Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Predstavenie vízie
Charakter Dunaja v Bratislave a jeho hydromorfologické a hydraulické parametre umožňujú, aby mala Bratislava okrem pekných nábrežných promenád aj rozsiahle riečne brehy a záplavové územia prírodného charakteru, vhodné na rekreáciu, pobyt a pohyb ľudí pri rieke a v jej blízkosti.
Skupina odborníkov, znalcov Dunaja, architektov a urbanistov, prírodovedcov, vodohospodárov a ochrancov prírody, sformulovala víziu Bratislavského dunajského parku.
Východisková situácie
Možnosti využitia prírodných podmienok Dunaja v Bratislave sú unikátne a revitalizačné opatrenia potrebné pre naplnenia ich potenciálu, v súlade s modernými trendmi, budú pomerne jednoduché a lacné. Existujúce vzdutie vodného diela Gabčíkovo od Starého mosta smerom po prúde, umožňujú opätovné oživenie niekoľkých ramien a ich prepojenie s hlavným tokom Dunaja.
Víziou je jedinečné a rozsiahle územie pri rieke s estetickými prírodnými a prírode blízkymi brehmi na miestach kde to umožňujú morfologické a hydraulické podmienky a niekoľko ramien prepojených s hlavným tokom Dunaja. Prístup a pohyb ľudí v území bude možný náučnými, turistickými, či cyklochodníkmi a po Dunaji a ramenách aj vodnými trasami pre rekreačné vodácke aktivity. Miera úpravy a charakteru územia bude rôzna od upraveného parku, cez mestskú pláž a športové areály až po chránené územie. Predpokladá sa integrácia miest rôzneho charakteru so zachovaním ich súčasných funkcií.
Tento želaný stav bude možné dosiahnuť postupne. Prvým krokom bude deklarovanie záujmu mesta a verejnosti a dotvorenie vízie s pomocou koncepčných materiálov a štúdií, ktoré víziu konkrétne rozpracujú. Dôležitým krokom bude koordinácia mesta s príslušnými štátnymi inštitúciami, najmä so správcom toku, s ďalšími aktérmi v území a s verejnosťou, aby vízia konečného výsledku bola široko akceptovaná a podporovaná.
Deklarácia iniciátorov myšlienky Bratislavského dunajského parku
Dunaj, so svojimi brehmi, lužnými lesmi, plážami, ramenami a ostrovmi, je pre Bratislavu, jej obyvateľov a návštevníkov, strategickým a zásadným prírodným prvkom a nositeľom identity.
Pre Bratislavu, ako hlavné mesto a centrum regiónu s presahom hraníc, má Dunaj, jeho prírodný charakter a zdravý riečny ekosystém, dôležitý význam pre životné prostredie, pre kvalitu života ľudí a udržateľný hospodársky rozvoj.
Verejnosť má eminentný záujem aby sa údržba, správa a environmentálny manažment Dunaja a jeho brehov vykonávali v súlade s najnovšími progresívnymi odbornými poznatkami a postupmi, ktoré zaručia, že kvalita prírodného prostredia Dunaja a jeho brehov sa nebude naďalej zhoršovať, ale zlepšovať. Predstavitelia iniciatívy majú záujem spolupracovať s príslušnými inštitúciami, predovšetkým so samosprávou a so správcom toku, tak, aby sa prijali revitalizačné opatrenia, ktoré v čo najväčšej možnej miere zachovajú a obnovia prírodný charakter toku, obnovia a zachovajú ramená rieky, obnovia prírodný charakter brehov, nahradia necitlivé brehové opevnenia estetickou a prírode blízkou alternatívou, umožňujúcou zdravý život riečneho ekosystému a príjemný prístup ľudí k rieke.
Skutočnosti ktoré viedli iniciátorov k potrebe zadefinovať toto územie ako park:
Príklady reálneho poškodenia prírodného prostredia Dunaja z nedávnej minulosti:
Aktuálne príklady reálneho poškodenia prírodného prostredia Dunaja zo súčasnosti:
Aktuálny príklad bezprostredného ohrozenia prírodného prostredia Dunaja:
Bratislavský dunajský park v základných bodoch:
Iniciátori myšlienky Bratislavského dunajského parku:
Ing. arch. Vladimír Hrdý
Ing. arch. Matúš Janota
prof. RNDr. Vladimír Kováč, CSc.
Mgr. Andrej Kovarik
Ing. Martin Mišík, PhD.
Mgr. Andrej Somora
doc. Ing. Andrej Škrinár, PhD.