Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Navrhovaný objekt sa nachádza v Bratislave vo vnútrobloku STU, a je ohraničený troma fakultami - Strojníckou fakultou, Stavebnou fakultou a Fakultou chemickej a potravinárskej technológie. Pozemok nie je ideálny, má množstvo determinujúcich faktorov, a vďaka hustej zástavbe je tu horšie presvetlenie. To je jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodla budovu ťahať do výšky. Budova je vo vnútri skrytá, no vďaka svojej výške je vnímateľná aj z ulice a má potenciál prilákať verejnosť, čo považujem za dôležité, pretože architektúra je predovšetkým pre ľudí.
Aj napriek možnosti asanácie budovy dielní strojníckej fakulty som sa ju rozhodla zachovať, pretože je aktuálne plne využívaná a má veľký potenciál. Taktiež ju považujem za kvalitnú architektúru. Stará budova je z hľadiska peších ťahov umiestnená v najfrekventovanejšom bode, preto som sa rozhodla využiť toto strategické miesto. Pozemok je malý, preto som ho nechcela viac zastavať ale ponechať čo najviac miesta . Po zvážení všetkým týchto faktorov som sa rozhodla umiestniť novú budovu na vrch dielní, a prepojiť tým tak starú architektúru s novou.
Koncept
Architektonicko - prevádzkové riešenie
Hlavným cieľom bolo vytvoriť ideálne priestory pre štúdium architektúry, a zlepšiť tak aktuálne podmienky. Zásadnou zmenou oproti súčasnej fakulte je otvorená dispozícia, ktorá ponúka množstvo flexibilných priestorov pre vzájomnú spoluprácu študentov.
Funkcia súčasných dielní SjF zostala takmer celá zachovaná. Jedinou časťou, ktorej funkcia bola pozmenená je koniec budovy orientovaný na juhozápad, do centra vnútro bloku. Otvorila som tam parter a umiestnila hlavný vstup. Cieľom je prilákať študentov ostatných fakúlt ale aj verejnosť. V starej budove sa nachádza kaviareň a administratíva.
Tretie nadzemné podlažie je premostené s ostatnými fakultami za účelom ich spolupráce, preto sa na tomto podlaží nachádzajú priestory malých ateliérov a knižnica so študovňou. Štvrté nadzemné podlažie je prepojené s piatym podlažím pobytovým schodiskom, ktoré ústi do vertikálneho átria, čo je srdcom celého objektu. Je vhodné na usporadúvanie rôznych školských akcií ako Noc architektúry, Manifest etc.
Šieste až desiate nadzemné podlažie slúži pre jednotlivé ústavy. Sú tu seminárne a prednáškové miestnosti, s malými miestnosťami vhodnými na konzultácie. Vrchné podlažia budovy zámerne slúžia ako priestory pre ateliéry. Svojou vysokou polohou umožňujú dostatočné presvetlenie a ponúkajú inšpiratívne výhľady na mesto. Ateliéry považujem za najpodstatnejšie priestory, kde prebieha vzájomná diskusia medzi študentami a profesormi, preto sú navrhnuté ako otvorené, s možnosťou uzavretia. Najvyššie podlažie sa otvára do terasy s výhľadmi na celé mesto. Architekti by sa mali na mesto pozerať zhora.
Konštrukčné a materiálové riešenie
Budova dielní má skeletový nosný systém s modulom 3 metre. Navrhovaná budova je umiestnená na pôvodnej starej budove, a využíva jej nosný systém, preto navrhujem zdvojenie jej stĺpov. Konštrukčný systém efektívne nadväzuje na modul pôvodného objektu.
Nosný systém tvoria Vierendeelove nosníky, ktoré vytvárajú rám s tuhými rohmi. Ten je schopný prenášať ohybové momenty. Nosníky sú oceľové o profile I. Veľkou výhodou je, že konštrukcia nemá diagonálne prvky, čím nijako neobmedzuje dispozíciu a fasádne riešenie. Fasádne riešenie vychádza z fasádnych riešení okolitých budov, ktoré sú založené na rastri okien. Navrhovaná fasáda je hliníková, bielej farby, a tvorí akýsi akcent. Jej farebné prevedenie odzrkadľuje čistotu, jednoduchosť, a necháva priestor vyniknúť konštrukcii.
Pravidelný rytmus fasády je založený na vertikálnom rastri, vďaka ktorému sa vizuálne upevňuje výškový charakter budovy. Strešný plášť je doplnený o svetlíky štvorcového pôdorysu, ktoré zabezpečujú dostatočné presvetlenie priestorov ateliérov nachádzajúcich sa pod nimi. Priečky v interiéry sú prevažne presklené, využitý je systém SageGlass, vďaka ktorému je možnosť vizuálneho odizolovania miestností v prípade potreby, a taktiež tienenia priestorov bez nutnosti žalúzií.
Podklady: Viktória Brettschneiderová