Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Adaptácia objektu od architektov Fridricha Weinwurma a Ignáca Vécseia na Vajanského nábreží. Hľadanie a testovanie programovej náplne. Nové objekty vhodne dopĺňajú aktiváciu riešeného areálu.
"Výborný projekt. Dom šikovne využíva existujúci kontext, ale v zásade pracuje s novými objemami a priestorovým členením," zaznelo pri pri odovzdávaní cien z úst predsedu poroty.
Autorský text:
Zadanie: Objekt prístavby parného a liečebného kúpeľa Grössling v Bratislave + priestor vedľajšej prieluky. Práca vznikla v rámci vertikálneho ateliéru Fečík - Hudec - Bergerová.
Architekti prístavby: Friedrich Weinwurm a Ignác Vecsei (1929-projekt, 1930-realizácia)
Objekt funkcionalistickej prístavby kúpeľov Grössling sa nachádza v Pamiatkovej zóne CMO v Bratislave (nie je zapísaný v ÚZKP). Bol pristavaný ako nové krídlo k zadnej časti budovy kúpeľov na protiľahlej strane toho istého mestského bloku z dôvodu modernizácie a rozšírenia. Je čiastočne podpivničený a tvorí ho 6 nadzemných podlaží + manzarda. Na prvých 3 podlažiach sa pôvodne nachádzali vstupné a šatňové priestory, zvyšné dodnes tvoria byty a kancelárie. Jednoduché priečelie s obkladom z brúseného travertínu v parteri ozvláštňuje subtílny balkón a na 4.poschodí nápis plaváreň. Stropy budovy sú tvorené železobetónovými trámami s výstužnými rebierkami a vertikálna komunikácia je zabezpečená 3 schodiskami.
Hodnoty:
Všeobecné:
Urbanistické:
Architektonické:
Obnova
Hlavnou metódou obnovy je slohová metóda obnovy (analyticko - modernistická) prístavby s použitím novotvaru na vyplnenie prieluky. V objekte som sa rozhodla pre zrušenie dvoch schodísk obsluhujúcich iba prvé tri nadzemné podlažia a nevhodne umiestnených pre navrhovanú prevádzku. Taktiež pre perforácie východnej strany tvoriacej prepojenie s novou konštrukciou prieluky. K riešeniu fasády som pristúpila v duchu zachovania a obnovenia hodnôt - navraciam jej (riešenie okenných otvorov) pôvodný vzhľad.
Návrh
Hlavnou navrhovanou funkciou v objekte prístavby (a prieluky) je mestská knižnica s kaviarňou a kníhkupectvom na prízemí, a zachovanou funkciou bývania na 4. – 7. podlaží. Prieluku tvorí subtílna oceľová konštrukcia s dominantným priestorom átria. Zámerom bolo vytvoriť viacúrovňovú modulovú konštrukciu, nadväzujúcu na rôznorodú strešnú krajinu bloku ponúkajúcu množstvo svetla, otvorených priestorov a zelene, ktorá sa objavuje na všetkých postupne ustupujúcich strechách. Návrh ponúka množstvo komunitných aj súkromných priestorov pre štúdium, záujmové aktivity a relax. Knižnicu na 2. a 3. podlaží dopĺňajú priestory pre co-working, dielne, študovne a pobytové schodisko.
Južná fasáda, orientovaná do ulice, je riešená ako jednotný rebrový raster v duchu funkcionalizmu v kontexte s historickým uličným pohľadom. Materiálové riešenie uličnej fasády prístavby v podobe surového betónu s výraznou technickou stopou šalovania je opäť v kontraste k pôvodnému objektu s travertínovým obkladom. Použitie transparentných materiálov zo strany átria umožňuje pôvodnej budove možnosť vizuálne čítať vrstvy architektúry, ‘vyľahčiť zastavanosť’ a necháva ju odkrytú a čitateľnú.
Cieľom návrhu je maximálne prepojiť priestory pôvodného objektu s novonavrhovanou konštrukciou prieluky a vytvoriť tak vizuálny kontrast modernej a historickej architektúry v duchu analyticko-modernistickej metódy. Napriek architektonickému kontrastu, objemom, zachovaním uličnej čiary a stanovenou výškou návrh dodržiava urbanistický limit bloku.
Portfólio:
Podklady: Nikola Sedláčková