Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V pondelok bola slávnostne odovzdaná Cena Ladislava E. Hudeca, ktorá sa udeľuje za výnimočné architektonické pôsobenie slovenského architekta v zahraničí.
Vo štvrtok prebehol seminár o autorskom práve pripravený Slovenskou komorou architektov. Následne bola v Stredoslovenskej galérii otvorená reinštalácia výstavy CE.ZA.AR 2015.
V piatok bola v Pamätníku SNP vernisáž výstavy “Abonyi Bišťan”. Pri tejto príležitosti prebehlo prvé diskusné podujatie - Dialógy o architektúre.
Cenu Ladislava E. Hudeca za výnimočné architektonické pôsobenie slovenského architekta v zahraničí si prebrala Alena Gauché – Kubová. Toto významné ocenenie udeľuje Spolok architektov Slovenska (SAS), C.A.L.E.H (Centrum architekta L.E.Hudeca n. o.) a Fond výtvarných umení. Udeľuje sa žijúcemu architektovi, ktorý sa narodil na území Slovenska a pôsobí v zahraničí, za významné pôsobenie v oblasti architektúry (architektonická tvorba, pedagogická, teoreticko-historická činnosť a pod.).
Cena je zriadená ako pocta architektovi, banskobystrickému rodákovi a jeho architektonickému dielu, ktoré vytvoril v Šanghaji. Symbolizuje medzinárodný dialóg v oblasti architektonickej tvorby.
Spolok architektov Slovenska udelil Cenu Ladislava E. Hudeca za rok 2015 architektke Alene Gauché-Kubovej za jej významné pôsobenie v teoretickej a pedagogickej oblasti vo Francúzsku. Architektka Alena Gauché-Kubová je uznávanou osobnosťou medzi francúzskymi teoretikmi modernej architektúry. Prednášala na univerzitách a vysokých školách v Paríži a Lyone a jej aktivity sú mimoriadne široké.
Odovzdávanie Ceny Ladislava E. Hudeca sa konalo pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica dňa 7. marca 2016 o 16:00 v Cikkerovej sieni historickej radnice na Námestí SNP 1 v Banskej Bystrici. Prítomný bol aj veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR pán Lin Lin, prvý radca veľvyslanectva Maďarskej republiky v SR pán Harmati a ďalší vzácni hostia.
Seminár o autorskom práve vol. II sa uskutočnil vo štvrtok 10. marca 2016 v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici. Na aktuálnu tému prednášal popredný český expert na autorské právo Mgr. Rudolf Leška. Seminár sa stretol s veľkým záujmom. Organizátorom bola Slovenská komora architektov. Seminár o autorskom práve bol aj súčasťou celoživotného vzdelávania architektov.
Vernisáž výstavy CE∙ZA∙AR 2015 všetkých prihlásených, nominovaných a ocenených diel Ceny za architektúru sa uskutočnilav priestoroch Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici (Bethlenov dom na Dolnej ulici č. 8). Výstava potrvá až do konca mesiaca marca. Architektúra je veľkoryso prezentovaná v hodnotných historických priestoroch galérie. Srdečne pozývame všetkých na návštevu. Pripájame niekoľko obrázkov z vernisáže.
V piatok sa uskutočnilo ďalšie zaujímavé "dvojpodujatie". A to nie hocikde, ale v ikonickom Kuzmovom Pamätníku SNP.
Začalo to výstavou kolegov Petra Abonyiho a Martina Bišťana, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti ich životných jubileí. O mnohom napovie názov Výber z tvorby L LX.
Jubilanti majú čo ukázať. (Príďte pozrieť). Zaujímavé bolo však aj ďalšie sprievodné podujatie. Dialógy o architektúre. Je to formát, ktorý si dáva za cieľ rozprúdiť architektonickú diskusiu. Stretávame sa na rôznych oficiálnych podujatiach. Málokedy máme však čas porozprávať sa o veciach, ktoré nás pália, o ktorých rozmýšľame, ktoré sú pre nás dôležité... Preto sme skúsili urobiť diskusiu na fóre, kde sa stretlo viacero architektov za týmto účelom. Porozprávať sa a vypočuť si iných. Dozvedieť sa, či to o čom rozmýšľam ja, je témou aj pre ostatných. A či sa vôbec chceme navzájom rozprávať?
Zdá sa, že áno. Architekti (a nielen oni) vydržali diskutovať až do neskorých večerných hodín :-) Skúsime analyzovať počuté a vrátiť sa k zaujímavým témam aj v budúcnosti. Možno vznikne aj pravidelný formát a priestor pre stretávanie sa a živé dialógy medzi ľuďmi, ktorí majú radi svoju prácu. Záleží im na hodnotách. Je to priestor nielen pre architektov, ale aj pre všetkých tvorivých ľudí z akejkoľvek inej oblasti.