Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Architekt Vladimír Karfík: Zlín a Bratislava - prednáška Niny Bartošovej

Koncentrovaný súhrn známych, aj menej známych informácií o jednej z kľúčových osobností modernej česko-slovenskej architektúry.
Diskusia
Red 118.04.2018
12730+27
Architekt Vladimír Karfík: Zlín a Bratislava - prednáška Niny Bartošovej

Záznam z prednášky Niny Bartošovej z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FA STU v Bratislave (štvrtok 22. marca 2017).

Prednáška Niny Bartošovej predstaví dielo Vladimíra Karfíka (1901 - 1996), so zameraním sa na jeho tvorivé obdobie počas pôsobenia v medzivojnovom Zlíne a v povojnovej Bratislave.

Prednáška prezentuje nielen zaujímavú tému, ale aj množstvo analytickej práce, ktorá bola vykonaná v rámci výskumného projektu „Architekt Karfík a priemyselná architektúra 30. – 50. rokov 20. storočia“ (č. 17-341-04086), podporeného z verejných zdrojov formou štipendia Fondu na podporu umenia).

Odborný výklad približuje Karfíkovu osobnosť a tvorbu, v ktorej sa okrem priemyselných stavieb objavujú školy, administratíva, obytné objekty ale aj urbanistické návrhy.

Výskum reflektuje architektovo pôsobenie u Baťu, ktoré tvorí kľúčovú časť Karfíkovej tvorby, a snaží sa identifikovať jeho vplyv aj v neskoršom diele, po príchode do Bratislavy. Karfíkovo dedičstvo však nespočíva len v architektonických projektoch. Počas obdobia, ktoré strávil v Bratislave sa vyznamenal predovšetkým ako profesor Fakulty architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, kde pôsobil v rokoch 1946 - 1971. Jeho pedagogické pôsobenie výrazne ovplyvnilo desiatky jeho študentov, ktorí sa k jeho „škole“ dodnes hlásia. Z tohto dôvodu sa výskum dotýka aj osobnejšieho profilu architektka, či už cez publikované texty jeho študentov, ale aj cez osobné rozhovory, vrátane rozhovorov s jeho rodinnými príslušníkmi.

Práve takýto výskum je veľmi cenný. Dokument je dokladom, koľko zaujímavého materiálu sa podarilo zhromaždiť. Dozvieme sa mnoho o segmente našich skorozabudnutých dejín. O kultúrnom a priemyselnom dedičstve i silnej tvorivej osobnosti.

781
Youtube

Východiská výskumu poskytli materiály nachádzajúce sa v Štátnom okresnom archíve Zlín, v Štátnom archíve v Prešove, ale tiež v nespracovanom osobnom fonde archívu Múzea mesta Brna, v ktorom sa nachádzajú okrem dokumentov z obdobia Zlína (1930 - 1946), Bratislavy (1946 - 1978) a Malty (1978 - 1982), aj čiastkové informácie týkajúce sa Karfíkovej praxe u významného švajčiarskeho architekta LeCorbusiera v Paríži, alebo jeho pôsobenia u Franka Lloyda Wrighta v Spojených štátoch Amerických. Plánmi objektov, ktoré Karfík navrhol po druhej svetovej vojne, po príchode do Bratislavy pre Závod Dynamit-Nobel (Závod Mieru) disponuje zas predovšetkým Archív mesta Bratislavy. Významným zdrojom informácií bola taktiež Karfíkova autobiografia, publikované rozhovory, ako aj vedecké články, dobová tlač, ale aj architektove vlastné texty a publikácie. Osobnú dimenziu prinieslo niekoľko rozhovorov s rodinnými príslušníkmi architekta a jeho bývalými študentami.

Vložené
17. apríl 2018
0
1273
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím