Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Česká komora architektov (ČKA) vyhlási laureáta ocenenia Pocta ČKA za rok 2019. Urobí tak na nominačnom večere Českej ceny za architektúru, ktorý sa bude konať v stredu 24. júna v priestoroch zrekonštruovanej Kotolne v Libčicích nad Vltavou. Ocenením vzdáva Komora od roku 2000 hold významným osobnostiam českej architektúry.
Návrhy na udelenie Pocty podáva každoročne odborná verejnosť vrátane členov jednotlivých orgánov Českej komory architektov. Z nominácií následne laureátov vyberá odborná porota. V tej, ktorá navrhla udelenie Pocty ČKA za rok 2019 profesorovi Zdeňkovi Zavřelovi, zasadli architekti Jakub Chvojka, Zdeněk Jiran, Miroslav Masák, Petr Stolín a teoretička a kritička architektúry Jana Tichá. Česká komora architektov udeľuje toto ocenenie osobnostiam v odbore, ktoré sa svojou prácou a morálnym kreditom významne zapísali do modernej histórie českej architektúry.
Pocta ČKA za rok 2019 - profesor Zdeněk Zavřel
Profesor Zdeněk Zavřel (* 13. augusta 1943, Praha) je český architekt a vysokoškolský pedagóg, bývalý dekan Fakulty architektúry ČVUT v Prahe. Krátko po absolvovaní štúdia architektúry na pražskom ČVUT (1966) získal možnosť stáže v rotterdamskom ateliéri Van den Broek a Bakema, ktorú absolvoval v rokoch 1968 až 1969. Po návrate do Československa sa v roku 1970 stal členom legendárneho zoskupenia SIAL v Liberci. Vysokú úroveň odbornej práce preukazoval už v počiatkoch svojej samostatnej tvorby, medzi inými návrhom “Českej búdy” na Sněžke (1975). V roku 1978 emigroval do Holandska, kde začal pracovať v kancelárii Van den Broek a Bakema (pôsobil tu už pri svojej stáži), v roku 1985 sa stal spoločníkom ateliéru s E. Bakema a v roku 1989 založil v Rotterdame vlastnú kanceláriu. Realizoval viacero obytných a občianskych stavieb. K jeho najvýznamnejším realizáciám patrí České centrum v Paríži (1997) či Holandská ambasáda v Ghane (2001). Ako pedagóg na Technickej univerzite v Delfte pôsobil od roku 1980 do roku 1997.
Popri svojej praxi sa Zdeněk Zavřel dlhodobo aktívne podieľal na rozvoji architektonickej komunity. V roku 1990 založil Czechoslovak Architectural Foundation - Nadáciu českých architektov žijúcich v zahraničí. Zásadný význam má jeho pôsobenie na pražskej Fakulte architektúry. V roku 2005 bol vyzvaný, aby sa vo voľbe uchádzal o úrad dekana. Zvíťazil, bol menovaný a vo funkcii zotrval dve volebné obdobia. K jeho zásluhám patrí okrem iného iniciatíva na zriadenie študijného odboru Priemyselný dizajn, zavedenie výučby ekológie a podpora environmentálnych aspektov navrhovania vo výučbe. Usporiadaním workshopu Dutch Ladies, vedeného poprednými holandskými architektkami, podporil krátko po nástupe do úradu dekana v roku 2009 myšlienku rovného uplatnenia žien v architektonickej profesii.
Porota Pocty ČKA navrhla udeliť ocenenie Zdeňkovi zavreli za “vlastní architektonickou práci, pro jeho konzistentní občanský postoj a službu architektonické komunitě, kterou prokázal jako děkan Fakulty architektury ČVUT ve dvou volebních obdobích.”
Prehľad laureátov Pocty ČKA:
Podklady: Tereza Zemanová - ČKA