Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Porora v zložení: Ing. arch. Katarína Kristiánová, PhD., Ing. arch. Juraj Illéš, Ing. arch. Štefan Moravčík, Ing. arch. Vladimír Hrdý, Ing. arch. Miroslav Kollár, PhD., rozhodla nasledovne:
Cena prof. Emanuela Hrušku bola udelená za návrh:
Bratislava – Dunajská ulica
Maroš Kostelanský, Dominika Pjatáková, FA STU, 2014/15
Pedagóg: Ing. arch. Katarína Boháčová, PhD.
Boli udelené aj dve odmeny (bez udania poradia):
Bratislava – Americké, Kamenné a Šafárikovo námestie
Beáta Urbanová, Andrea Javorková, FA STU, 2014/15
Pedagóg: Doc. Ing. arch. Alžbeta Sopirová, PhD.
Bratislava – Pasienky - Kuchajda
Miloš Diežka, FA STU, 2014/15
Pedagóg: Doc. Ing. arch. Silvia Bašová, PhD.
Porota konštatovala pestrosť tém i náročnosti prihlásených prác urbanistických projektov a tiež záujem o súťaž: Cena prof. E. Hrušku prebiehala 2.7. 2015, v závere školského roka 2014/15 s prihlásenými 25 prácami na posudzovanie. Porota odporúča venovať sa formovaniu idey a filozofie zadania a spôsobu vyjadrenia riešenia čitateľnými portfóliami, kresbe voľnou rukou formou skicovania, abstrahovanému vyjadreniu problémov. Taktiež k jasnejšiemu vyjadreniu základnej myšlienky vo výstupných komplexných výkresoch a modeloch. S pochvalou porota hodnotila náročnosť zadaní i spracovanie ocenených prác a modelov.
Predstavujem vám víťaznú prácu. Zaujímavosťou je, že hoci prihlásené práce sa venovali témam zadania pre 3., 4., 5. a 6. ročník bez rozdielu, laureátom sa stali "tretiaci". To svedčí o schopnostiach autorov. Prácu predstavujeme s textami a obrázkami z archívu autorov.
Koncept sa začína rozvíjať od myšlienky harmónie. Vizuálna harmónia budov je základ každého krásneho mesta či vidieckeho osídlenia. O Bratislave nemožno hovoriť ako o krásnom meste, pokiaľ vidieť za hranice stredovekých hradieb. Posledné budovy ktoré držia tento vizuálny kontakt s historickým jadrom sú Bellušove Družstevné domy a Matušíkov Hotel Kyjev. Napriek drastickým zásahom do štruktúry a monumentálnejším formám, dokázali nadviazať dobrý kontakt so starým mestom. To, čo nasleduje za spomínaným územím, stráca atmosféru harmónie. Konkrétny príklad je riešené územie Dunajskej ulice. Územie nemá jednotný charakter a Dunajskú právom prezývajú „štrbavou ulicou“. Pozorujeme nedostatky ako prázdne prieluky, nerovnomerná podlažnosť (strieda sa dvojpodlažná budova so sedempodlažnou), chátrajúce budovy, nefunkčný verejný park, zahltenie statickou dopravou, farebne či hmotovo budovy nevytvárajú medzi sebou príjemné prostredie.. Problémy, ktoré môžeme pozorovať, vo väčšej či menšej miere, po celej Bratislave.
Našim riešením je celkom jednoduchá schéma. Na zvolenú výškovú úroveň vyplniť, zaplombovať, štrbavý raster ulice nadstavbami a dostavbami. Dosiahneme skompaktnenú mestskú štruktúru v pôdoryse aj pohľadoch. Ak docielime, že nadstavby budú harmonicky poprepájané medzi sebou a mestom, výrazne tým vylepšíme celkový obraz Bratislavy!
Ďalší pozitívny moment z riešenia je zahustenie. V našej štúdií doplnenými nadstavbami po celej ulici získavame viac pôdorysnej plochy ako zo zadávaných blokov A, B a C dohromady! Riešenie odpovedá na tlak investorov, pre ich potrebu väčších priestorov v centre mesta.
Koncept bude dokonaný vtedy, keď poskytne aj verejnosti bohaté možnosti a jedinečné prostredie pre každodenný život medzi budovami. Nadstavby a dostavovanie prieluk umožňuje obyvateľom priame prepojenie úrovne zeme s úrovňou striech. Verejný priestor tak dostáva vertikálnu dimenziu. Rôznorodé verejné činnosti v rámci rôznych výškových úrovní s výhľadmi na ulice, námestia či na panorámu celého mesta. Vznikajú špecifické verejné priestory typu vyhliadkových terás, kaviarní, reštaurácií, drobných športových aktivít, pobytových plošín a i. Nadstavby tak získavajú pridanú hodnotu, ktorá značne oživí Bratislavu!
Blok A.
Zo súčasného Kamenného námestia sa takmer úplne vytratila historická stopa trhového námestia. Dnes je priestor veľký a nevyužiteľný. Obnovili sme pôvodné námestie tým, že sme jeho pôdorys vytiahli 10m nad terén. Vzniklo zastrešenie, pavilón, rozčleňujúce územie na dva celky. Zastrešený a otvorený. Veľký pavilón podopiera les stĺpov. Naplnený je funkciami infocentra a kamennej výstavy – prezentácia histórie Bratislavy. Dbali sme na zlepšenie mikroklímy celého námestia. Pavilón vytvára tieň, pochôdzna fontána pred priestorom obchodného domu osvieži v letných dňoch, novovysadená zeleň a lavičky dotvoria to, čo chýba pobytovému verejnému priestoru.
Blok B
V nedopovedanom mestskom bloku, ktorý pôsobil neatraktívne nie len pre súčasných rezidentov, ale aj pre okoloidúcich, sme posilnili umelecký charakter nového námestia. Monumentálnu travertínovú stenu využijeme ako premietaciu plochu pre nové kultúrne centrum. Námestie dopĺňajú výstavné paravány. Fontána ako osviežujúca vodná plocha zlepšuje mikroklímu umeleckého priestoru. Vnútroblok obytných domov je tichým zalesneným odpočinkovým priestorom.
Blok C
Neatraktívny verejný park vo vnútrobloku s neusporiadaným rozmiestnením domov, sme vyformovali intímny priestor existujúcim budovám. Zo strany Dunajskej ulice vzniklo námestie určené športu, ktoré obsahuje verejný priestor s multifunkčnou hracou plochou, prekážkami na skate, pobytovým schodiskom amfiteátrového charakteru, lezeckú stenu, kaviareň a dotvárajúcu nízku a vysokú zeleň. Vstupom do športového centra sa odkryjú prevádzky určené na fitness, tanečné priestory, športové haly (futbal, volejbal, basketbal, florbal, tenis, bedminton) a skatepark. Existujúce squashové centrum tvorí dôležitú súčasť športového centra. Pred hlukom z námestia bude postavená protihluková stena, architektonicky stvárnená ako „športové pletivo“.
Plošné bilancie:
Pavilón 1342 m2
Sekciový bytový dom (Dunajská ulica) 2003 m2
Sekciový bytový dom (Rajská ulica) 1415 m2
Kultúra (galéria moderného umenia, multifunkčné sály, kino) 6190 m2
Živý parter 8193 m2
Športové centrum 7264 m2
Živý parter 1266 m2
Schématické vizualizácie možných objemov:
Snímky pracovného modelu: