Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Európska únia a Kanada uzavreli dohodu o vzájomnom uznávaní odborných kvalifikácií

Dohoda umožní architektom z EÚ a Kanady jednoduchšie získať profesijné oprávnenia na prácu v jurisdikciách druhej strany.
Diskusia
Red 317.10.2024
3110+21
Európska únia a Kanada uzavreli dohodu o vzájomnom uznávaní odborných kvalifikácií

10. októbra uzavrela Európska únia a Kanada dohodu o vzájomnom uznávaní odborných kvalifikácií (MRA), ktorá predstavuje pre architektonickú profesiu historický míľnik v oblasti medzinárodnej spolupráce. Ide o prvú dohodu svojho druhu, ktorá bola uzatvorená v rámci komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody CETA. Táto dohoda umožní architektom z EÚ a Kanady jednoduchšie získať profesijné oprávnenia na prácu v jurisdikciách druhej strany, čím sa výrazne zníži administratívna záťaž a otvoria sa nové trhy a príležitosti pre poskytovanie služieb​.

Aby slovenský architekt mohol získať uznanie svojej kvalifikácie v Kanade, musí splniť prísne kritériá týkajúce sa vzdelania, odbornej praxe a autorizácie.

Požiadavky:

  • Minimálne 12 rokov vzdelania a praxe: Architekt musí preukázať, že má za sebou minimálne dvanásť rokov kombinovaného odborného vzdelania, odbornej prípravy a profesionálnej praxe. Podmienkou je štvorročná prax po získaní autorizácie.​
  • Architekt musí preukázať, že absolvované vzdelanie spĺňa štandardy stanovené v Smernici 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií. Diplomy, certifikáty a iné formálne doklady musia byť potvrdené príslušným orgánom​.
  • Architekti musia byť zaregistrovaní v svojej domácej jurisdikcii (či už v členskom štáte EÚ alebo v kanadskej provincii). 
  • Dodatočné požiadavky: Architekti z EÚ, ktorí chcú pracovať v Kanade, musia navyše absolvovať jednorazový 10-hodinový online kurz. Kurz poskytuje základné informácie o zámorskej legislatíve, normách a praktických informáciach potrebných pre činnosť architekta
  • Na základe týchto kritérií budú môcť architekti z oboch regiónov získať licencie na výkon povolania v iných jurisdikciách s minimálnymi prekážkami, čo podporí ich profesijnú mobilitu a prístup k novým obchodným príležitostiam​

 

Dohoda je dôležitým krokom k prehlbovaniu obchodných vzťahov medzi Kanadou a EÚ a zároveň slúži ako predloha pre budúce dohody o vzájomnom uznávaní odborných kvalifikácií v ďalších odvetviach​.

Dohoda o vzájomnom uznávaní odborných kvalifikácií (MRA) medzi EÚ a Kanadou vstúpi do platnosti po tom, ako obe strany dokončia svoje interné schvaľovacie procesy. Očakáva sa, že schvalovací proces, nasledujúci po podpísaní dohody (10. októbra) bude uzavretý v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Všetky potrebné informácie nájdete na tomto linku.

 

Vložené
17. október 2024
0
311
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím