Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Tvorba aj životná púť Ady Weber (rod. Valentková) je spojená s jej životným partnerom Marianom Weberom. Weberovci počas osudového roku 1968 v Bratislave promovali ako poslucháči ateliéru prof. Jozefa Lacka. Od roku 1969 architektka žila a tvorila vo Švajčiarsku. V spolupráci s Marianom Weberom navrhli pre Slovensko šesť sakrálnych stavieb, z ktorých tri boli realizované. Kostol Saleziánov don Bosca v Bratislave, ich prvé realizované dielo na Slovensku, bolo odmenené Medzinárodnou cenou SAV za rok 1999 a nomináciami na Cenu Dušana Jurkoviča a na Stavbu roka 1998. Kostol bol prezentovaný na mnohých výstavách a publikovaný aj v zahraničných časopisoch a knihách. Kláštor Milosrdných sestier sv. Vincenta v Bojničkách pri Hlohovci, realizovaný v roku 2000, bol jedným z objektov, ktoré prezentovali slovenskú architektúru na výstave v Berlíne počas Kongresu architektúry UIA 2002. Kostol Narodenia Panny Márie vo Vígľaši, ich tretie sakrálne dielo, bol odmenený v celoštátnej súťaži Stavba roka 2006 cenou ABF Slovakia a nomináciou na Cenu Dušana Jurkoviča 2006. Je to jeden z 25 vybraných objektov, ktoré reprezentovali Slovensko na výstave “Moderná slovenská architektúra" v decembri 2015 v Berlíne, ktorá pokračuje ďalej po iných nemeckých mestách. V roku 2020 udelil Spolok architektov Slovenska za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí Cenu Ladislava Eduarda Hudeca. Ada a Marián Weber sa popri architektúre tvorili tiež obrazy, umelecké objekty a individuálne šperky. V rámci viacerých výstav ich bolo možné zhliadnuť aj v Bratislave. Ada Weber sa zúčastnila aj viacerých architektonických súťaží - či už v úlohe súťažiacej, alebo ako porotkyňa. Pôsobila ako aktívna členka SAS a dlhoročná prispievateľka do časopisov - Projekt a Fórum architektúry.
Malý náhľad do tvorby Ady Weber:
Dielo Ady Weber priblíži rozsiahly rozhovor o živote, štúdiu a práci, o skúsenostiach z tvorby vo Švajčiarsku a na Slovensku, a predovšetkým o tvorivých princípoch a vzťahoch medzi umením a architektúrou, ktorý bol publikovaný v časopise Projekt č. 3-4/2016:
Foto: archívy A. a M. Weberovcov; K-Gallery Bratislava, SAS
Za podklady Ďakujeme Zoji Droppovej