Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Umelecké dielo zóny Zwirn na námestí pred Pradiarňou 1900 - výsledky súťaže

Víťazné umelecké dielo inšpirované príbehmi žien z cvernovej továrne.
Design/art
Red 326.10.2023
20670+16
Umelecké dielo zóny Zwirn na námestí pred Pradiarňou 1900 - výsledky súťaže

Spoločnosť ZWIRN Area vyhlásila výsledky umelecko-architektonickej súťaže na umelecké dielo v zrevitalizovanej časti areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne. Víťazom sa stal autorský kolektív Alex Selmeci, Tomáš Kocka Jusko a Natália Sýkorová s dielom Cievka. Práve to podľa poroty ponúklo ideovo najhlbšie prepojenie s géniom loci lokality a odráža budúcnosť smerovania umenia vo verejnom priestore. Nové dielo by malo  pred Pradiarňou 1900 stáť už na jar budúceho roka.

Umelecké dielo doplní verejný priestor projektu ZWIRN, ktorý vzniká na území bývalej Bratislavskej cvernovej továrne a ktorého podoba tiež vzišla z architektonickej súťaže. Tú v roku 2016 vyhral ateliér Compass Architekti s konceptom troch rezidenčných blokov obklopujúcich uzavreté dvory a dominantným verejným priestorom v podobe námestia pri zrekonštruovanej Národnej kultúrnej pamiatke Pradiareň 1900.

Do dvojkolovej súťaže sa zapojili takmer tri desiatky tímov, ktoré mali voľnú ruku pri návrhu reprezentatívneho diela v areáli bývalej cvernovej továrne. Na základe kvality predložených návrhov vybrala porota do finále štyri kolektívy, ktoré sa zaoberali dopracovaním návrhu a jeho technickými a konštrukčnými aspektmi. Celková suma na obstaranie a realizáciu diela vrátane všetkých nákladov predstavuje 400 000 eur.

"Štyri finálne návrhy prekvapili svojou obsahovou rôznorodosťou a formálnym stvárnením. Rozličné boli nielen ideové interpretácie danej lokality a jej histórie, ale aj materiálové riešenia. Finalisti zaujali skulpturálnymi artefaktmi z keramiky, bieleho mramoru, dubového a bukového dreva či nehrdzavejúcej oceľe. Tú v jej leštenej podobe využil aj víťazný návrh kolektívu Selmeci, Kocka Jusko a Sýkorová," vysvetľuje hodnotiace komisia súťaže.

 

Výsledky súťaže:

1. miesto: Alex Selmeci, Tomáš Kocka Jusko a Natália Sýkorová: Cievka

Mladý autorský kolektív presvedčil porotu svojím návrhom piatich takmer päťmetrových nerezových cievok. Každá z nich reprezentuje iný príbeh žien, ktoré pracovali v tamojšej cvernovej továrni. Vďaka leštenému povrchu z nehrdzavejúcej ocele objekty zrkadlia splývajúce obrazy okolia. Na vrchole kónického tvaru je umiestnený výtvarný prvok, ktorý podľa poveternostných podmienok rotuje okolo vlastnej osi a symbolizuje tak opakovanú a neraz monotónnu prácu žien v bývalej továrni.

"Sochy sa stávajú súčasťou záhrad nového námestia a vzájomne ich prepájajú. Naším cieľom je, aby medzi nimi prebiehala pohybová komunikácia. Obohacujú tento priestor o príbeh minulosti a dodávajú mu jedinečnú atmosféru. Dielo na námestí je rozvrhnuté tak, aby prerozprávalo cestu po pamäti robotníčok z továrne,“ vysvetľujú autori v popise svojho súťažného návrhu.

Rotačný pohyb, ktorý mechanizmus vykonáva zároveň odkazuje na pohyb pri navíjaní nití na cievky. Inšpiráciou pre autorov tak bol aspekt fyzickej práce a jej kreatívny prínos pre rozvoj cvernovej továrne po celú jej minulosť. Jednotlivé objekty symbolizujú rôzne príbehy. Ten pod názvom "tichá drina" napríklad poukazuje na premenlivosť a dočasnosť ručnej práce, ďalšia pod názvom "nerovnováha" zas odkazuje na nerovnováhu finančného aj spoločenského ohodnotenia ženskej práce.

"V porote sme ocenili hravosť tohto diela. Presvedčilo nás svojím dizajnérskym spracovaním funkčných prvkov so zapojením pohybu, osvetlenia a zvukov. Víťazný návrh zároveň ponúkol ideovo najhlbšie prepojenie s géniom loci a súvislosť s architektúrou Pradiarne a Silocentrály, pričom námestie a jeho kolorit neprehlušuje. Dielo podľa členov poroty nezostarne v čase. Práve naopak, môže byť trendsetterom, či nositeľom budúceho smerovania vizuálneho umenia vo verejnom priestore,“ vyzdvihla pri odovzdávaní ocenenia členka poroty Bohunka Koklesová, rektorka Vysokej školy výtvarných umení.

Natália Sýkorová pri preberaní ocenenia
Natália Sýkorová pri preberaní ocenenia

 

2. miesto Marek Kvetan: Last Splash

Hodnotenie poroty:

Návrh diela "Last Splash“ pracuje s výstupom z garáží a návrhom impozantnej veľkej kvapky, ktoré obkolesuje kruhový výstup. Autor navrhol v kvapke na streche výstupu sedenie a možnosť pozorovať okolie z výšky. Porota ocenila tematické zameranie diela smerom k pôvodnému riečisku Dunaja, k nivám, ktoré tu historicky existovali. Ekologický kontext tiež porota ocenila. Návrh pôsobí veľkolepo, s dizajnérskou estetikou a efektom kvapky.

Marek Kvetan pri preberaní ocenenia
Marek Kvetan pri preberaní ocenenia

 

3. miesto ex aequo: Anton Čierny a Jaroslav Kyša: Odvíjanie sedimentov

Hodnotenie poroty:

V návrhu diela "Odvíjanie sedimentov“ porota ocenila obsahovú väzbu na históriu Cvernovky a odvíjanie sedimentov a otlačkov nití na cievkach vníma ako symbol pamäti miesta. Autori dopracovali pohyb, kde časť cievky sa pohybuje okolo svojej osi. Porota ocenila prácu s keramikou, ako staronovým materiálom vo verejných priestoroch, tiež ocenila skulpturálne poňatie diela.

Anton Čierny a Jaroslav Kyša pri preberaní ocenenia
Anton Čierny a Jaroslav Kyša pri preberaní ocenenia

 

3. miesto ex aequo: Katarína Galovič Gáspár, Nicole Jančeková a Lenka Haas: Falling Clouds

Hodnotenie poroty:

V návrhu diela "Falling Clouds“ porota ocenila odvahu autorov pracovať so zrkadliacimi plochami a efektom oblakov, ktoré sa náhle ocitajú na dlažbe námestia. Porota pri hodnotení návrhu diela v prvom kole vnímala rušivo prílišný efekt zrkadliacich sa plôch, odporučila stíšenie v tomto smere.

Katarína Galovič Gáspár, Nicole Jančeková a Lenka Haas pri preberaní ocenenia
Katarína Galovič Gáspár, Nicole Jančeková a Lenka Haas pri preberaní ocenenia
35
Youtube

 

 

Návrhy z prvého kola súťaže:

Návrh č. 1: Kovačovský - MYSLITEĽ

 

Návrh č. 3: Mačuha - DNA

 

Návrh č. 4: Mačuha - UZOL

 

Návrh č. 7: Fuček - inCARNATION

 

Návrh č. 8: Kubinský - NEVIDITEĽNÉ CVERNY

 

Návrh č. 9: Lednárová, Ilčík - FILIUM

 

Návrh č. 10: Ilčík, Lednárová: SPÁJANIE

 

Návrh č. 11: Králik - UCHOM IHLY

 

Návrh č. 12: ateliér SIMPLE CODE - brighter than ever

 

Návrh č. 14: Kurinec - KINETICKÁ FASÁDA

 

Návrh č. 15: Randvatri - BEZ NÁZVU

 

Návrh č. 16: Sabová, Červený: BEZ NÁZVU

 

Návrh č. 17: Bartoš, Dzurek - BEZ NÁZVU

 

Návrh č. 18: Gáspár, Csémy: BEZ NÁZVU

 

Návrh č. 19: Procházka, Frufauf - LEŤ LASTOVIČKA

 

Návrh č. 20: Trajte, Zatlukaj, Lackovič: STOLIČKY

 

Návrh č. 021: Mikle - BEZ NÁZVU

 

Návrh č. 22: Trajter, Zatlukaj, Lackovič - KRONER

 

Návrh č. 23: Hubinský - VRETENO

 

Návrh č. 24: Trajter, Zatlukaj, Lackovič - TORNADO

 

Návrh č. 25: Dobšinský, Voštinár - NÍMOK

Porota pracovala v zložení ktoré zahŕňalo 5 nezávislých členov a dvoch zástupcov investora.

Zloženie hodnotiacej komisie:

  • doc. Mgr. Bohunka Koklesová, PhD., rektorka Vysokej školy výtvarných umení, nezávislá na vyhlasovateľovi​
  • Mgr. Sabina Jankovičová, ArtD., teoretička umenia Slovenskej národnej galérie, nezávislá na vyhlasovateľovi​
  • Mgr. Katarína Trnovská, ArtD., riaditeľka Galérie mesta Bratislava, nezávislá na vyhlasovateľovi​
  • Prof. PD Dr. et Ing. Jiří Fajt, PhD., Staatliche Kunstsammlungen Dresden & Technische Universität Berlin, ​nezávislý na vyhlasovateľovi​
  • Igor Marko MA ARCH ARB, Marko and Placemakers​, nezávislý na vyhlasovateľovi​
  • Lukáš Musil MA Economics, RSJ Investments, ​závislý na vyhlasovateľovi​
  • Ing. arch. Radek Pšenička, YIT Slovakia, ​závislý na vyhlasovateľovi​

Súvisiace články

Vložené
26. október 2023
0
2067
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím