Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Skupina BigMat International so sídlom v Luxembursku organizuje od roku 2005 súťažné bienále BigMat International Architecture Award. Táto cena sa prvýkrát odovzdávala v Španielsku, po troch ročníkoch sa rozšírila na medzinárodnú úroveň (Belgicko, Česká republika, Slovensko, Francúzsko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko). Do aktuálneho ročníka bienálnej súťažnej prehliadky sa prihlásilo viac ako tisíc diel. Do finálového výberu poroty sa dostalo 16 stavieb, dve nominácie smerovali na Slovensko.
Cieľom BMIAA’23 je ocenenie a prezentácia kvalitnej architektúry a realizácií, ktoré významnou mierou prispeli k súčasnej architektonickej kultúre v Belgicku, Českej republike, Slovensku, Španielsku, Francúzsku, Taliansku a Portugalsku.
Hlavné ceny súťaže budú vyhlásené na slávnostnom galavečere už v novembri. Na víťazov čakajú ceny v celkovej hodnote viac ako 80 000 €.
V porote majú zastúpenie uznávaní odborníci zo zúčastnených krajín. Predsedom poroty je rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch Jesús Aparicio. Tajomníkom ceny je Jesús Donaire. Porotu dopĺňajú architekti z ostatných zúčastených krajín: David Van Severen (Office Kersten Geers David Van Severen) za Belgicko; Petr Janda (Brainwork) za Českú Republiku a Slovensko; Gilles Delalex (Muoto Architecture Studio) za Francúzsko; Enrico Molteni za Taliansko; Nuno Brandão Costa a Ángela García de Paredes (Paredes Pedrosa Arquitectos) za Španielsko.
V aktuálnom ročníku súťaže postúpila do finále dvojica slovenských diel: Dom vo svahu, Pernek (dielo sme predstavili tu) a Ubytovanie v kaštieli Coburgovcov, Jelšava (o realizácii sme písali tu)
Jedna z týchto realizácií získa Národnú cenu BigMat, obe budú bojovať o Hlavné ceny BMIAA’23.
Predstavujeme všetkých 16 finalistov:
Slovensko
Dom vo svahu, Pernek
Autori: Ján Studený
Spolupráca: Daniel Silva, Ing. arch. Maroš Bátora
Bývanie na okraji obce, v podlesí Malých Karpát.
"Našim zámerom bolo urobiť jednoduchý, stavebne nenáročný dom, ktorý využíva terénne danosti pozemku a splýva s prostredím. Poskytnúť bývaniu čo najväčšie spojenie s okolitou prírodou. Dom sme umiestnili do svahu pod cestou, aby sme umožnili jeho obyvateľom pozorovať prírodu protiľahlého lesa a rovinatú časť pozemku sme tak uvoľnili pre záhradu.
Konštrukciou domu je betónová škrupina (bez vnútrorných podpôr), realizovaná z monolitického betónu, ktorý je v interiéri priznaný. Jediná fasáda domu je presklená stena južným smerom, ktorou komunikuje so svojim okolím. Ostatné plochy domu sú zatrávnené a splývajú s terénom.
Pôdorys domu sme navrhli v tvare rovnoramenného lichobežníka, zrkadliaceho jeho pozdĺžny profil. Vnútorný priestor je voľný, členený na dve podlažia prepojené schodiskom. Dole, v kontakte so záhradou, je multifunkčný priestor, v ktorom sa nachádza obývacia izba s pracovným kútom a spálňou rodičov, kuchyňa s jedálňou a technické zázemie domu. V hornom podlažı́ sú umiestnené dve spálne detí, kúpelňa a vstupné zázemie. Všetky obytné miestnosti sú orientované cez veľké presklenia južným smerom k záhrade a lesu," popisuje realizáciu architekt Ján Studený.
Ubytovanie v kaštieli Coburgovcov, Jelšava
Autori: Peter Lényi, Marián Lucký, Ondrej Marko, Lenka Borecká
Spoluautori: Miroslav Šestina, Matúš Šestina (design buniek), LightLab - Laura Murguía Sánchez, Lenka Balážová (svetelný design)
Ako s obmedzenými prostriedkami, ktoré neumožňujú komplexnú rekonštrukciu pristupovať k záchrane historického a kultúrneho dedičstva?
Obytné bunky, vložené do tretieho a štvrtého nadzemného podlažia sprístupňujú lávky vedúce ponad prepadnuté časti stropu. Po dokončení projektu budú mať návštevníci k dispozícii aj základné hygienické zázemie a kuchynku. Reverzibilná intervencia minimálne zasahuje do pamiatkovo cenných konštrukcií.
Z Českej republiky postúpili do finálového výberu takisto dve realizácie:
Prímestská vila, Praha (dielo sme predstavili tu)
Autori: Ing. arch. Petr Nacházel, Ing.arch. Zuzana Nacházelová
Vila pre mladú štvorčlennú rodinu, so záľubou v športe a umení, vznikla podľa návrhu ateliéru Nacházel architekti na predmestí Prahy. Koncept projektu, vychádza podľa slov autorov z krídlových dispozícií renesančných a barokových víl. Geometria vymedzuje v rámci jedného pozemku zóny s rozdielnou atmosférou, pričom obytné priestory majú vždy bezprostredný kontakt so záhradou.
Rekonštrukcia historickej budovy bývalých bitúnkov pre účely galérie Plato Ostrava (viac tu)
Autori: Ing. arch. Robert Konieczny, Michał Lisiński, Tadeáš Goryczka, Dorota Żurek, Marek Golab-Sieling
Spolupráca: Agnieszka Wolny-Grabowska, Krzysztof Kobiela, Adrianna Wycisło, Mateusz Białek, Jakub Bilan, Wojciech Fudala, Katarzyna Kuzior, Damian Kuna, Jakub Pielecha, Magdalena Orzeł – Rurańska, Elżbieta Siwiec, Anna Szewczyk, Kinga Wojtanowska
"Projekt je výsledkem architektonické soutěže, jejímž cílem bylo zachránit cenný objekt historických jatek. Zchátralý, památkově chráněný objekt město odkoupilo od soukromého vlastníka v roce 2016. Nyní v ní vystavuje Galerie PLATO. Ta využívá pěti výstavních sálů, nechybí kavárna ani zázemí pro vzdělávací programy. Objekt se stal přirozeným centrem proměny širší lokality a doplňují jej další projekty města i soukromých investorů.
Stěny jatek byly zchátralé a probourané obrovskými otvory. Cihlové zdivo zčernalé sazemi svědčilo o průmyslové historii města. Vzali jsme tyto nedostatky za své a přidali další vrstvu do historie budovy. Rovněž jsme zachovali charakter zašpiněných cihel a oken a vyplnili otvory ve zdech soudobým materiálem při zachování ornamentů starých cihlových zdí.
Princip obnovy všech neexistujících prvků budovy z mikrobetonu byl využit i při přestavbě zřícené části jatek," popisujú realizáciu autori.
Prehľad ďalších postupujúcich diel z ostatných štátov (Belgicko, Francúzsko, Taliansko Portugalsko a Španielsko ):
Belgicko
jtB House (novostavba rodinného domu)
Autor: BLAF Architecten
ECAM - Ecole Centrale des Arts et Métiers (Nová budova strednej umelecko-priemyselnej školy, Woluwe-Saint-Lambert)
Autor: Agwa
Francúzsko
M26 (rekonštrukcia a prístavba dvoch prímestských domov Toulouse)
Autor: BAST
Konverzia administratívnej budovy na 52 bytových jednotiek,
Autor: DATA Architectes
Taliansko
Bivacco Fanton (horská útulňa v provincii Belluno)
Autor: DEMOGO studio di architettura
Podzemné pátio - neobvyklé rozšírenie rodinného domu
Autor: Stefano Larotonda
Bicocca SUPERLAB (prestavba administratívnej budovy zo 60. rokov 20. storočia, Miláno)
Autori: BALANCE ARCHITETTURA + Studio Corradino Petitti
Portugalsko
Casa no Tâmega (dom pri rieke Tâmega)
Autori: Hugo Ferreira + Nuno Melo Sousa
Azores Wine Company Winery (vinárstvo na Azorských ostrovoch)
Autor: SAMI-arquitectos
Španielsko
CA NA CATALINA I EN JOAN (víkendový dom na Malorke)
Autor: TEd’A ARQUITECTES
LONJA DE PESCADO Y ORDENACIÓN ZONA SUR DEL PUERTO DE ROQUETAS DE MAR (rybí trh v prístave mesta Almería)
Autor: Estudio ACTA
Viac informácií nájdete na bigmat.com.