Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. august 2017
0
793

Škola architektúry v kampuse Mlynská Dolina - študentská práca

Študentská práca z fakulty architektúry STU v Bratislave, ktorá získala Cenu profesora Vladimíra Chrobáka o najlepšiu konštrukciu.
Škola architektúry v kampuse Mlynská Dolina - študentská práca
Autori: Jana HájkováSpolupráca: Ing. arch. Eva Vojteková, PhD. (vedúca práce)Návrh: 2017 - 2017Adresa: Ilkovičova ulica , Bratislava, SlovenskoPublikované: 26. august 2017

Filozofia návrhu

Škola architektúry je inštitúcia, v ktorej študenti trávia každý deň čas, učí ich, formuje, rozvíja ich potenciál. Preto samotná budova školy má predstavovať ideál, ktorý dokáže ponúknuť študentom čo najviac šancu čo najväčšieho rozvoja seba samých. Škola je o to špecifickejšia, že študenti tu trávia omnoho viac času, nie je to budova, v ktorej sa len vyučuje. Je to aj zároveň tvorivý priestor, v ktorom má mať každý študent miesto a šancu rozvíjať sa aj po tom, čo skončí vyučovanie.

Je to priestor, v ktorom každodenne trávi čas veľa študentov, pedagógov, zamestnancov. Je dôležitá organizácia takejto budovy, aby každý návštevník vedel, kde môže nájsť svoje miesto, aby vedel fungovať a orientovať sa v priestore. Pravidelné členenie priestoru, usporiadanie miestnosti do modulov, opakujúce sa princípy kompozície, symetria, racionalizácia a minimalizmus- idea návrhu.

Ateliérové tvorby študentov sú kreatívne originálne výtvory, ktoré majú potenciál nato, aby sa o ne verejnosť zaujímala. Škola architektúry  je výnimočná v študentoch- umelcoch. Ideou je vytvoriť reprezentatívny priestor - foajé, ktorý charakterizuje školu ako celok priblíži dianie sa na  škole verejnosti otvoriť priestor parteru aj návštevníkom, ktorý nie sú študentmi školy.

Vývoj hmoty
Vývoj hmoty
Vývoj hmoty
Vývoj hmoty

Lokalita

Navrhovaný objekt sa nachádza v campuse Mlynská dolina, nachádza sa tu viacero vysokých škôl. Pozemok je dobre napojený na cestné komunikácie, v blízkosti je viacero zastávok MHD. Oproti navrhovanej stavbe sa nachádza objekt FEI STU, medzi nimi sa vytvára priestor námestia, kde sa študenti z obidvoch fakúlt môžu stretávať, je to prepojenie medzi týmito dvoma školami. Aj keď objekt je v lokalite, kde sa nachádza viacero iných vysokých škôl, škola architektúry je výnimočná študentmi - umelcami, ktorí svojimi nápadmi dokážu vzbudiť záujem verejnosti. Reprezentatívny priestor, ktorým je foajé má prilákať nielen študentov z ostatných vysokých škôl. 

Schwarzplan
Schwarzplan
Situácia
Situácia
Situácia
Situácia

Materiálové riešenie

Nosnou konštrukciou je železobetónový skelet so stužujúcimi železobetónovými stenami- jadrami. Prvá vrstva dvojitej fasády je presklená, členené okná z tmavého skla chránia južnú fasádu pred silným slnečným žiarením. Predsadená perforovaná fasáda z ocele s otvormi rôznej veľkosti /závisí podľa priestoru, ktorý je za fasádou- ateliéry, dielne- väčšie otvory, viac svetla, kontakt s exteriérom: kancelárie pedagógov- menšie otvory/ dodáva racionálnej budove pridanú hodnotu. Kontrast bielej oceľovej predsadenej fasády a tmavého skla pôsobí elegantne, minimalisticky.

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 5. NP
Pôdorys 5. NP
Severný pohľad
Severný pohľad
Južný pohľad
Južný pohľad
Východný a západný pohľad
Východný a západný pohľad
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rez
Priečny rez
Priečny rez

Vizualizácie návrhu:

Podklady: Jana Hájková

Poloha diela

Jana Hájková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím