Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Aerogel Architecture Award je súťaž pre architektov, stavebných inžinierov a študentov. Do tretieho ročníka medzinárodnej súťaže mohli účastníci posielať projekty, na ktorých bol použitý aerogél ako izolačný materiál. Výzva bola určená tiež študentom, ktorí sa zapojili prostredníctvom ideových návrhov s využitím tepelnoizolačných, akustických alebo translucentných vlastností aerogélov.
Vyhlasovateľom je Empa (švajčiarsky federálny materiálový výskumný inštitút). Ako sekretár súťaž organizačne zabezpečoval Michal Ganobjak (Aerogel building integration Laboratory for Building Energy Materials and Components).
Slávnostné udeľovanie cien Aerogel Architecture Award prebehlo už po tretíkrát v kampuse Empa v Dübendorfe. Celkovo bolo ocenených šesť projektov v kategóriách Realizované projekty a Študentské projekty, ktoré ukazujú inovatívne aplikácie aerogélu - či už ide o novostavby alebo historické objekty. Víťazná realizácia pochádza zo Zürichu. v kategórii Študentské projekty zvíťazil návrh poslucháčov Českého vysokého učení technického v Prahe.
Z 24 prihlásených návrhov, rozdelených do dvoch kategórií, nominovala päťčlenná odborná porota do každej z nich tri projekty. Ich autori boli pozvaní na slávnostné odovzdávanie cien do NEST - výskumnej a inovačnej budovy Empa a Eawag.
V kategórii Realizované projekty porota posudzovala sedem realizácií zo štyroch krajín.
Víťazom je projekt zo Švajčiarska - novostavba rodinného domu v Meilene pri Zürišskom jazere, ktorý realizoval ateliér Dietrich Schwarz Architekten. Aerogel bol použitý v obvodovom plášti budovy v kombinácii s vysoko kvalitným izolačným zasklením. Zvolený prístup umožnil realizovať extrémne štíhlu skladbu obvodového plášťa, pri zachovaní jeho tepelnoizolažných vlastností. Architekti vyvinuli nový spôsob upevnenia aerogélových panelov, čo im umožnilo vyhnúť sa klasickému lepeniu a skrutkovaniu. To uľahčuje demontáž a zároveň zabraňuje nežiaducej cirkulácii vzduchu v stenách. “Obzvlášť sa nám páčilo zjednodušenie výstavby a úspešná integrácia inovatívnych materiálov, vďaka ktorým má budova veľmi dobrú energetickú bilanciu,“ zhrnul člen poroty Matthias Koebel, bývalý vedúci laboratória Empa Building Energy Materials and Components, ktorý v súčasnosti pôsobí ako generálny riaditeľ odčlenenej spoločnosti Empa Siloxene AG.
Druhé miesto v kategórii Realizované projekty - Rekonštrukcia radových domov v Hamburgu
Druhé miesto obsadil projekt renovácie z Hamburgu. Cieľom ateliéru Störmer Murphy and Partners bolo výrazne zlepšiť energetickú bilanciu historických radových domov z roku 1904. Architekti zvolili ako izolačnú vrstvu zo strany exteriéru aerogélovú izolačnú omietku, ktorá umožnila minimalizovať hrúbku zateplenia a zachovať proporcie historických fasád objektov.
Tretie miesto v kategórii Realizované projekty - Rekonštrukcia budovy Skur 38 v prístave Oslo
Na tretie miesto posunula porota obnovenú centrálu prístavu Oslo. Tím architektov z Hille Melbye arkitekter, Kristin Jarmund arkitekter, IARK, Bollinger+Grohmann a zero emission studio mal za úlohu zrekonštruovať historickú budovu Skur 38 tak, aby minimalizovali zásahy do pôvodného vzhľadu stavby. Na splnenie dnešných štandardov bola použitá aerogélová izolačná omietka, aplikovaná aj na vnútorných stenách stavby. Zároveň architekti vytvorili detailnú databázu opakovane použiteľných prvkov, ktoré môžu byť po demontáži opätovne použité pri ďalších projektoch.
V kategórii Študentské projekty hodnotiaca komisia posudzovala 17 návrhov zo siedmich krajín. Víťaz pochádza z Českého vysokého učení technického v Prahe.
Študenti Jiří Petrželka a Kristýna Klůsová vypracovali koncept výstavby vzdelávacieho centra vo francúzskom Saint-Denis. Jeho súčasť tvorí základná škola, materská škola a ďalšie flexibilné priestory. Cieľom návrhu je udržať emisie CO2 na čo najnižšej úrovni a využívať solárnu energiu. Okrem toho chce projektový tím zabezpečiť optimálnu izoláciu budov využitím aerogélových panelov pri riešení detailov zateplenia. Ako príklad možno spomenúť miesta pri boxoch na rolety, alebo špecifické detaily plochej strechy. “Študenti vytvorili ucelený koncept, ktorý je premyslený do detailov nielen z architektonického, ale aj energetického hľadiska,“ vysvetľuje člen poroty Beat Kämpfen, spoluriaditeľ architektonickej kancelárie Kämpfen Zinke + Partner.
Druhé miesto obsadili študenti Michael Chang a Adrian Corbey z Harvard Graduate School of Design. Navrhli koncept rekonštrukcie ikonickej strechy univerzitnej Gund Hall, do ktorej pravidelne presakuje voda. Ako riešenie nevyhovujúceho stavu vidia využitie textilnej strechy so zabudovanými aerogélovými granulami. Riešenie prináša optimalizáciu - z hľadiska tepelnej izolácie aj hydroizolácie. Materiál je zároveň priesvitný a prepúšťa do haly prirodzené svetlo.
Na treťom mieste sa umiestnili študenti z ETH Zürich. Matthias Leschok, Valeria Piccioni a Ina Cheibas spolu so svojimi profesormi vyvinuli nový fasádny systém. Proces 3D tlače má umožniť výrobu dutých vlákien, ktoré sa naplnia aerogélom. Táto technológia umožňuje realizovať komplikované tvary a vytvára voľnosť pri navrhovaní fasády. Zároveň môže byť aerogél opätovne “zrecyklovaný” a použitý v ďalších projektoch.
Zhrnutie kategórie Realizované projekty:
Neocenené projekty v kategórii Realizované projekty:
Castle Herzberg Marstall, DE // studio: Kleinenberg Architekten
Expo hall, Chengdu, CN // Pfeifer Spatial Structures (Shanghai) Co., Ltd.
Commercial building, Rohrbach, CH // architektur bettler GmbH
Villa Weißbach Flöha, DE // studio : Ingenieurbüro für energetische & Denkmalsanierung
Zhrnutie kategórie Študentské projekty:
Neocenené návrhy v kategórii Študentské projekty:
Mitigation Research Station in Amazonas // Berk Kesimoglu, student from Istanbul, TR
URURABO Kindergarten_UR-CST, RWND // Augustin Ishimwe Munyandekwe, student from Rwanda
Cultural and educational center in Bordeaux // Valeriia Burkova, student from Kazan
EDUCATIONAL CLUB IN MARSEILLE // Marat Khafizov, student from Kazan State University
Community center project «La réflexion», FRA // Danil Nazarov, student from Kazan State University
Oasis Hotel, USA // Semyon Egorov student from Kazan State University
Conquering the light, USA // Radmir Valeev and Artem Sultanov from Kazan State University
Genius Loci School, RUS // Logaza Nikita from Kazan State University
YOUNG_GREEN MULTI-STOREY RESIDENTIAL BUILDING WITH ADDITIONAL FUNCTION, RUS // Ksenia Krepkogorskaya from Kazan
CITY JUNGLE, USA // Vladislav Kraiushkin from Kazan State University
Bomonti Workshop, TR // Hüseyin Gül student from Istanbul, TR
Public restroom "Vrelo Bosne", BA // Aiša Ejubović student from Sarajevo, Bosnia
Annex-Glass, TR // Zehra Betül Alkılınç student from Gazi University, Ankara, TR
RE - panel block Blanice, CZ // Jiří Petrželka and Kristína Klusová, students CTU Prague CZ