Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Najväčšia prehliadka slovenského produktového dizajnu prináša nominácie 18. ročníka NCD, ktoré spolu s ďalšími vybranými dielami predstaví naživo verejnosti na výstave od 24. septembra 2021.
Zatiaľ čo v minulých ročníkoch sme sa stretli skôr so sériovou výrobou veľkých výrobcov, tentokrát to boli spolupráce s menšími lokálnymi, ale aj zahraničnými firmami. Dizajn nábytku alebo automobilov v prihlásených dielach nechýbal, avšak prekvapili skôr menšie projekty zameriavajúce sa na remeslo, výskum, tradíciu a niektoré s filozofickými a výtvarnými presahmi. Medzi nimi najviac výrazné boli práce s textilom, sklo alebo študentské projekty. Veľkým pozitívom je, že projekty odpovedali na súčasné problémy sveta, na marginalizované skupiny alebo mali sociálny charakter. Väčšina projektov využívala udržateľné materiály, čo značí o tom, že dnes už ich použitie nie je trendom, ale štandardom. Kurátorka a porotkyňa NCD21, Sylvia Jokelová, si myslí, že je to kvalita, ktorá by mala byť samozrejmosťou. Porotkyňa NCD21, Viera Kleinová, vníma, že “v predchádzajúcich ročníkoch nábeh na ekologickú krízu nebol taký výrazný, v tomto ročníku sme už ďalej, naliehavosť ekologickej krízy je bližšie.” Zároveň, vo väčšine výskumných projektoch vidíme snahu o hľadanie nových udržateľných materiálov.
Tento rok bolo prihlásených 242 projektov. Najviac prihlásených zaznamenala oblasť Študentského dizajnu. V študentských projektoch bolo cítiť, že “mladí dizajnéri uvažujú, čo ten dizajn je, kam kráča a všetko spochybňujú” hovorí Viera Kleinová, porotkyňa NCD21. Curro Claret, porotca NCD21, zasa pozoroval, hodnoty a postoje, ktoré nimi hýbu, vnútornú motiváciu, ktorá ich inšpiruje a “zisťujú čo je za tým, ako sa pozeráme na svet a ako naň reagujeme.”
“V porovnaní s českým dizajnom, ktorý je viac formálny, estetický, so skvelými materiálmi a prevedením, sa slovenskí dizajnéri neboja zašpiniť a sú viac drsní a zároveň do dizajnu zahŕňajú filozofické a výtvarné presahy”, poznamenal Adam Štěch, porotca NCD21. Sylvia Jokelová dodáva, že viaceré špecifiká slovenského dizajnu ako úcta k materiálu, k remeselnej zručnosti a k spracovaniu sú v zahraničí obdivované.
Prihlásené projekty hodnotila počas leta medzinárodná porota v zložení: Sylvia Jokelová (SK), dizajnérka a tohtoročná kurátorka NCD21, Adam Štěch (CZ), kurátor, publicista a teoretik architektúry, Curro Claret (ES), dizajnér a kurátor, Viera Kleinová (SK), kurátorka a publicistka, Michał Stefanowski (PL), dizajnér a pedagóg. Porota vybrala 111 diel na výstavu a z nich 30 nominovaných v 8 kategóriách: Móda & životný štýl, Šport & voľný čas, Domov & verejný priestor, Práca & mobilita, Spoločnosť & životné prostredie, Umenie & dizajn & remeslo, Nové Horizonty a Študentský dizajn.
„Aktuálny ročník bol veľmi silný, pretože bolo ťažké vybrať jedného oceneného. V niektorých oblastiach sme mali aj dvoch favoritov, ale vybrať sme mohli iba jedného,” hovorí kurátorka NCD21, Sylvia Jokelová.
Vybrané projekty a nominovaných môžete nájsť na webe ncd.scd.sk a od 24. septembra 2021 v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 v Bratislave bude spolu s výstavou NCD21 sprístupnená aj výstava NCD20. Výstavy budú otvorené pre verejnosť do 19. decembra 2021, vždy od stredy do nedele, v čase od 14:00 – 18:00. Architektmi tohtoročnej výstavy NCD21 sú Marcel Benčík a Marián Laššák, grafický vizuál celého ročníka NCD21 navrhlo a spracovalo štúdio Andrej & Andrej, ktoré minulý rok získalo Cenu pre osobnosti - Nový zjav. Jedným z výstupov bude aj dvojkatalóg venovaný obom predchádzajúcim ročníkom NCD20 a NCD21.
Ocenenia Národnej ceny za dizajn 2021 – Produktový dizajn budú vyhlásené počas Galavečera v MDPOH v Bratislave a v online prenose na facebooku Národnej ceny za dizajn a Denníka N dňa 8. októbra 2021 o 19:00 hod. Okrem hlavných cien v jednotlivých kategóriách budú oznámené aj ceny pre osobnosti/kolektívy dizajnu a špeciálne uznania.
Nominácie Národnej ceny za dizajn v jednotlivých kategóriách (na fotografiách zľava doprava):
Nominácie Národnej ceny za dizajn 2021 v oblasti Móda & životný štýl: 1. Kolekcia šperkov pre ARKET (Hennes & Mauritz Group) (Zuzana Spustová); 2. Buffet SS21 (Zuzana Trtolová); 3. Cocktail (Lenka Sršňová); 4. Natural mode (Mária Štraneková); 5. lv-426 (Terézia Feňovčíková)
Nominácie Národnej ceny za dizajn 2021 v oblasti Šport & voľný čas: 1. OffGrid (Nikola Beim); 2. KLS OUTRAGE / Enduro prilba (Marek Jurčiak); 3. Kolekcia športových produktov s originálnym modrotlačovým povrchom (Viktor Devečka)
Nominácie Národnej ceny za dizajn 2021 v oblasti Domov & verejný priestor: 1. Vázy Black Mirror (Aleksandra Stencel); 2. "Krajiny/Horizonty"- dekor (Patrik Illo); 3. Štebeľ (Stanislav Meliš, Jozef Michalko)
Nominácie Národnej ceny za dizajn 2021 v oblasti Práca & mobilita: 1. Crayonic KeyVault (Anton Bendis); 2. Diplomat Dental Model Pro (Bystrík Míček, Šimon Kožička, Miloslav Melichárek); 3. NEXINEO (Bystrík Míček, Šimon Kožička, Miloslav Melichárek, Adam Danko); 4. Kompa BD Bodíky (Miloslav Melichárek, Bystrík Míček, Šimon Kožička);
Nominácie Národnej ceny za dizajn 2021 v oblasti Spoločnosť & životné prostredie: 1. Amenge (Zuzana Zmateková); 2. PraCHytač (Adam Hudec, Duha Samir);
Nominácie Národnej ceny za dizajn 2021 v oblasti Umenie & dizajn & remeslo: 1. IOKO & NA SPRING 2020 /collection (Dana Prekopová); 2. Nešťastná balerína (Zuzana Svatíková); 3. Vypletané a omotávané figúrky (Zdeněk Hogh); 4. statement tableware (Simona Janišová, Linda Viková); 5. FET!Š 2 (Štefan Sekáč); 6.
FOTO - NCD21_Umenie & dizajn & remeslo
Nominácie Národnej ceny za dizajn 2021 v oblasti Nové Horizonty: 1. MODULO - inovatívne aplikácie uhlíkových nanomateriálov (Michala Lipková, Vlasta Kubušová, Ivana Palušová, Jana Vlčková); 2. SPEAR hydro prototyp (Martin Šichman)
Nominácie Národnej ceny za dizajn 2021 v oblasti Študentský dizajn: 1. Tvar (Katarína Raškovičová); 2. Gde putujete? (Zuzana Martinusová); 3. Žime farbami! (Veronika Muchová); 4. Takka figúrka (Mária Bujňáková); 5. Šperk ako niečo (Lucia Gamanová)