Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Idea výstavy PARALELY vznikla na základe série výstav o slávnych vilách Great Villas.
Tento výber prezentuje tie majstrovské diela, ktoré v sebe nesú spoločné znaky s vilami architekta Ladislava Hudeca zrodené v Šanghaji. Aj touto výstavou by sme chceli poukázať na momenty jemného súzvuku architektúry víl zrodených v krajinách Vyšegradskej štvorky s architektúrou Východnej Ázie v zrkadle architektúry Ladislava Hudeca. V snahe ukázať širokej verejnosti aj tieto hodnoty signatári Memoranda o spolupráci architektov Vyšegradských krajín založili Nadáciu architektúry Vyšegradskej štvorky.
Dnes, keď spolupráca Ázie a Európy v oblasti hospodárstva a kultúry nadobúda čoraz väčší význam, krajiny Vyšegradskej štvorky znamenajú jeden zo základných pilierov tejto spolupráce vzhľadom na ich historické a kultúrne tradície. Esenciálnym spojivom medzi našimi kultúrami je architektúra a iné umenia, akým je napríklad hudba – mysliac tu na našu pentatóniu - cestou ktorých opäť nachádzame naše spoločné korene. V momente rozpoznávania týchto našich spoločných hodnôt sa nám upriamuje pozornosť predovšetkým na výnimočné osobnosti obdobia začiatku 20.-ho storočia, na tvorcov umelcov, na verejných činiteľov, na architektov a inžinierov akým bol aj Ladislav Hudec, ktorého životné dielo je organickou súčasťou kultúry Ázie, Európy a krajín Vyšegradskej štvorky.
Cieľom aj tejto putovnej výstavy je poukázať na naše významné spoločné kultúrne hodnoty, a na význam interakcií v oblasti vedy medzi našimi krajinami, vytvárajúce efekt synergie v minulom období s dosahom aj na súčasnosť. Táto platforma nám vytvára základ aj našej budúcej spolupráce. Dôležité momenty tohto procesu ukazuje nám už spomínaná séria výstav slávnych víl Great Villas trvajúca dodnes od začiatku roku 2008 - dokumentujúca celé jedno storočie vývoja - ako aj výstava sakrálnej architektúry v našich krajinách pod názvom „Duchovné miesta“ - „Sacral places“.
Na začiatku minulého storočia sa teda zrodila taká kultúrna a umelecko – architektonická hodnota prameniaca zo studnice našej spoločnej kultúry, ktorej dosah sa prejavil až v ďalekej Východnej Ázii. Preto je našim cieľom ukázať túto hodnotu celému Svetu.
Kurátori : Ernő Kálmán DLA Zsófia Szántay
Výstavu otvorili: Igor Teplan, viceprezident Spolku architektov Slovenska a Gergely Prőhle, zastupujúci štátny tajomník Ministerstva ľudských zdrojov, Maďarsko
Kurátorský príhovor: Ernő Kálmán, kurátor výstavy a spoluzakladateľ V4 architectural fondation
Výstavu si môžete pozrieť v galérii bývalého "Spolkového domu" na námestí SNP 7, v Banskej Bystrici do 22. januára 2016. Návštevné hodiny: Po – Pia 8.00 – 16.00 hod.
Prikladáme niekoľko snímok s vernisáže: