Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
ÚVOD
Riešené miesto Bardejovských kúpeľov je známe už oddávna. Prvé zmienky sú z 13. storočia a to vďaka jedinečným zásobám liečivých vôd svetovej úrovne. Bardejovské kúpele spĺňajú predpoklady tak na balneologické, ako aj na klimatické kúpeľné miesto. V 18. - 19. storočí kúpele objavila šľachta, ktorá ich začala vo veľkom navštevovať a stavať tu svoje vily a letohrádky. Z najznámejších osobností kúpele navštívili cisár Jozef II., Mária Lujza (druhá manželka Napoleona I.), ruský cár Alexander I. a Kráľovná Alžbeta prezývaná „Sissi“. Výraz kúpeľov výrazne zmenil požiar v 19. a vojna v 20. storočí. Dnes sa tu nachádza niekoľko hotelov s celoročnou prevádzkou, wellness, kúpalisko, tenisové kurty a pod. Lieči sa tu veľké množstvo ochorení rôzneho druhu, ktoré sa vlastníci snažia stále rozširovať a zlepšovať. Preto kúpele navštevujú prevažne starší klienti na dlhodobejšie liečebné pobyty. V kúpeloch chýba starostlivosť o verejné priestory, vhodný systém dopravy, viac programu a aktivít pre všetky vekové kategórie a kvalitnejšie služby.
ŠIRŠIE VZŤAHY
Bardejovské Kúpele sa nachádzajú na severovýchode Slovenska, v Prešovskom kraji blízko hranice s Poľskom. Sú miestnou časťou Bardejova, od ktorého sú vzdialené 5 km. Ležia v 2 km doline pohoria Ondavská vrchovina, obklopené vrchmi so zmiešaným lesom s prevahou ihličnatých stromov. Kúpele sú koncovou zastávkou automobilov (cesta ďalej nevedie). Využívajú sa hlavne ako rekreačná oblasť, domácich obyvateľov tu žije veľmi málo (okolo 50). Do služieb ľudia dochádzajú z blízkeho okolia. Na území pred kúpeľmi je plánovaná a čiastočne rozbehnutá individuálna bytová výstavba. Veľké percento objektov a verejných priestorov patrí súkromnému investorovi, čo môže byť dôvodom ich zanedbania. Návrh v širšej mierke rieši problémy miesta, avšak detailnejšie sa zameriava na ústredný priestor kúpeľov pri kolonáde.
ANALÝZA ÚZEMIA
Mestská časť ako každé iné miesta, má svoje problémy, ale aj potenciály. Z problémov, ktoré vyšli z online prieskumu ako najčastejšie (celkovo 153 odpovedí) ale aj tie, ktoré vidím ako najpodstatnejšie ja, by som spomenul:
Aké potenciály vidím:
KONCEPCIA NÁVRHU
Cieľom návrhu bolo zistiť, ktoré priestory a objekty sú kvalitné a majú najväčší význam pre kúpele ako také. Pomocou analýz sa vyselektovali potenciálne miesta, z ktorého najlepšie vyšlo len jedno, a to centrum pri dome Astória. Na nasledujúcich stranách sa pokúsim ho popísať a vysvetliť zásahy v ňom. Koncept návrhu vybraného priestoru vychádza z primárnych problémov a potenciálov miesta. Územie pokladám za najdôležitejší a najkrajší priestor kúpeľov, avšak dnes to tak nevyzerá. Dôsledkom rôznych výraznejších zmien vo verejnom priestore, hlavne terénnou úpravou som sa snažil nechať charakteristické stavby Bardejovských kúpeľov - kolonádu, hudobný pavilón a kúpeľný dom Astória v priestore vyniknúť. Návrh reaguje na požiadavky rovnako mladej ako aj staršej generácie, imobilných, mamičiek s deťmi, aby mohli fungovať spolu a nebol nikto segregovaný. Kolonádu som sa pokúsil povýšiť ustupujúcim schodiskom, pramene som v lete sprístupnil posuvným zasklením a bezbariérovo z viacerých strán. Pavilónu som v zložitom teréne vytvoril primeraný priestor pre účinkovanie umelcov ale aj pre divákov na sedenie v amfiteátri. Ku nemu som do terénu vložil reštauráciu, v ktorej sa občerstvíte s najkrajším a najcharakteristickejším pohľadom na kúpele. Priestor medzi objektami som ošetril od nevhodnej zelene a ucelil vodným prvkom, fontánou na mieste bývalého miesta prameňa. Návrh bol kombináciou historického a moderného východiska, čo sa materiálov týka, ale aj obnovenia istých významných priestorov a súvislostí podľa pôvodných návrhov. Snaha bola, aby kúpele v konečnom dôsledku vyzerali historicky ale zároveň atraktívne aj pre mladých, idúce s dobou v 21. storočí.
POPIS MATERIÁLOVÉHO A KONŠTRUKČNÉHO RIEŠENIA
SPEVNENÉ A NESPEVNENÉ PLOCHY
Zámerom pri návrhu povrchov bolo zosvetlenie a ucelenie priestorov. To sa mi podarilo použitím dvoch materiálov: hlavná pešia trasa je vyložená svetlo-sivými žulovými kockami s rozmerom 8/11 cm, zvyšok je tvorený drenážnym betónom sfarbeným na bielo. Betón, ak sa nenachádza pri budove alebo inom pevnom prvku, je lemovaný parkovým obrubníkom. Pri výbere materiálov bolo zohľadnených viacero aspektov, od historických (žulové kocky v kúpeloch už použité boli, a momentálne sa používajú pri zásahoch v Bardejove), cez zaťaženie (okrem okružnej cesty je všetko len pochôdzne, možné využiť aj ako zjazdý chodník) až po prírodné (výberom vodopriepustných materiálov). Ďalší materiál bol použitý len vo forme navádzacích prvkov vrámci univerzálneho navrhovania. V kolonáde bol zmenený povrch podlahy na leštený betón. Na mieste navrhovanej fontány sa nachádzajú betónové platne. V amfiteátri sme sa rozhodli použiť zatrávňovacie rošty v kombinácii s betónom.
MOBILIÁR
Snažil som sa vymyslieť jedinečný mobiliár pre danú lokalitu, avšak nebolo to jednoduché. Momentálne je na trhu veľké množstvo dobrých a pekných dizajnových prvkov a vzhľadom na ekonomickosť návrhu verejných priestorov na Slovensku je to rozhodne racionálnejšie a reálnejšie vybrať si z katalógov. Zastávam sa názoru, že vytvorenie prvku mobiliáru je skôr úlohou spolupráce s dizajnérmi. Mám na mobiliár pre kúpele vlastný názor, ale nie je finálny a v prípade realizácie by bol ešte určite podrobne prediskutovaný. Návrh zahŕňa lampy, lavičky a smetné koše. V riešenom území je okrem klasických, voľne položených lavičiek navrhnuté veľké množstvo atypických lavičiek prichytených na betónových múrikoch. Stojan na bicykle a stĺpik - zábrana vjazdu, bol vybraný typový, v duchu mnou navrhovaného mobiliáru.
OSVETLENIE
Na verejné osvetlenie priestorov som sa rozhodol použiť atypické, mnou navrhované svietidlá v dvoch výškach - 4000 mm a 1000 mm. Dôvodom bol názor, že každé miesto by malo mať charakteristický mobiliár i osvetlenie. Avšak, ako som už spomínal, mobiliár by som vedel skôr oželieť ako svietidlá. Tvar svietidiel reaguje na kolonádny stĺp, oceľová trubková konštrukcia sa objavuje vo viacerých novonavrhovaných prvkoch a stáva sa východiskovým či chronickým prvkom pre ďalšie návrhy.
ODVODNENIE
Odvodneniu oblasti napomáha fakt, že kúpele sa nachádzajú v údolí, ktorým preteká potok. To znamená spád zo strán kopcov a smerom dole údolím. Okrem toho faktu a spádovania plôch, som ku odvodneniu prispel materiálovo, aby boli plochy schopné v čo najväčšej možnej miere absolvovať dažďovú vodu. Na odvodnenie plôch boli vo veľkej miere len pre istotu použité 3 druhy žľabov. Popri hlavných komunikáciách je odkrytý rigol, ktorý miestami kríži mriežkou krytý odvodňovací žľab, v ostatných priestoroch bol navrhnutý štrbinový žľab. Dva posledne menované sú od firmy Hauraton. V amfiteáti na stupňoch je položený zatrávňovací rošt.
Viac o projekte na http://tharchitect.portfoliobox.net/bardejovske-kupele