ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Výstava prezentovala výber aktuálnych prác z predmetu zameraného na obnovu pamiatok pod vedením pedagógov Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Výstava sa konala v rámci vedeckej konferencie Nová doba, nový svet.
Poslucháč počas štúdia na katedre architektúry získava znalosti o zásadách, zákonoch a smerniciach platných pri projektovaní v pamiatkovo chránenom prostredí, metodike a postupoch ochrany a obnovy objektov pamiatkovo chránených, získava vedomosti o špecifickom prístupe, metodike a postupe pri architektonickom a konštrukčnom navrhovaní pri obnove objektov pamiatkovo chránených a ich detailov. Študent získava vedomosti o historických stavebných konštrukciách, špecifickom prístupe k ich obnove a rekonštrukcii s ohľadom na ochranu ich autenticity a historickej hodnoty. Prezentované práce sú výberom z aktuálnej ateliérovej tvorby.
Výstavu a tému obnovy pamiatok približiujeme krátkym rozhovorom. Na naše otázky odpovedali Doc. Ing. arch. Elena Dohňanská, PhD. (Garantka predmetu Obnova a ochrana pamaitok) a Ing. arch. Eva Borecká, PhD. (Odborná asistentka na Katedre architektúry a činná architektka - Ateliér Borecký Borecká)
Prečo boli vybrané práve tieto projekty?
Projekty, ktoré bolo možné vidieť na výstave Katedry architektúry SvF STU, prezentovali širokú škálu tém, ktoré riešia naši študenti. K zameraniu našej konferencie na medzivojnovú architektúru boli vybraté návrhy venujúce sa obnove stavieb z 20. storočia.
Čo by ste vyzdvihli na každom s týchto troch projektov (zaujímavé riešenia, špecifiká)?
Spoločnými znakmi je rešpektovanie pamiatkovej hodnoty objektu, obnova v pôvodnom architektonickom koncepte. Navrhovaná nová funkcia vždy rešpektuje pamiatku a prispôsobuje sa jej. Každý z návrhov zároveň zohľadňuje aj spoločenskú potrebu obce, mesta, inštitúcie, ktorí boli zadávateľmi úlohy a hľadá to najlepšie riešenie. Podkladom pre vlastný návrh bol Architektonicko-historický výskum a Zásady ochrany a obnovy a prezentácie pamiatkových hodnôt objektu. V prípade dostavby, táto musí byť v súlade so zásadami Zákona o ochrane pamiatkového fondu, musí byť rovnocenným, kultivovaným a súčasne pokorným partnerom vlastnej pamiatky.
Predmet obnova je špecifický. Majú študenti záujem? Čo je na takejto spolupráci zaujímavé a ako sa študenti vysporiadavajú s takýmito špecifickými zadaniami?
Vlastnej ateliérovej tvorbe zameranej na pamiatkovo chránené objekty, ktorá je v poslednom ročníku štúdia, predchádzajú špecializované predmety Dejiny architektúry, Ochrana a obnova pamiatok, Patológia stavieb, Historické stavebné technológie. Študenti tohto ročníka už samozrejme majú vedomosti z konštrukcií, stavebnej fyziky atď. V návrhu komplexne prezentujú svoje znalosti nadobudnuté počas celého štúdia. Do výučby vstupujú aj architekti z praxe, so svojimi skúsenosťami priamo z „terénu“. Študenti si s nimi v diskusii konfrontujú svoje teoretické znalosti. Neoddeliteľnou súčasťou vedomostného rastu sú exkurzie v rámci predmetu obnova a ochrana pamiatok po Slovensku , náš už známy európsky Archtrip zameraný aj na tvorbu v historickom prostredí. Absolventi Katedry architektúry tak získajú dobrý základ pre odbornú špecializáciu na obnovu pamiatok.
Čo pripravujete a čo by mohlo byť zaujímavé v budúcnosti?
Iba pre pár dňami sme sa so študentmi vrátili z Rakúska, kde sme mali program zameraný na manažment pamiatok v oblasti Burgenlandu. Predstavené nám boli pamiatkové objekty, ktoré veľmi sofistikovane navzájom spolupracujú na vytvorení atraktívneho turistického okruhu, do trasy pre spestrenie boli zahrnuté aj zaujímavosti miestnej gastronómie. Aktuálne v letnom semestri spracovávame návrh pre Bratislavský samosprávny kraj. Kaštieľ v majetku obce a BSK riešime v kontexte s turistickým potenciálom územia, ktoré podporí príťažlivosť pamiatky.
Jednotlivé vystavené práce a panely si môžete pozrieť nižšie:
Dům a poutní místo u Anežskéno kláštera, Praha
Autor: Bc. Doinik Ogurčák
Vedúci práce: Doc. Ing. arch. Akad. arch. Ivan Gürtler, PhD.
Akademický rok 2014/2015
Študijný program: I-PSA/I.
Predmet: Ateliérová tvorba V
Dom a pútnické miesto
Autor: Bc. Roman Ruhig
Vedúci práce: Ing. arch. Pavel Paňák
Akademický rok 2014/2015
Študijný program: I-PSA/I.
Predmet: Ateliérová tvorba V
Jazdecká škola Štift - Ústredná knižnica SAV
Autor: Bc. Ema Kiabová
Vedúci práce: Ing. arch. Eva Borecká, PhD.
Akademický rok 2015/2016
Študijný program: I-PSA/II.
Predmet: Ateliérová tvorba IX
Výstavu v Galérii architektúry Spolku architektov Slovenska na Panskej ulici si mali návštevníci možnosť prehliadnuť začiatkom apríla.
Podklady: Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU v Bratislave