Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Hostiteľom bol György Fekete, prezident Akadémie umení a organizátorom je každoročne Zväz maďarských architektov v spolupráci s vydavateľstvom a mediálnym centrom pre architektúru Artifex.
Mottom konferencie bolo „Stretnutie kultúr“.
Na otvorení kongresu predniesol príhovor Albert Dubler, nadávny prezident UIA a László Sáros, súčasný prezident Zväzu maďarských architektov. Moderátorom kongresu bol architekt Zoltán Tima.
Program kongresu zahájila kunsthistorička Mária Branczik témou exportu architektonických služieb a projektových kapacít Maďarska do zahraničia v 60.-ich a 70.-ich rokoch minulého storočia.
Nasledovali medzinárodne známi architekti :
Emre Arolat, /Emre Arolat Architects, Istambul/
Luisa Hutton, /Sauerbruch – Hutton Architekten, Berlin/
Fuensanta Nieto a Enrique Sobejano, /Nieto Sobejano Arquitectos, Madrid/
Stefano Baroffio, /OMA, Rotterdam/
Brilantné vystúpenia uzatvárala dvojica architektov z Japonska, laureáti Pritzkerovej ceny v roku 2010, Kezuyo Sejima a Ryue Nishizawa /SANAA, Tokyo/.
Na kongrese bol usporiadaný aj okrúhly stôl za účasti architektov : Anthony Gall, /Austrália/, Dick Sikkes /Veľká Británia/, Oliver Sales /Holandsko/. Moderátorom bol Andor Vesselényi – Garay, bývalý člen poroty na udelenie ceny Dušana Jurkoviča za architektúru v roku 2014. Všetci účastníci okrúhleho stola sú v súčasnosti činnými praktizujúcimi architektmi v Maďarsku a prednášajú na rôznych fakultách architektúry tejto krajiny. Témou okrúhleho stola bol slogan konferencie „Stretnutie kultúr“.
Záverom programu dňa bola prezentácia pamiatkovej obnovy 2. svetovou vojnou vážne poškodenej budovy Pesti Vigadó, miesta konania kongresu. Vedúcimi osobnosťami rozsiahleho tímu architektov pracujúcich na obnove budovy boli Rudolf Fehérváry a Erzsébet Gothárd, ktorí účastníkov kongresu sprevádzali všetkými priestormi rozsiahlej budovy.
Kongres svojim zámerom vyzdvihnúť dôležitosť a vzájomný oplodňujúci účinok stretávania sa kultúr opäť potvrdil dôležitosť interakcie myšlienok autorov pri tvorbe kultivovaného životného priestoru. Z rôznych regiónov Sveta prichádzajúce svojráznosti v princípoch prístupu k tvorbe priestoru však zároveň preukázali aj všeobecne platné, univerzálne hodnoty. Z nich základné postuláty sú síce vytesané do kameňa avšak množstvo z nich je závislých od invencie, kultivovanosti, kreativity a mnohých iných daností autorov. Nasledujúce kongresy v Budapešti by mohli poskytnúť ďalšie podnetné príklady inšpiratívnych prejavov týchto dispozícií.
Jozef Istenes