Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Výstava prezentovala výber aktuálnych prác z predmetu zameraného na obnovu pamiatok pod vedením pedagógov Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Výstava sa konala v rámci vedeckej konferencie Nová doba, nový svet.
Poslucháč počas štúdia na katedre architektúry získava znalosti o zásadách, zákonoch a smerniciach platných pri projektovaní v pamiatkovo chránenom prostredí, metodike a postupoch ochrany a obnovy objektov pamiatkovo chránených, získava vedomosti o špecifickom prístupe, metodike a postupe pri architektonickom a konštrukčnom navrhovaní pri obnove objektov pamiatkovo chránených a ich detailov. Študent získava vedomosti o historických stavebných konštrukciách, špecifickom prístupe k ich obnove a rekonštrukcii s ohľadom na ochranu ich autenticity a historickej hodnoty. Prezentované práce sú výberom z aktuálnej ateliérovej tvorby.
Výstavu a tému obnovy pamiatok približiujeme krátkym rozhovorom. Na naše otázky odpovedali Doc. Ing. arch. Elena Dohňanská, PhD. (Garantka predmetu Obnova a ochrana pamaitok) a Ing. arch. Eva Borecká, PhD. (Odborná asistentka na Katedre architektúry a činná architektka - Ateliér Borecký Borecká)
Prečo boli vybrané práve tieto projekty?
Projekty, ktoré bolo možné vidieť na výstave Katedry architektúry SvF STU, prezentovali širokú škálu tém, ktoré riešia naši študenti. K zameraniu našej konferencie na medzivojnovú architektúru boli vybraté návrhy venujúce sa obnove stavieb z 20. storočia.
Čo by ste vyzdvihli na každom s týchto troch projektov (zaujímavé riešenia, špecifiká)?
Spoločnými znakmi je rešpektovanie pamiatkovej hodnoty objektu, obnova v pôvodnom architektonickom koncepte. Navrhovaná nová funkcia vždy rešpektuje pamiatku a prispôsobuje sa jej. Každý z návrhov zároveň zohľadňuje aj spoločenskú potrebu obce, mesta, inštitúcie, ktorí boli zadávateľmi úlohy a hľadá to najlepšie riešenie. Podkladom pre vlastný návrh bol Architektonicko-historický výskum a Zásady ochrany a obnovy a prezentácie pamiatkových hodnôt objektu. V prípade dostavby, táto musí byť v súlade so zásadami Zákona o ochrane pamiatkového fondu, musí byť rovnocenným, kultivovaným a súčasne pokorným partnerom vlastnej pamiatky.
Predmet obnova je špecifický. Majú študenti záujem? Čo je na takejto spolupráci zaujímavé a ako sa študenti vysporiadavajú s takýmito špecifickými zadaniami?
Vlastnej ateliérovej tvorbe zameranej na pamiatkovo chránené objekty, ktorá je v poslednom ročníku štúdia, predchádzajú špecializované predmety Dejiny architektúry, Ochrana a obnova pamiatok, Patológia stavieb, Historické stavebné technológie. Študenti tohto ročníka už samozrejme majú vedomosti z konštrukcií, stavebnej fyziky atď. V návrhu komplexne prezentujú svoje znalosti nadobudnuté počas celého štúdia. Do výučby vstupujú aj architekti z praxe, so svojimi skúsenosťami priamo z „terénu“. Študenti si s nimi v diskusii konfrontujú svoje teoretické znalosti. Neoddeliteľnou súčasťou vedomostného rastu sú exkurzie v rámci predmetu obnova a ochrana pamiatok po Slovensku , náš už známy európsky Archtrip zameraný aj na tvorbu v historickom prostredí. Absolventi Katedry architektúry tak získajú dobrý základ pre odbornú špecializáciu na obnovu pamiatok.
Čo pripravujete a čo by mohlo byť zaujímavé v budúcnosti?
Iba pre pár dňami sme sa so študentmi vrátili z Rakúska, kde sme mali program zameraný na manažment pamiatok v oblasti Burgenlandu. Predstavené nám boli pamiatkové objekty, ktoré veľmi sofistikovane navzájom spolupracujú na vytvorení atraktívneho turistického okruhu, do trasy pre spestrenie boli zahrnuté aj zaujímavosti miestnej gastronómie. Aktuálne v letnom semestri spracovávame návrh pre Bratislavský samosprávny kraj. Kaštieľ v majetku obce a BSK riešime v kontexte s turistickým potenciálom územia, ktoré podporí príťažlivosť pamiatky.
Jednotlivé vystavené práce a panely si môžete pozrieť nižšie:
Dům a poutní místo u Anežskéno kláštera, Praha
Autor: Bc. Doinik Ogurčák
Vedúci práce: Doc. Ing. arch. Akad. arch. Ivan Gürtler, PhD.
Akademický rok 2014/2015
Študijný program: I-PSA/I.
Predmet: Ateliérová tvorba V
Dom a pútnické miesto
Autor: Bc. Roman Ruhig
Vedúci práce: Ing. arch. Pavel Paňák
Akademický rok 2014/2015
Študijný program: I-PSA/I.
Predmet: Ateliérová tvorba V
Jazdecká škola Štift - Ústredná knižnica SAV
Autor: Bc. Ema Kiabová
Vedúci práce: Ing. arch. Eva Borecká, PhD.
Akademický rok 2015/2016
Študijný program: I-PSA/II.
Predmet: Ateliérová tvorba IX
Výstavu v Galérii architektúry Spolku architektov Slovenska na Panskej ulici si mali návštevníci možnosť prehliadnuť začiatkom apríla.
Podklady: Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU v Bratislave