Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Vodná veža je najstaršou stojacou pamiatkou v Bratislave, jej najstaršie časti sa datujú do 2.-11. storočia nášho letopočtu. Nachádza sa na území pod hradom, kde v súčasnosti prebieha výstavba projektu Vydrica. Developer Vydrica Development podpísal v októbri 2020 Memorandum o spolupráci s Hlavným mestom Bratislava. V dokumente sa zaviazal k participácii na obnove a rekonštrukcii Vodnej veže.
Zámerom súťaže je zmysluplná integrácia areálu národnej kultúrnej pamiatky Vodná veža do novej mestskej štruktúry tak, aby sa stala plnohodnotnou súčasťou verejných priestorov centra mesta. Verejne dostupné archeologické nálezisko, ako otvorenú galériu a priestor spoločenských stretnutí, časom doplní multifunkčný pavilón kultúrneho centra.
Zadanie a podmienky súťaže boli konzultované s Metropolitným inštitútom Bratislavy, Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave a tiež v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom a mestskou časťou Staré Mesto.
„Areál Vodnej veže bol v 80. rokoch minulého storočia obnovený do podoby archeologického náleziska s použitím metódy analytickej prezentácie. Prax však ukázala, že tento spôsob už nevyhovuje súčasným kritériám vnímania historického dedičstva. Hlavné mesto preto bude pri obnove areálu klásť dôraz okrem dodržania pamiatkových aspektov najmä na začlenenie areálu do života a na prezentáciu historických štruktúr formami vhodnými pre 21. storočie,“ vysvetľuje riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave Ivo Štassel.
„Do súťaže sme cielene oslovili špičkové ateliéry zo Slovenska a Čiech. Náš zámer vychádza z presvedčenia, že práve slovenské a české kolektívy majú vďaka spoločnej histórii a kultúrnej spätosti cit pre toto miesto, ležiace na križovatke stredovekých obchodných ciest, spájajúce Dunaj s hradným vrchom,“ uvádza zástupca developera Juraj Rehák.
Informácie o súťaži:
Zoznam vyzvaných účastníkov:
Porota:
Riadni členovia poroty
Nezávislí na vyhlasovateľovi:
Závislí na vyhlasovateľovi:
Náhradníci poroty
Nezávislí na vyhlasovateľovi:
Závislí na vyhlasovateľovi:
Experti
Lehoty:
Spolu s vyhlásením súťaže developer spustil webovú stránku sutaz.vydrica.com, kde verejnosť nájde bližšie informácie o súťaži.
Súťažné podmienky:
Súťažné zadanie: