Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

100 rokov dizajnu - Slovensko 1918 – 2018

Výber zo zbierok Slovenského múzea dizajnu.
Diskusia
Red 403.07.2018
7210+3
100 rokov dizajnu -  Slovensko 1918 – 2018

Slovenské centrum dizajnu otvorilo prvú expozíciu histórie a súčasnosti slovenského dizajnu a úžitkového umenia 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 – 2018. Výstava prináša výber zo zbierok Slovenského múzea dizajnu, mladej inštitúcie, ktorá sídli v Hurbanových kasárňach v Bratislave. Expozícia vznikla pri príležitosti 100. výročia založenia ČSR a 25. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Expozícia obsahuje viac ako 500 predmetov z oblasti dizajnu a úžitkového umenia, ktoré reprezentujú obdobie od roku 1918 až po súčasnosť. Úlohou expozície je vytvoriť prehľadnou a inšpiratívnou formou príbeh vzniku a vývoja dizajnu na Slovensku, ktorý zahŕňa všetky relevantné oblasti a fenomény. Návštevníkom bude k dispozícii minimálne počas dvoch rokov a od septembra ponúkne pravidelný program pre verejnosť, prehliadky pre školy a prednášky k prezentovaným témam.

Výber zostavil kurátorský tím pod vedením hlavného kurátora Maroša Schmidta, ktorý o práci na výstave hovorí: „Základným poslaním Slovenského múzea dizajnu je výskum tvorby autorov dizajnu a produkcie výrobcov/dizajnérskej tvorby a produkcie firiem na Slovensku. Úlohou expozície je vytvoriť prehľadnou a inšpiratívnou formou príbeh vzniku a vývoja dizajnu na Slovensku, ktorý zahŕňa všetky podstatné oblasti a fenomény. V jeho poznávaní, ktoré nekončí rokom 2018 a zároveň má oveľa hlbšie korene, ako je rok 1918, naďalej pokračujeme.“

Na otvorení sa spustila webová stránka projektu www.100.scd.sk, ktorú budú kurátori múzea napĺňať informáciami, fotodokumentáciou, životopismi autoriek a autorov dizajnu, odkazmi na dôležité kapitoly histórie nášho dizajnu.

Slovenské múzeum dizajnu je jedným z najmladších múzeí, vzniklo iba na konci roka 2013, hoci mu predchádzala niekoľkoročná aktívna príprava. Riaditeľka Slovenského centra dizajnu, Mária Rišková si cení podporu partnerov a všetkých, ktorí prispeli úspechu celého projektu: „Pokusov o systematické zbieranie dizajnu bolo počas uplynulého storočia viac, no vďaka synergii jednotlivcov a inštitúcií sme svedkami historickej udalosti vzniku múzea dizajnu až v posledných rokoch. Otvárame prvú expozíciu histórie a súčasnosti slovenského dizajnu a úžitkového umenia. Spokojní ešte nie sme, chceme pre náš dizajn viac, no vážime si, čo máme a čo sme doteraz dosiahli spolu so stovkami podporovateľov!“

Expozícia vznikla za podpory zriaďovateľa SCD Ministerstva kultúry SR, distribútora papiera Antalis a generálneho partnera SCD J&T Banky. „Som rada, že môžeme podporiť tak dôležitú výstavu, akou je výstava 100 rokov dizajnu na Slovensku. Ide totiž o významnú symboliku, keďže výstavu spolu so Slovenským múzeom dizajnu organizujeme pri príležitosti 100. výročia založenia Československa a tiež 25. výročia vzniku samostatného Slovenska. Príbeh Československa je totiž úzko spätý s našimi životmi a s naším podnikaním, keďže naša banka má silné zázemie v oboch krajinách,“ povedala generálna riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková.

Kurátorský tím: Katarína Hubová, Simona Janišová, Ľubomír Longauer, Gabriela Ondrišáková, Adriena Pekárová, Mária Rišková, Maroš Schmidt, Zuzana Šidlíková, Anna Ulahelová
Vedúci kurátor: Maroš Schmidt

Spolupráca na realizácii expozície:

  • Helena Veličová (programy pre verejnosť, produkcia)
  • Michal Čudrnák, Dalibor Uhlár (múzejná dokumentácia)
  • Ľubica Pavlovičová, Jana Oravcová (Edičné oddelenie SCD)
  • Natália Galbavá, Juraj Pekarovič (produkcia)
  • Mária Rišková (riaditeľka SCD)

Architektúra a realizácie výstavy: Pavel Choma, Martin Kubina, pingpong, s.r.o.
Grafický dizajn: Juraj Blaško, Peter Nosáľ
Webová stránka: Michal Čudrnák (koncepcia), Peter Gála (dizajn), Altamira (vývoj)
Fotografie a reprodukcie: Ľubomír Longauer, Adam Šakový, archív SMD, súkromné archívy
Preklady do anglického jazyka: Katarína Kasalová

Vložené
3. júl 2018
0
721
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím