Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
(tlačová správa) Občianske združenie Punkt, ktoré organizuje aj podujatie Dobrý trh v uliciach Bratislavy, prichádza v septembri 2021 s novinkou - online platformou ,,CITIZEN - o ľuďoch a mestách”. Na stránke ctzn.sk pribúdajú články a rozhovory prvého vydania s témou Spiace miesta, zaoberajúceho sa chátrajúcimi objektami a územiami.
Online platform sa realizuje v rámci projektu s názvom „Inkluzívny rozvoj komunít – výskum a výmena poznatkov” č. SKHU/WETA/1901/4.1/311. Projekt je podporovaný Programom spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko a je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Predchodcom Citizenu bola konferencia Whatcity?, ktorá od roku 2014 prepájala vedenie mesta s odborníkmi a aktivizujúcimi zložkami, napr. občianskymi združeniami a neziskovými organizáciami. Podujatie bolo určené zúženému okruhu návštevníkov, ktorých účasť bola obmedzená (najmä pri diskusiách s formátom jeden na jedného), obzvlášť v čase pandémie. Ambíciou je preto oslovovať širokú verejnosť, najmä obyvateľov Bratislavy, ktorých sa témy dotýkajú a sú prístupné, čo online platforma ponúka.
Začiatkom roka 2021 preto organizátorky prišli s nápadom zostaviť platformu, ktorá bude o mestách a ľuďoch. Zvýši záujem občanov o mestské témy a prispeje k lepšej informovanosti o súčasnom stave Bratislavy a jej budúcnosti. Snažia sa tak o otvorený dialóg, ktorý bude smerovať ku rozvoju miest, prepojí kompetentných a inšpiruje k zavádzaniu nových pravidiel alebo v ich zlepšovaní.
Za celou myšlienkou stojí predstava o ideálnom meste, ktoré spoločnosť sama vybuduje na základe diskusie a pomenovania funkčných a naopak nefunkčných elementov, nachádzania riešení.
9 mesiacov príprav vyústilo do finálnej podoby platformy, na ktorej fungovaní a vizualite sa podieľali štúdiá Folk&Milk s bohatou skúsenosťou pri zostavovaní a vedení magazínov. Pre Punkt je naopak fungovanie v tomto online režime novinkou. O obsah sa stará redakčná rada a mnoho externých spoluprác, ktoré vznikajú v súvislosti s témou vydania. Zaujímavosťou je aj vizuálna stránka, na platforme postupne vznikne bohatá databáza fotografií od mnohých talentovaných fotografov.
Punkt bude pokračovať aj v organizácii podujatí a workshopov, ktoré plánuje dokumentovať a následne uverejňovať v rôznych podobách na platforme, cez ktorú sa dostane obsah aj ku fanúšikom života v meste.
Témou prvého vydania, publikovaného v priebehu septembra a októbra, sú Spiace miesta Bratislavy a satelitných oblastí. Redakcia zozbierala informácie o aktuálnom stave chátrajúcich objektov a území v hlavnom meste a jeho okolí. Spolu s mestskými autoritami, developermi a odborníkmi vedú dialóg so záujmom o súčasnú podobu týchto brownfieldov, ich budúcnosti a tiež možnosti ich využitia s dôrazom na budovanie (alebo zachovanie) identity mesta, jeho histórie. Inšpiráciou sú funkčné príklady zo zahraničia, ktoré zároveň zohľadňujú sociálne, ekologické a ekonomické funkcie, ktoré by malo mesto napĺňať.
Druhé vydanie, plánované na október, sa bude zaoberať trhovníctvom. Pri tejto príležitosti odprezentuje Punkt výsledky výskumu merania dopadu Dobrého trhu, na ktorom pracovalo s maďarským centrom pre súčasnú architektúru, organizáciou KÉK. Tá je významným miestnym aktérom v oblasti udržateľného mestského rozvoja. Spolupráca nie je jednostranná, Punkt zorganizuje workshop o téme Zero Waste pre partnerov v Budapešti. Zámerom je zistiť, do akej miery sa Dobrému trhu darí napĺňať jeho ideály a hodnoty, a aké sú konkrétne dopady organizácie podujatia na spoločnosť a mestský priestor.
Občianske združenie Punkt sa zaoberá mestskými témami a rozvojom mesta. Informácie o meraní dopadu budú publikované nielen na platforme: http://ctzn.sk ale aj na stránke Punktu: https://punkt.sk/vyskum-dopadu/