Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Piatacký ateliérový projekt rieši zložité zadanie konverzie rozľahlého bratislavského brownfieldu.
"Práca Tomáša Kadáka a Mateja Megu preukázala komplexné riešenie územia s kompozičnou kvalitou, hodnotným verejným priestorom a sofistikovaným systémom zelene," uvádza sa v zápisnici Ceny profesora Hrušku.
Prácu uvádzame so skráteným autorským textom:
Navrhovaná lokalita na území bývalých tovární Juraja Dimitrova má množstvo problémov, na ktoré sme pri návrhu územia museli reagovať.
Náš koncept sme postavili na rozčlenení územia na jednotlivé bloky, ktoré sú vymedzené komunikáciami, prepájajúcimi už existujúce cesty v okolí územia. Vznikla dopravná sieť, ktorej hlavným nosným prvkom je komunikácia prepájajúca Vajnorskú a Račiansku radiálu. Ďalším dôležitým prvkom dopravy je zavedenie električky do územia.
V zóne Dimitrovky prevláda najmä polyfunkčná zástavba. Na východe zóny, v kontakte s radiálou Vajnorská sme sa rozhodli umiestniť administratívu a služby. Zástavba tvorí zároveň bariéru pred hlukom z frekventovanej komunikácie. Na západnej strane pozemku prevažuje funkcia bývania. V centrálnej zóne prevláda polyfunkcia, ktorej podiel graduje v miestach ťažiskových verejných priestorov. Funkciu športu a kultúry umiestňujeme najmä na juhozápade zóny, kde využívame aj existujúcu budovu, ktorá je aj chránenou pamiatkou.
Návrh zelene sa opiera najmä o dve zóny. Park na severovýchode územia spolu s administratívou tvorí bariéru pre funkciu bývania a izoluje ho od rušnej radiály. Druhá významná zóna zelene sa tiahne na juhozápade lokality. Ide prevažne o izolačnú zeleň, ktorá chráni lokalitu od hluku železnice. Túto zeleň sme posilnili a "vtiahli" do zástavby. V zóne sme navrhli miesta pre šport a rekreáciu.
Hmotovo-priestorová koncepcia je založená najmä na vytváraní vnútroblokov. V kontakte so zeleňou navrhujeme aj bodové objekty, umiestnené aj v zeleni, ktoré pomáhajú zmierniť prechod medzi zeleňou a zástavbou. V hmotovej koncepcii uplatňujeme prvok gradácie. Zástavba postupne stúpa smerom k ťažiskovým priestorom. V mieste námestia, ktoré je v kontakte s parkom, počítame aj s výškovou dominantou. Významné ťažiskové priestory sa nachádzajú najmä v kontakte s električkovou traťou a v okolí pamiatkovo chráneného objektu.
Práca vo formáte ISSUU:
Podklady: Tomáš Kadák a Matej Mega