Advertorial

Rodinný dom Vinje, Slovinsko

Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Na Slovensku je už 200 budov s certifikátom udržateľnosti

SKGBC vypracovala prehľad certifikovnaých budov k 31. decembru 2024 na základe verejne dostupných údajov obsiahnutých v databázach certifikovaných budov vedených certifikačnými autoritami.
Diskusia
Red 303.02.2025
280+0
Na Slovensku je už 200 budov s certifikátom udržateľnosti

Počet budov na Slovensku certifikovaných medzinárodnými certifikátmi udržateľnosti dosiahol ku koncu decembra 200. Väčšina z nich, až 76 % získala certifikát BREEAM. Okrem neho sa na Slovensku uplatňujú aj ratingové systémy LEED a WELL. Ku koncu roka 2024 malo certifikát LEED 29 budov a WELL 19 budov.

„Slovensko v oblasti udržateľných budov a ich certifikácie síce v absolútnych číslach zaostáva za okolitými krajinami, zaznamenávame však pozitívny vývoj. Výstavba udržateľných budov a zavádzanie certifikačných štandardov ako sú LEED, BREEAM či WELL, sú čoraz populárnejšie aj s príchodom nefinančného reportingu ESG, či EU taxonómie. Stabilný rast zabezpečuje najmä komerčný sektor, pre ktorý sa udržateľnosť stáva prioritou. Máme tu aj prvé lastovičky certifikácie nemocníc financovaných cez Plán obnovy a odolnosti,“ uviedol Marek Kremeň, podpredseda predstavenstva SKGBC.

 Graf: Certifikované budovy na Slovensku k 31. decembru 2024
Graf: Certifikované budovy na Slovensku k 31. decembru 2024

„Prvé medzinárodné certifikáty udržateľnosti boli na Slovensku udelené v roku 2012. Dnes už máme certifikované administratívne, bytové, logistické aj priemyselné budovy s najvyšším hodnotením ako sú LEED Platinum, BREEAM Outstanding alebo WELL Platinum. Nemáme však zatiaľ ani jednu medzinárodne certifikovanú budovu zo sektora verejných budov,“ upozorňuje Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC.

Aj preto SKGBC podľa neho vytvorila svoj vlastný systém hodnotenia budov s názvom Prezidentská zelená pečať, ktorý je určený pre verejné budovy. Tri verejné budovy už získali certifikát Prezidentskej zelenej pečate, avšak do tohto prehľadu neboli zahrnuté.

Najpopulárnejší BREEAM

BREEAM je so 152 certifikovanými budovami najpopulárnejším systémom na Slovensku. Certifikačné hodnotenia BREEAM udelené slovenským budovám sú veľmi vysoké, pričom viac ako polovica budov dosiahla stupeň Very Good a jedna tretina stupeň Excellent. Najvyššiu úroveň Outstanding dosiahli štyri budovy.

Certifikát BREEAM získalo viac budov, ktoré boli certifikované počas svojej prevádzky, než novostavieb certifikovaných pred uvedením do užívania. Zaujímavosťou je zóna Nové Nivy, ktorá ako jediná na Slovensku získala certifikát BREEAM Communities.

Graf: Budovy na Slovensku s certifikátom BREEAM k 31. decembru 2024
Graf: Budovy na Slovensku s certifikátom BREEAM k 31. decembru 2024

LEED

Certifikát LEED má na Slovensku 29 certifikovaných budov. Viac ako polovica z nich získala hodnotenie v stupni Gold, štvrtina stupeň Silver a len tri budovy získali stupeň Platinum. Celková podlahová plocha budov certifikovaných podľa systému LEED je 633 257 m².

Certifikované sú primárne budovy, pri ktorých nie je známy nájomca (Core and Shell). Práve v tejto skupine sa nachádza 17 administratívnych budov, pričom aj (zatiaľ) jediný certifikovaný hotel má LEED certifikát.

Graf: Budovy na Slovensku s certifikátom LEED k 31. decembru 2024
Graf: Budovy na Slovensku s certifikátom LEED k 31. decembru 2024

WELL

Na Slovensku je 19 budov hodnotených podľa schém certifikačného systému WELL a všetky sú v hlavnom meste. V závere roka 2024 počet budov v tejto kategórii poskočil na 19, nakoľko celé portfólio kancelárií jedného z najväčších developerov na Slovensku získalo Well Health-Safety Rating. Celková podlahová plocha budov certifikovaných podľa WELL (vrátane WELL Health-Safety Ratingu) predstavuje 363 703,14 m².

Graf: Budovy na Slovensku s certifikátom WELL k 31. decembru 2024
Graf: Budovy na Slovensku s certifikátom WELL k 31. decembru 2024

Rozdelenie podľa sektorov

Na Slovensku vlani medziročne najviac rástol počet certifikovaných logistických a priemyselných budov. Logistické a priemyselné budovy tvorili ku koncu decembra 2024 viac ako 55 % všetkých budov s certifikátom udržateľnosti a držali sa tak na vrchole rebríčka.

Druhú najväčšiu skupinu tvorili administratívne budovy, ktoré sa podieľali 34 percentami na celkovom počte budov. Podiel maloobchodného sektora sa už niekoľko rokov zvyšuje a blíži sa k 10 percentám.

Na Slovensku je viac certifikovaných budov zo skupiny už existujúcich budov. Ku koncu roka 2024 sme evidovali 111 budov, ktoré boli certifikované počas prevádzky (56,5 %). Novostavieb, ktoré boli certifikované pred uvedením do užívania, bolo 89, čo je 44,5 % zo všetkých budov s certifikátom udržateľnosti.

Najviac certifikovaných budov je v Bratislavskom kraji s podielom prevyšujúcim 56 %. Nasledujú Trnavský, Žilinský a Košický kraj.

O prehľade

SKGBC vypracovala prehľad certifikovnaých budov k 31. decembru 2024 na základe verejne dostupných údajov obsiahnutých v databázach certifikovaných budov vedených certifikačnými autoritami. Tieto databázy poskytujú užitočné informácie o certifikovaných budovách a umožňujú rôzne spôsoby filtrovania údajov.

Prehľad certifikovaných budov zverejňuje po niekoľkoročnej prestávke, preto niektoré z prezentovaných hodnôt nemusia byť porovnateľné s údajmi publikovanými v minulosti. Je to dané dynamikou vývoja a tým, že jednotlivé budovy sú certifikované podľa rôznych systémov a certifikačných schém.

Vložené
3. február 2025
0
28
Je potrebné uviesť celé meno (nie pseudonym, inak bude príspevok vymazaný), e-mail, ani telefón nie sú pre verejnosť viditeľné

Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.

Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu

Zatiaľ bez komentárov

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím