Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Podnikanie autorizovaných architektov a autorizovaných stavebných inžinierov prostredníctvom s.r.o. – aktualizácia pre rok 2025 (JUDr. Ján Luterán):
Výkon povolania
Činnosť pri výkone povolaní autorizovaných architektov a autorizovaných stavebných inžinierov (a tiež autorizovaných krajinných architektov) nie je v zmysle živnostenského zákona živnosťou. V zmysle § 3 tohto zákona ide o výkon slobodného povolania – fyzická osoba podnikajúca na základe iného ako živnostenského zákona, alebo tiež v praxi čoraz častejšie, prostredníctvom s.r.o.
V tomto článku sa pozrieme na to, ako krok po kroku založiť s.r.o., ktorá bude mať v predmete činnosti výkon povolania autorizovaných architektov a autorizovaných stavebných inžinierov.
Autorizačné osvedčenie
Každý, kto by chcel prevádzkovať takúto spoločnosť, musí najprv disponovať Autorizačným osvedčením. Takéto osvedčenie vydáva po splnení všetkých zákonných podmienok Slovenská komora architektov, resp. Slovenská komora stavebných inžinierov.
Po získaní takéhoto osvedčenia je možné založiť si obchodnú spoločnosť, a to buď samostatne alebo s inými autorizovanými architektmi, či stavebnými inžiniermi, alebo aj s inými osobami. Platí, že architekti alebo inžinieri môžu na vykonávanie povolania vytvoriť obchodnú spoločnosť, ak sú v nej väčšinovými spoločníkmi. V prípade s.r.o. to znamená, že osoby s príslušným osvedčením musia v spoločnosti vlastniť väčšinový podiel na základnom imaní s.r.o.
Alternatívou je, využiť služby odborného zástupcu, ktorý bude v danej obchodnej spoločnosti, napríklad s.r.o., zamestnaný, v zmysle §14c ods. 2 zákona č. 138/1992 Zb.: Iná obchodná spoločnosť než podľa odseku 1 môže mať zapísané v predmete svojej činnosti poskytovanie služieb v regulovaných povolaniach podľa tohto zákona, ak zamestnáva ako odborného garanta osobu autorizovanú alebo osobu registrovanú na ich výkon podľa tohto zákona a ak tieto služby poskytuje prostredníctvom takejto osoby alebo pod jej osobným odborným dohľadom
V takomto prípade platí, že daná osoba musí mať pracovnú zmluvu s obchodnou spoločnosťou, pričom uvedené sa preukazuje aj registrovému súdu pri zápise takejto regulovanej činnosti do obchodného registra (napr. čestným vyhlásením, pracovnou zmluvou atď...) a tiež predložením autorizačného osvedčenia daného odborného garanta.
Založenie s.r.o.
Spoločnosť s ručením obmedzeným si každý môže založiť samostatne (je možné využiť aj nové elektronické založenie dostupné tu - https://www.justice.gov.sk/sluzby/obchodny-register/zjednodusene-zalozenie-s-r-o/) alebo na jej založenie využije služby advokáta alebo notára.
Nevyhnutnými dokumentmi k založeniu s.r.o. sú Spoločenská zmluva, resp. zakladateľská listina, podpisový vzor konateľa, súhlas vlastníka nehnuteľnosti, vyhlásenie správcu vkladu, súhlas so spracovaným osobných údajov a podľa počtu spoločníkov aj vyhlásenie zakladateľa, resp. iné dokumenty podľa povahy konkrétnej s.r.o. Rozsah dokumentácie sa môže líšiť podľa konkrétnej s.r.o.
Do zakladateľskej listiny spoločnosti sa priamo vpíše predmet podnikania, v zmysle konkrétneho osvedčenia, ktoré chce spoločnosť poskytovať, napríklad:
Keďže táto činnosť nie je živnosťou, neohlasuje sa na živnostenský úrad, ale zapíše sa do zakladateľskej listiny a v takomto znení sa rovno podáva na obchodný register. Prílohou je Autorizačné osvedčenie vystavené na meno fyzickej osoby – autorizovaného stavebného inžiniera alebo autorizovaného architekta, ktorý je zakladateľom spoločnosti.
Pravosť podpisu na Spoločenskej zmluve/zakladateľskej listine, Podpisovom vzore konateľa a Súhlase vlastníkov nehnuteľností na adrese, kde bude mať s.r.o. sídlo, pri elektronickom podávaní musí byť úradne osvedčená. Takisto na podpisovanie dokumentov je možné využiť podpisovanie s elektronickým občianskym preukazom, ktorého použitie má rovnaké právne účinky ako úradné osvedčenie pravosti podpisu na obecnom úrade alebo u notára.
Pri využití vyššie uvedeného elektronického založenia s.r.o. takisto potrebujú všetci zakladatelia spoločnosti disponovať elektronickým podpisovým certifikátom na občianskom preukaze.
Najprv je potrebné podať žiadosť na živnostenský úrad o vydanie živnostenského oprávnenia. Pri písomnom podaní sa za každú voľnú živnosť platí správny poplatok vo výške 7 EUR, pri elektronickom podaní sú všetky voľné živnosti zadarmo.
Následne, po získaní živnostenského oprávnenia je možné vykonať podanie na obchodný register. Pri podaní návrhu na súd je potrebné uhradiť súdny poplatok za zápis spoločnosti do obchodného registra vo výške 220 EUR. SRO je možné založiť už iba elektronicky, v papierovej podobe už to možné nie je.
V prípade, ak si chcete celý proces zjednodušiť a nemáte priestor študovať si celý postup založenia, môžete sa obrátiť aj na nás. Celý proces vykonáme v mene klienta na základe plnej moci a vy dostanete hotovú spoločnosť, zapísanú v obchodnom registri s prideleným IČO a DIČ.
(Služby založenia s.r.o. poskytuje aj kanceária autora tohto článku na celom území Slovenskej republiky. Viac informácii nájdete na webe).