Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
21. októbra 2021 odprezentovalo občianske združenie Punkt novú platformu CTZN (z angl. citizen - občan) v sále Novej Cvernovky. Prezentácia CTZN otvorila celé podujatie - Barbara Zavarská a Illah van Oijen, ktoré stoja za vznikom CTZN, prezentovali samotnú online platformu: https://ctzn.sk Jej rubriky či témy vydania, ktoré budú pravidelne zverejňované na webe v podobe rozhovorov s odborníkmi, článkov v téme a pozitívnej inšpirácie zo zahraničia. Takisto padla zmienka o vizuálnej stránke platformy, za ktorej identitou stojí dizajnérske štúdio Milk a tiež o zozname fotografov, ktorí budú dokumentovať tému jednotlivých vydaní. Pre CTZN budú špecifické rôznorodé spolupráce - na nových vydaniach bude pracovať aj externá redakcia zostavená z odborníkov na súvisiace témy. Platforma tak dokáže prinášať svieži a zaujímavý obsah.
Na tému aktuálneho vydania nadviazala Zuzana Žurkinová, koordinátorka platformy a členka stálej redakcie, ktorá je zároveň súčasťou o.z. Spiace miesta, v spolupráci s ktorým vyšlo prvé vydanie s rovnomenným názvom. Spiace miesta odkazujú na chátrajúce objekty a územia v Bratislave a satelitných oblastiach, ktorých dlhodobý stav vytvára environmentálnu záťaž. Ich využitie a nie búranie, by mohlo skvele doplniť okolie, v ktorom sa nachádzajú, dopomôcť k budovaniu identity mesta a takisto odkazovať na minulosť, ktorej boli objekty súčasťou. Plusom je sociálne využitie týchto objektov - či už sa jedná o sociálne bývanie alebo priestor pre kultúrne podujatia.
Zástupkyne následne odprezentovali tému druhého vydania s názvom ,,Trhy ako fenomén”. Platforma sa bude zaoberať trhmi a trhovými podujatiami v mestách z ekonomického, ekologického a sociálneho pohľadu. Pod samotným o.z. Punkt je organizované trhové podujatie Dobrý trh, tým v priebehu jedného dňa prejde medzi 15 000 - 20 000 návštevníkov. Súčasťou vydania bude tiež prezentácia výskumu merania dopadu - ten je výsledkom spolupráce Punktu s budapeštianskou organizáciou KÉK, Centrom súčasnej architektúry, ale aj s výskumníčkou a sociologičkou Ivanou Rapoš Božič. Táto spolupráca je podporená a realizovaná v rámci medzinárodného programu Interreg.
Prezentácia platformy a jej vydaní odštartovala zároveň pilotný diel odbornej diskusie s názvom ,,CTZN dialógy”. Diskusia uzatvorila tému prvého vydania platformy, ,,Spiace miesta”. Zahraničná odborníčka Anke Wijnja (NL) a lokálna odborníčka Annamarie Velič (SK), diskutovali o regenerácii environmentálnych záťaží v meste s dôrazom na vodu a pôdu, ktoré ovplyvňuje práve chátranie objektov a území.
Anke Wijnja, vyštudovala priemyselný dizajn a v súčasnosti sa aktívne venuje navrhovaniu prírodných záhrad. V rámci svojej práce využíva a intenzívne študuje techniku fytoremediácie pôdy. Je členkou Amsterdam Noord De Ceuvel, ktorý je známy ako inkubátor udržateľného spôsobu života. Stará sa a pracuje na zveľaďovaní komunitného parku a spolu s ďalšími odborníkmi a dobrovoľníkmi pracuje na čistení a obnovení pôdy v tejto oblasti, ktorá je zasiahnutá priemyselný znečistením.
Annamarie Velič pracuje ako manažérka pre udržateľnosť jednej z divízií firmy IKEA Industry. Zaoberá sa predchádzaniu negatívnych vplyvov priemyselných výrob na ovzdušie a vodné toky a pracuje tiež na projektoch zadržiavania vody v krajine a rezervácie biotopov v okolí priemyselných závodov. Je zároveň jedným zo zakladajúcich členov o.z. Za našu vodu, ktoré sa venuje najmä návrhom politík na účinnú ochranu a kontrolu kvality pitnej vody. V rámci o.z. pracuje na analýzach kontaminovaných území a chemických rozborov vôd – tak v okolí starých priemyselných záťaží a skládok, ako aj v studničnej a pitnej vode obyvateľov celého Slovenska (www.zanasuvodu.sk). Pripravuje workshopy a prednášky pre odbornú aj širokú verejnosť najmä za účelom objasnenia dôležitosti zachovania kvality pitnej vody na Žitnom ostrove a iných chránených vodohospodárskych územiach.
Séria diskusií ,,CTZN dialógy” bude pokračovať v Novej Cvernovke a vždy nadviaže na tému aktuálneho vydania. Nové vydanie ,,Trhy ako fenomén” je plánované na október 2021.
Články ku prvému vydaniu ,,Spiace miesta” sa nachádzajú na platforme: https://ctzn.sk