Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Česká komora architektov (ČKA) vyhlási laureáta ocenenia Pocta ČKA za rok 2019. Urobí tak na nominačnom večere Českej ceny za architektúru, ktorý sa bude konať v stredu 24. júna v priestoroch zrekonštruovanej Kotolne v Libčicích nad Vltavou. Ocenením vzdáva Komora od roku 2000 hold významným osobnostiam českej architektúry.
Návrhy na udelenie Pocty podáva každoročne odborná verejnosť vrátane členov jednotlivých orgánov Českej komory architektov. Z nominácií následne laureátov vyberá odborná porota. V tej, ktorá navrhla udelenie Pocty ČKA za rok 2019 profesorovi Zdeňkovi Zavřelovi, zasadli architekti Jakub Chvojka, Zdeněk Jiran, Miroslav Masák, Petr Stolín a teoretička a kritička architektúry Jana Tichá. Česká komora architektov udeľuje toto ocenenie osobnostiam v odbore, ktoré sa svojou prácou a morálnym kreditom významne zapísali do modernej histórie českej architektúry.
Pocta ČKA za rok 2019 - profesor Zdeněk Zavřel
Profesor Zdeněk Zavřel (* 13. augusta 1943, Praha) je český architekt a vysokoškolský pedagóg, bývalý dekan Fakulty architektúry ČVUT v Prahe. Krátko po absolvovaní štúdia architektúry na pražskom ČVUT (1966) získal možnosť stáže v rotterdamskom ateliéri Van den Broek a Bakema, ktorú absolvoval v rokoch 1968 až 1969. Po návrate do Československa sa v roku 1970 stal členom legendárneho zoskupenia SIAL v Liberci. Vysokú úroveň odbornej práce preukazoval už v počiatkoch svojej samostatnej tvorby, medzi inými návrhom “Českej búdy” na Sněžke (1975). V roku 1978 emigroval do Holandska, kde začal pracovať v kancelárii Van den Broek a Bakema (pôsobil tu už pri svojej stáži), v roku 1985 sa stal spoločníkom ateliéru s E. Bakema a v roku 1989 založil v Rotterdame vlastnú kanceláriu. Realizoval viacero obytných a občianskych stavieb. K jeho najvýznamnejším realizáciám patrí České centrum v Paríži (1997) či Holandská ambasáda v Ghane (2001). Ako pedagóg na Technickej univerzite v Delfte pôsobil od roku 1980 do roku 1997.
Popri svojej praxi sa Zdeněk Zavřel dlhodobo aktívne podieľal na rozvoji architektonickej komunity. V roku 1990 založil Czechoslovak Architectural Foundation - Nadáciu českých architektov žijúcich v zahraničí. Zásadný význam má jeho pôsobenie na pražskej Fakulte architektúry. V roku 2005 bol vyzvaný, aby sa vo voľbe uchádzal o úrad dekana. Zvíťazil, bol menovaný a vo funkcii zotrval dve volebné obdobia. K jeho zásluhám patrí okrem iného iniciatíva na zriadenie študijného odboru Priemyselný dizajn, zavedenie výučby ekológie a podpora environmentálnych aspektov navrhovania vo výučbe. Usporiadaním workshopu Dutch Ladies, vedeného poprednými holandskými architektkami, podporil krátko po nástupe do úradu dekana v roku 2009 myšlienku rovného uplatnenia žien v architektonickej profesii.
Porota Pocty ČKA navrhla udeliť ocenenie Zdeňkovi zavreli za “vlastní architektonickou práci, pro jeho konzistentní občanský postoj a službu architektonické komunitě, kterou prokázal jako děkan Fakulty architektury ČVUT ve dvou volebních obdobích.”
Prehľad laureátov Pocty ČKA:
Podklady: Tereza Zemanová - ČKA