Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Múzeum v Helsinkách sa snaží byť novou ikonou tak, ako každé predchádzajúce Guggenheimovo múzeum. Tento návrh je kultový maják, udržateľná architektúra, ktorá je viac než len orientačný bod. Je to miesto, ktoré vyzýva návštevníka aby sa stretol s umením a prírodou.
Návrh je založený na citlivom prístupe ku kultúrnemu dedičstvu a prírode Helsínk. Umožňuje ľuďom pohyb medzi novým kultúrnym jadrom a centrom mesta. Múzeum je spojené s prístavnou promenádou a je prepojené peším mostom s parkom Tahtitorninvuori. Je to miesto pre každého, kto chce zažiť novú časť mesta.
Racionálne komponované objemy pavilónov vytvárajú prirodzené pasáže, ktoré umožňujú voľný pohyb návštevníkov a slúžia aj ako priestory na exteriérové expozície. Návrh podporuje otvorenosť a snaží sa priťiahnuť širšiu verejnosť. Návštevník si môže vychutnať prechádzku celým pozemkom. Nachádza sa tu množstvo rôznych pasáží, ktorých obsah sa mení. Ponúkajú jedinečný zážitok počas každej návštevy. Intímna atmosféra vyzýva k vzájomnej interakcii medzi ľuďmi a stotožneniu sa s miestom.
Pavilónové výstavné plochy spolu s vertikálnym priestorom v symbolickej veži umožňujú efektívne prepojenie s vonkajšími expozíciami. Z veže môžu návštevníci obdivovať pohľad na areál múzea ako celok. Ikonický tvar striech a silueta Helsínk je silným lákadlom pre návštevníkov.
Flexibilné a veľkorysé výstavné priestory dokážu pojať veľké aj menšie expozície. Organizácia múzea je diktovaná nutnosťou zabezpečiť efektívnu prevádzku pri zachovaní kvality expozícií a pomocných prevádzok.
Bioklimatická povaha architektúry umožňuje dennému svetlu a slnečnému žiareniu preniknúť hlboko do dispozície budov. Bude zabezpečené ideálne presvetlenie počas celého roka. Veža funguje ako solárny komín a zabezpečuje prirodzené a pasívne vetranie múzea v lete. Aj vďaka zberu dažďovej vody a prírodnému riadenému vetraniu má celý areál potenciál dosiahnuť zlatú LEED certifikáciu.
Pavilóny a veža využívajú najmodernejšie technológie súčasných drevostavieb. Krabicové úseky sú konštruované ako obojsmerné rošty. Skladajú sa z CNC obrábaného vrstveného a laminovaného dreva. Výroba bude prebiehať vo Fínsku, kde má drevárska výroba silnú tradíciu. Opalované drevo ktoré je použité ako fasádny materiál je trvácne a bezúdržbové.
Podrobnejšiu prezentáciu víťazného návrhu si môžete pozrieť v tomto portfóliu. Výsledky súťaže a ďalšie súťažné návrhy nájdete tu.