Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Nový parčík, ktorý má ponúknuť mix funkcií so zachovaním komorného charakteru, sa tak má po rokoch opäť stať miestom so zeleňou v historickom centre mesta. Súťaž posledný aprílový deň vyhlásil MIB, hlavné mesto Bratislava a Generálny investor Bratislavy.
N/A, totalstudio, office 110 a kolektív Michala Bogára budú v druhej etape detailne rozpracovávať predložené návrhy.
Hoci je priestor na Komenského námestí obklopený historickými budovami, je bez priameho kontaktu s parterom s prevádzkami, čo vymedzuje jeho relatívne pokojný charakter. "Pokojný charakter sme v zadaní chceli ešte zdôrazniť požiadavkou na priestranstvo s veľkým podielom zelene, teda stromov a nespevnených a polospevnených plôch kvôli vsakovaniu dažďovej vody," vysvetľuje Marcela Glevická z Metropolitného inštitútu Bratislavy.
Špecifikom územia sú pritom aj technické možnosti, ktoré ovplyvňuje navonok neviditeľná, no pritom relatívne rozsiahla podzemná časť susediacej budovy SND. Suterén siaha prakticky až do polovice územia medzi budovou SND a budovou Obchodnej a priemyselnej komory.
Výsledný návrh, ktorý vzíde z tejto krajinársko-architektonickej súťaže odprezentuje MIB v septembri.
Súčasné námestie sa začalo formovať v súvislosti so stavbou Mestského divadla v r. 1776. Zadná časť divadla ohraničila námestie od západu. V rámci nového usporiadania mesta sa námestie stalo súčasťou III. obvodu a dostalo názov Csákyplatz. Okolo námestia postupne pribudli budovy v štýle historizmu. Na námestí sa zhromažďovali fiakristi, stáli tam aj stajne a rôzne búdy.
Terajšiu historickú budovu mestského divadla postavili v roku 1886 a priestor za divadlom medzi Andreasgasse (dnes Gorkého ulica) a Rosengasse (dnes Jesenského ulica) premenil v roku 1895 Bratislavský okrášľovací spolok na park. Budovu divadla z konca 19. storočia postavili podľa návrhov architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. V roku 1912 odhalili v parku pamätnú fontánku grófa Štefana Pálffyho, ktorej časť je zachovaná v Galérii mesta Bratislavy. Pôvodným názvom bolo Pálffyho námestie, no od roku 1932 sa názov zmenil na Komenského námestie.