Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Porota hodnotila 5 súťažných návrhov. Návrhy ilustrujú široký výsek zo spektra možných aplikácií zobrazovacích panelov v architektúre. Prišli aj striedme a pragmatické riešenia, realizovateľné ihneď - za použitia súčasných technológií a produktov z portfólia Samsung. Aj návrhy vizionárske a koncepčné - ktoré potrebujú ešte nejaký čas, kým sa do do praxe neuvedú nové zobrazovacie možnosti...
Z architektonického uhla pohľadu boli predložené tiež dve skupiny návrhov. Autori prvej skupiny rozprúdili diskusiu o tom, ako môžu zobrazovacie plochy zmeniť pohľad na architektúru. Autori druhej skupiny pracovali viac, alebo menej invenčne s integrovaním displejov do zaužívaných prvkov architektúry. Obidva prístupy sú legitímne a ponúkajú zaujímavé riešenia. Porota sa rozhodla uprednostniť návrh, ktorý patrí do prvej skupiny.
Hodnota víťazného návrhu spočíva v tom, že zobrazovacia plocha nie je iba nosičom vizuálnej informácie, ale stáva sa integrálnou súčasťou architektúry. V predloženej podobe je akýmsi filtrom, závojom, ktorý je schopný rôznych medzipolôh. Od totálnej transparentnosti po totálnu uzavretosť. Ponúka obyvateľovi širokú škálu interakcií s vonkajším prostredím.
Samozrejme to vyvoláva otázky: Je ešte dôležitá materialita? Nie je archetypálna forma domu so sedlovou strechou, ktorú autori zvolili v protiklade k tomu, čím chce návrh byť? Kde je miesto architekta pri tvorbe priestoru, ktorého plášť je “dematerializovaný”, ponúkajúci širokú škálu priehľadností? Nie je nakoniec display príliš zastaralá techológia pre takéto úvahy? Nemali by sme hovoriť skôr o fyzikálnych a grafických poliach, definujúcich priestor a hranicu medzi interiérom a exteriérom?
Rozhodovanie nebolo jednoduché. Najviac diskutované boli návrhy “A”, “B” a “D”. Fakt že návrh “A” vyprovokoval najživšiu diskusiu, presvedčil porotcov, že si zaslúži byť víťazom súťaže.
V každom prípade je zrejmé, že veľké grafické panely nebudú iba čiastkovým doplnkom, ale v blízkej dobe sa stanú (pre svoje neoddiskutovateľné výhody) integrálnou súčasťou architektúry. V nasledujúcich rokoch predpokladáme silný nárast ich použitia vo verejnom priestore i v interiéroch. Práve preto je potrebné zintenzívniť odbornú diskusiu a skúmanie najvhodnejších foriem a možností ich použitia, aby nezvyšovali nechcený vizuálny smog, ale naopak, aby si našli svoje miesto tam, kde vedia prispieť k vizuálnej, informačnej a estetickej kvalite prostredia.
Ďakujeme všetkým súťažiacim za návrhy. Víťazom prajeme, aby si užili cenu. Veríme, že pomôže nielen pri tvorbe nových pekných diel, ale aj pri ich prezentácii klientom a získavaní ďalších zákaziek :-)
Súťažný návrh "A" - Ľudmila & Erik Atelier
2. miesto: súťažný návrh "B" - architektonický ateliér SIMPLE CODE / Laco Bartko, spolupráca: Adam Králik
Cena: smartfón Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
LIBRETO
„Umenie spočíva v obmedzení. To najkrajšie na obraze je vždy rám.“
Gilbert Keith Chesterton
KONCEPT
Rozhraniu nekonečného sférického obojstranného povrchu rámu obrazu vpisujeme atribúty nepretržitého miesta. Rám obrazu vymedzuje priestor in/out a rozhrania obrazu definujú svoj avers a revers, ktoré vzájomne interagujú ako panoramatické okná ne/skutočného sveta.
TRECHNICKÉ RIEŠENIE
Zobrazovacie panely sú radené do kruhového prstenca a ich obrazovky sú aplikované na jeho vnútornom i vonkajšom rozhraní. Vznikajú tak dva nekonečné panoramatické obrazy, ktoré eliminujú konštrukčný rub s pohľadovým lícom, a vymedzujú len čistú zobrazovaciu plochu.
Zobrazovacia plocha levituje zavesená v priestore, čo umožňuje jej rotáciu v osiach – obraz tak umožňuje tretiu sférickú dimenziu. Alebo je zobrazovacia plocha fixovaná k priestoru svojou pôdorysnou stopou, alt. na stojkách.
APLIKÁCIA
Synagóga Žilina - umelecká inštalácia v galerijnom priestore
Nádvorie Primaciálny palác Bratislava – dočasná inštalácia počas DAAD (Dni architektúry a dizajnu)
Panteón Rím - umelecká inštalácia
La Rotonda Vicenza - umelecká inštalácia
príklady použitia obrazu:
umelecká inštalácia – in panoráma harmónie lesa, out panoráma energie búrky
umelecká inštalácia – in čelná kamera, out kamera záhlavia
informačná tabuľa - in tok dát 1, out tok dát 2
inštalácia počas DAAD - in prezentácia dát 1, out prezentácia dát 2
3. miesto: súťažný návrh "D" - Parametr studio
Cena: 20 000 mAh powerbanka a slúchadlá Samsung Galaxy Buds Live.
Súťažný návrh "C" - Sára Pavlová
Súťažný návrh "E" - Teo Hojda
Porota pracovala v zložení:
Štefan Moravčík, architekt, Archinfo.sk
Matúš Bišťan, architekt
Ivona Šarochová, Samsung Electronics Czech and Slovak
Peter Tvrdoň, Samsung Electronics Czech and Slovak
Petr Ritz, Samsung Electronics Czech and Slovak