projektantom a realizačným firmám dodávať investorom rodinných a bytových domov, komerčných stavieb a stavieb občianskej vybavenosti kvalitné, komfortné, úsporné a udržateľné riešenia. Veď aj program konferencie ukázal, že ponuka certifikovaných materiálov a riešení vrátane technickej podpory je na rastúci záujem trhu pripravená.“
Hlavným organizátorom akcie bola spoločnosť James Hardie Europe, spoluorganizátorom Technická univerzita vo Zvolene. Konferencia sa konala pod záštitou Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského Praha, s.p. a Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky. Odborným garantom i prednášajúcim bol Jozef Štefko, vedúci Katedry drevených stavieb Drevárskej fakulty TUZVO.