Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tretie vydanie prináša overené rubriky ako Generácia 80+/90+, v ktorej predstavuje najmladšiu generáciu tvorcov vizuálneho umenia, správu o trhu s umením za uplynulý rok (Bod zlomu), ďalší diel zo seriálu o tematicky koncipovaných múzeách (Múzeá spod zeme), návštevu v byte zberateľov umenia (Ako býva umenie), tentoraz premietnutú aj do histórie (Ako bývalo umenie na ulici Mérleg v Budapešti).
Záležať sme si dali aj na zastúpení rozhovorov v čísle – okrem už tradičného, transgeneračného rozhovoru predstaviteľov umenia dvoch odlišných generácií, keď sme v aktuálnom čísle vyzvali k dialógu maliarov Jána Bergera (1944) a Mateja Fabiana (1979), prináša vydanie aj rozhovory s historičkou umenia a kurátorkou Slovenskej národnej galérie Katarínou Bajcurovou, rozhovor kurátorky Lucie Gregorovej Stach so známym slovenským konceptuálnym umelcom Rudolfom Sikorom (1946) a rozhovor s riaditeľkou Východoslovenskej galérie v Košiciach Dorotou Kenderovou.
V čísle nájdete pohľad na aktuálnu výstavu Júliusa Kollera One Man Anti Show vo viedenskom MUMOK-u a reflexiu IX. ročníka Berlínskeho bienále umenia, ktoré prebiehalo v lete minulého roka. Prostredníctvom magazínu môžete nahliadnuť do knihy návštev k výstave Sen x skutočnosť, ktorá bola najnavštevovanejšou výstavou SNG minulého (a zatiaľ i tohto) roka, prezrieť si malý fragment tvorby umelkyne Anny Daučíkovej, prečítať si o tvorbe chorvátskeho intermediálneho umelca Dalibora Martinisa.
Oproti minulým číslam je väčší priestor venovaný starému umeniu – konkrétne kunsthistorickému objavu minulého roka – bohato zdobenej modlitebnej knižke Ilony Andrássyovej, objavenej v Betliari, predstavujúcej skutočne unikátny dobový nález, ďalej akvizíciám do zbierok SNG v podobe grafík, zaznamenávajúcich priebeh tureckých vojen na našom území a článku o jedinečnej zbierke Lea Ringwalda. Kurátorka Zbierky sochy SNG prispela do magazínu textom o výmene názorov ohľadne jedného diela dvoch ikonických slovenských sochárov – Jána Koniarka a Fraňa Štefunka.
Koncepčne magazín aj tento raz pripravili Lucia Gavulová a Alexandra Kusá v spolupráci s okruhom interných i externých prispievateľov. Autormi grafického dizajnu magazínu sú Pavlína Morháčová (tento rok v zastúpení Evou Kašákovou) a Branislav Matis. Tretie číslo magazínu o umení 365° bude možné zakúpiť v kníhkupectve Ex Libris v SNG od 30. 3. 2017 a čoskoro aj v e-shope na webe Slovenskej národnej galérie za sumu 11 €.
Náhľady článkov z 3. čísla magazínu 365°